Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προβλημα σε Οικιακο Φ/Β


kostaschristo

Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ, ειμαι ιδιοκτητης ενος οικιακου Φ/Β. Τον τελευτσιο χρονο εχω το εξης θεμα. Κανεις δεν μπορει να με βοηθησει και αυτος ειναι ο λογος  που ζητω την βοηθεια του φορουμ. Το Φ/Β παρουσιαζει την εξης εικονα που βλεπετε στο συνημμενο. Αν μπορειτε να δωσετε καποια εξηγηση θα σας ειμαι ευγνωμων.  

Αυτη ειναι η παραγωγη της σημερινης ημερας. Στον inverter εμφανιζονται 22 απο τα 41 πανελα. 

Inverter Solaredge SEK 10

Πανελα S-ENERGY 245  (πληθος 41)

1.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως δεν έχεις έρθει σε επαφή με σοβαρή εταιρία με αντικείμενο τα φωτοβολταϊκά, γι' αυτό και δεν έχεις βρει λύση ένα χρόνο.

Ως προς το τεχνικό κομμάτι... τι ακριβώς μας δείχνεις?

  • ότι η πραγματική παραγωγή των πάνελ είναι από μηδενική ως κάποιεςWh? ή
  • ότι δεν δουλεύει σωστά η τηλεμετρία?

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο τεχνικο κομματι λοιπον, αυτη που φαινεται ειναι η πραγματικη παραγωγη και οχι η τηλεμετρια. Ειναι ενα string η ολη εγκατασταση και ο inverter επικοινωνει με τα 22 πανελα. Μετα απο δικη μου επικοινωνια με την Solaredge και αφου ειχα κανει μια τραμπα σε 2 boxes (την αλλαγη την εκανε ενας φιλος ηλεκτρολογος, και μετα την αλλαγη, το πανελ που δεν λειτουργουσε ξεκινησε να λειτουργει ενω το αντιθετο συνεβη με το αλλο πανελ) , μου ανεφεραν οτι δεν εχει προβλημα το ηλεκτρολογικο υλικο αλλα τα πανελα.  Μπορω να παραθεσω και το απαντητικο μαιλ οπου μου εξηγουν για ποιον λογο δεν φταiει η Solaredge.   

ΥΓ Για την πρωτη σου παρατηρηση περι σοβαροτητας, θα σου ελεγα πως μαλλον εχεις δικιο καθως μη γνωριζοντας τιποτα απο ηλεκτρολογικα στο τελος εμαθα να αλλαζω και powerboxes και δεν ξερω που θα φθασω ακομη..

Edited by kostaschristo
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω συμπεράνει σωστά θες καινούργια πάνελ. Υπάρχουν συσκευές αντιμετώπισης του PID, αλλά πλέον είναι αργά... 

Ψάξτε "PID φωτοβολταϊκά"

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να βρεις σοβαρή εταιρία, να επιβεβαιώσει το πρόβλημα και να δει αν μπορεί να διεκδικήσει από την s-energy αντικατάσταση, αν και έχω την εντύπωση ότι ως εταιρεία μάλλον έχει σταματήσει την παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.