Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποσό προκαταβολής στο Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Σε αιτηση με δάνειο υπογραφηκε η δανειακή σύμβαση μέσα στον covid και εχω κάνει αίτηση να δωθούν οι προκαταβολές και βρίσκομαι σε κατάσταση <<

07.δ Αίτηση σε υπαγωγή - εγκεκριμένες προκαταβολές

 

Έχει δοθεί εντολή στην Τράπεζα για καταβολή των προκαταβολών στους αναδόχους / προμηθευτές που έχετε δηλώσει.

Στην καρτέλα «Μηνύματα» μπορείτε να ενημερωθείτε για:

  • την ημερομηνία απόδοσης της εντολής αυτής προς την Τράπεζα
  • την οριστική ολοκλήρωση της εκταμίευσης των προκαταβολών στους λογαριασμούς των αναδόχων / προμηθευτών σας από την Τράπεζα

Στην τρέχουσα κατάσταση της αίτησης δεν προβλέπονται ενέργειες.  >>

 

Αυτο πάει ένα μήνα αλλά τίποτα. Εθνικη Τράπεζα. Είχα κάνει ερωτηση στην planet και τώρα πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι πρέπει ο πελάτης να πάει να προσκομίσει ένα επιπλέον δικαιολογητικό βάσει νέας υπουργικής απόφασης, Και δεν ήξεραν τίποτα περισσότερο. Ετσι τούς απάντησαν οι πιο πάνω. Ειναι δυνατόν !! Ξέρετε κάτι!! Αφού ήταν εγκεκριμένες. Δεν θα έπρεπε να έχει έρθει ένα μηνυμα από την τράπεζα?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μπορεί να μου κάποιος τι ισχύει στο παρακάτω περίπου αληθινό παράδειγμα ?

Συνολικός προϋπολογισμός 10.000 - συνολική επιδότηση 6000 - συνολικό δάνειο 4000.

Παρέμβαση Α = 6000 - επιδότηση 3600 - δάνειο 2400.

Παρέμβαση Β = 4000 - επιδότηση 2400 - δάνειο 1600.

Οι προκαταβολές είναι συνολικά 70% του δανείου άρα αναλογούν 70%*2400 =  1680 στον Α και 70%*1600 = 1120 στον Β. 

Εάν κατά λάθος έχουν καταχωρηθεί από εμένα ανάποδα οι προκαταβολές και τελικά έχουν εκταμιευτεί λάθος στους προμηθευτές τι γίνεται ? 

Το ποσοστό επιδότησης 60% θα μπει σωστά καθώς είναι από το πρόγραμμα και δεν μας νοιάζει. Όμως με το υπόλοιπο δάνειο τι γίνεται ?

Γιατί φοβάμαι πως τελικά με το δάνειο θα γίνει το εξής:

A - προκαταβολή λάθος 70%*1600 - τελική εκταμίευση 30%*2400 - σύνολο δανείου = 1840 αντί για το σωστό 2400.

Β - προκαταβολή λάθος 70%*2400  -τελική εκταμίευση 30%*1600 - σύνολο δανείου = 2160 αντί για το σωστό 1600.

Το σύνολο του δανείου θα είναι 4000 άρα το εξοικονομώ δεν θα έχει θέμα όμως θα έχουν πάρει λάθος λεφτά μεταξύ τους. Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση ?

 

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Μοιράζεις τις προκαταβολές όπως θέλεις.

Οπότε, δεν υπάρχει πρόβλημα στο παράδειγμα που αναφέρεις.

Στην εκταμίευση, κάθε προμηθευτής θα εισπράξει το πραγματικό υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλημα, γιατί αν πάρουν το πραγματικό υπόλοιπο στο τέλος όπως δηλαδή το περιγράφω στο παράδειγμα, συνολικά ο ένας προμηθευτές έχει "ρίξει" τον άλλον. Δες λίγο τα ποσά που γράφω. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nik said:

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Θα μπορούσες να δώσεις όλη την προκαταβολή (2800 €) στον ένα μόνο προμηθευτή (το έχω κάνει).

Οι τελικές εκταμιεύσεις ρυθμίζονται αναλόγως. Και εξηγούμαι :

Το υπόλοιπο του δανείου (1200 €) μαζί με την επιδότηση (6000) σύνολο 7200 μπαίνουν στον ίδιο "κουβά" και από εκεί γίνονται οι τελικές εκταμιεύσεις :

Προμηθευτής Α  : Τιμολόγιο 6000 - 1120 προκαταβολή = 4880 είσπραξη 

Προμηθευτής Β  : Τιμολόγιο 4000 - 1680 προκαταβολή = 2320 είσπραξη 

4880+2320 = 7200

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nick_61 said:

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Θα μπορούσες να δώσεις όλη την προκαταβολή (2800 €) στον ένα μόνο προμηθευτή (το έχω κάνει).

Οκ, ελπίζω να είναι έτσι.

Δηλαδή το πρόγραμμα κοιτάει συνολικό τιμολόγιο και βάζει τη διαφορά με τη προκαταβολή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.