Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με κλείσιμο τηλεόρασης


Recommended Posts

Καλημέρα σας, έχω το εξής πρόβλημα. Όταν βλέπω τηλεόραση (lg 42'') και ανάψει το φως έξω από το σπίτι που έχω με φωτοκύτταρο (ίδιο ρολόι δεη) , ή ανάψει κάποιος το φως του κλιμακοστασίου (άλλο ρολόι δεη)  η εικόνα κλείνει για 1 δευτερόλεπτο και επανέρχεται. Αυτό συμβαίνει χρόνια τώρα, αλλά τελευταία κατάλαβα ότι αυτό γίνεται με αυτό το μοτίβο. Ως εκ τούτου, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα όλη τη μέρα, αφού τα δύο αυτά φώτα δεν ανάβουν (έξω και κλιμακοστάσιο) αλλά μόνο μόλις νυχτώσει. Να αναφέρω ότι η τηλεόραση δε είναι στην ίδια ασφάλεια του πίνακα με το φως έξω, ούτε με το φως του κλιμαστασίου που είναι έτσι κι αλλιώς σε άλλο ρολόι της δεή.

Πως μπορώ να λύσω αυτό το πρόβλημα??? Μιλάμε για πτώση τάσης??? ή κάτι άλλο??? ups ή σταθεροποιητής τάσης, θα βοηθούσε???

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα βοηθήσει, κάτι γίνεται και τα ασφαλιστικά κυκλώματα της τηλεορασης κόβουν . Εχε το νου σου μην σου καψει κανα μοσφετακι κτλπ και μπλεξεις.

Παιζει και αυτο που είπε ο panag, λογικα παίρνει απο το κοινόχρηστο..
Σε αλλο μέρος της εγκατάστασης εχεις παρατηρήσει τίποτα?

Edited by JimakosR
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ο ηλεκτρολόγος της πολυκατοικίας να ρίξει μια ματιά. Ο ppanag μάλλον δείχνει τον ένοχο ή από που να αρχίσεις.
Στα διπλανά διαμερίσματα το κάνει? όταν βλέπεις από dvd ή είσαι στα menu το κάνει?
Σε άλλη tv στο σπίτι? συνδέεται στην πρίζα tv με ομοαξονικό ή μπαλαντέζα? ξεβίδωσε για λίγο τη λάμπα με το φωτοκύταρο και αναβόσβησε το διακόπτη, τι γίνεται?
Εχει ψάξιμο και σε πολλά πράματα, ο ηλεκτρολόγος θα το βρεί.

Edited by AMHxaNos
ωρθωγραφύα
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις!!! 

Πρωτ απ ολα, δεν εχουμε κεντρικο ενισχυτη στην κεραια, εχω ατομικη, με ενα απλο ομωαξονικο (30 μετρα) απο την ταρατσα στο σπιτι. Σε καθε περιπτωση αυτο δουλευει κανονικα και το προβλημα δεν ειναι οτι χανει το σημα για λιγο, αλλα η τηλεοραση κλεινει σα να την εκλεισα και την ανοιξα αμεσως. Η τηλεοραση ειναι συνδεδεμενη με τον υπολογιστη μεσω hdmi, και εκει στα καλα καθουμενα σβηνει και ξανανοιγει παντα ομως σε συναρτηση με το φως εξω η στο κλιμακοστασιο.

 

Κατι καινουριο, αν αναβοσβησω το φως στο δωματιο που ειναι η τηλεοραση η το φωτοκυτταρο, τοτε παλι σβηνει η τηλεοραση. Κατι αλλο σε ολο το σπιτι δεν εχω δει περα απο κατι λεμπες led που ειχα παρει μια εποχη, που οταν τις εσβηνα συνεχιζαν να αναβουν λιγο λιγο σαν κερακια... Το ιδιο γινεται σε ολα τα διαμερισματα της πολυκατοικιας και στο κλιμακοατασιο. 

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να ειναι πρόβλημα ουδετέρου .
Ηλεκτρολόγος άμεσα να κανει καποιες μετρησεις κ σπίτι σου , να το δεί απο κοντα γιατι απο δώ οτι και να λέμε θέλει αυτοψία

 

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεδιάγνωση συχνά δεν οδηγεί πουθενά ή σε λάθη αλλά ας επιμείνουμε λίγο ακόμα.
δεν απάντησες αν συμβαίνει:

  • και στα διπλανά διαμερίσματα,
  • και όταν βλέπεις dvd ή είσαι στα menu,
  • και σε άλλη (αν έχεις) tv στο σπίτι,
  • και με ξεβίδωτη λάμπα.

Αποσύνδεσε όλα όσα συνδέονται στην τβ (κομπιούτερ, μικρόφωνα, μεγάφωνα, δορυφορικά, κονσόλες, DVD, Blu-Ray και τα πάντα όλα) εκτός από το ρεύμα και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, AMHxaNos said:

Η τηλεδιάγνωση συχνά δεν οδηγεί πουθενά ή σε λάθη αλλά ας επιμείνουμε λίγο ακόμα.
δεν απάντησες αν συμβαίνει:

  • και στα διπλανά διαμερίσματα,
  • και όταν βλέπεις dvd ή είσαι στα menu,
  • και σε άλλη (αν έχεις) tv στο σπίτι,
  • και με ξεβίδωτη λάμπα.

Αποσύνδεσε όλα όσα συνδέονται στην τβ (κομπιούτερ, μικρόφωνα, μεγάφωνα, δορυφορικά, κονσόλες, DVD, Blu-Ray και τα πάντα όλα) εκτός από το ρεύμα και ξαναδοκίμασε.

Δεν εχω αναφορα απο αλλον να εχει προβλημα στην πολυκατοικια, 4 διαμερισματα ειμαστε, φανταζομαι καποιος θα εβλεπε καποιο προβλημα...

Δεν εχω dvd αλλα οταν ειναι συνδεμενη με υπολογιστη ειτε χωρις ειτε στο wii υπαρχει το ιδιο προβλημα αλλα φαινεται να επιρρεαζει μονο την τηλεοραση, τιποτα αλλο

Δεν εχω αλλη τηλεοραση οποτε δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα... 

Τελος χωρις τις εξω λαμπες παλι το κανει.

Η τηλεοραση ειναι σε πολυμπριζο με ενυδρειο (και αυτο οταν αναβουν τα φωτα σβηνει η τηλεοραση για λιγο) θα δοκιμασω να τραβιξω με μπαλαντεζα απο αλλη μπριζα και θα σας πω.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, καταλαβαινω οτι πρεπει να ρθει ηλεκτρολογος να το δει...

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να φταίει φτηνή λάμπα led.Δοκίμασε να αλλάξεις τον λαμπτήρα του κλιμ/σιου σε πυρακτώσεως για να δεις  αμα συνεχίζει το πρόβλημα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.