Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έλεγχος στατικής επάρκειας διαμερίσματος προς αγορά


lostie

Recommended Posts

Γεια σας "συνάδελφοι" (μηχανικός είμαι αλλά όχι πολιτικός).

Έχω βρει ενα διαμέρισμα του 1965, σε διώροφο κτίριο (χωρις ασανσερ), στον β οροφο, εσωτερικο, που με ενδιαφερει προς αγορά.

Η περιοχή ειναι καλή ενω και η τιμή μου μοιάζει συμφέρουσα.

Ωστόσο, θα ήθελα να ξέρω, πώς μπορώ να "ελεγξω" την ποιότητα του κτιρίου, πόσο αξιοπιστια μπορει να υπάρξει σ ' εναν τέτοιο έλεγχο καθώς και το κόστος περίπου (ειναι 34 τ.μ. το διαμέρισμα).

Ευχαριστω προκαταβολικά για όποιες απαντήσεις.

Σκέφτομαι να ανοίξω σχετικό θέμα στο υποφόρουμ εδώ στις "αγγελίες", ώστε να λάβω σχετικές συγκεκριμένες προσφορές. 

Υγ.έξτρα ερώτηση: σε περιπτωση μελλοντικής "βλαβης/κατεδαφισης" του κτιριου, δικαιουμαι ποσοστο επί του οικοπέδου για πιθανή ανέγερση νέας πολυκατοικίας; Ή κάτι τέτοιο εξαρτάται από τα χαρτια/συμβόλαια του ακινήτου;
Το κτίριο είναι ενδιάμεσα 2 πολυόροφων, νεόδμητων σχετικά πολυκατοικιών.

 

Link to comment
Share on other sites

Για να διασφαλίσεις (κατά το δυνατόν) ότι τα λεφτά σου δεν θα πάνε χαμένα, ανέθεσε σε μηχανικό της εμπιστοσύνης σου τον έλεγχο του διαμερίσματος.

Κι όπως ο δικηγόρος ελέγχει την "καθαρότητα" των τίτλων, έτσι και ο μηχανικός ελέγχει ό,τι αφορά στο δικό του αντικείμενο

Αν και ο νυν ιδιοκτήτης είναι υπεύθυνος για την πώληση "καθαρού" από κάθε άποψη διαμερίσματος, ένας επί πλέον έλεγχος δεν βλάπτει.

Η λογική "βάζω αγγελία, για να βρω τον φτηνότερο" είναι απαράδεκτη. 

Link to comment
Share on other sites

s ευχαριστω συμφορουμίτη για την απάντηση.

σε γνωστο μου τελικα θα απευθυνθω, η λογικη της αγγελιας , δεν θα ηταν "να βρω τον φθηνοτερο" γιατι κ εγω προφανως δε θελω να πανε "πεταμενα" τα χρηματα μου.

ομως και παλι δε μου φαινεται "βοηθητικη" η υποβολη σχετικης αγγελιας, αρα δεν ανοιξα σχετικο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, lostie said:

Σκέφτομαι να ανοίξω σχετικό θέμα στο υποφόρουμ εδώ στις "αγγελίες", ώστε να λάβω σχετικές συγκεκριμένες προσφορές. 

Αυτό να μην το κάνεις σε παρακαλώ γιατί απαγορεύεται από τους Κανόνες Συμμετοχής μας, τους οποίους και σε καλώ να διαβάσεις προσεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.