Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελάχιστη απόσταση δέντρων από το κοινό όριο


alkistik

Recommended Posts

μετα απο  την βοηθεια του παυλου

 δλδ θελει να βαψει τον τοιχο της οικοδομης,  που βλεπει στο γειτονικο οικοπεδο, αλλα πρεπει να μπει και να πατησει στον γειτονα.

Κι αυτος για να την εμποδισει εβαλε δενδρακια

Καλα εκανε και εβαλε. Ετσι τουκοψε...

κατα τα λοιπα η ενδιαφερομενη θα ζητησει απο το δικαστηριο να της επιτραπει να  μπει στον γειτονα

να βαψει προσεκτικα εκατερωθεν των δενδρυλιων και να  τοποθετησει σκαλωσια για τα υπερθεν.

[ελπιζω να καταλαβα  καλα...]

υγ

και αν εβαλε δενδρακια τσιμα-τσιμα στον τοιχο,  και οχι τπτ θαμνοειδη,

τα οποια μεγαλωνοντας θα δημιουργησουν προβλημα και με τα κλαδια τους αλλα και με τις ριζες τους στα θεμελια σου

επικειμενου  βεβαιου κινδυνου, θα ζητησεις να τα μεταφυτεψει σε αποσταση απο τα θεμελια σου την οποια θα καταθεσει ο γεωπονος σου

αναλογα αν ειναι επιπολαιοριζα...κλπκλπ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Απλώς η πελάτισσα δεν θέλει να κάνει δικαστήριο για να μην πληρώσει. Επίσης δεν θέλει να βάλει ούτε σκαλωσια, ούτε καλάθι, επίσης για να μην πληρώσει. Στο τέλος νομίζω και δικαστήριο θα αναγκαστεί να κάνει και καλάθι να βάλει. Από την εικόνα που έχω από τη νομολογία εκεί καταλήγω. Απλώς είπαμε να πάμε και στο ΑΤ για συστάσεις και μετά για παραγγελία, αν και δεν πιστεύω ότι θα βγει κάτι ουσιαστικό. Μιλώντας με φίλο αξιωματικό μου είπε ότι πρέπει να βρω σε τι ποινικό συνισταται η συμπεριφορά του γείτονα, ούτως ώστε να το δουν με σοβαρότητα, αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι ποινικό...

Σας ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

φυσικα δεν υπαρχει κανενα ποινικο

υπαρχει το "γειτονικο δικαιο  των αντιδικουντων γειτονων για μια...γκορτσιά....:grin:"...και

- ο τσιγγουνης πελατης που θελει να γινει η -νομικη- δουλεια του τζαμπα

- ο κακος ο γειτονας που μολις εμαθε για το βαψιμο πηγε και φυτεψε...αγγουριες...

[εδω λεμε ό,τι και στους νεους μηχανικους που εχουν παρομοια θεματα με περιεργους πελατες...

στειλτον, οταν βρει λεφτα, να επανελθει...]

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, dimitris GM said:

και δενδρακια εβαλε ο αλλος....

και εσεις περιμενετε να μεγαλωσουν

να συλλεγετε τους ..."υπερθεν" του δικου σας ακινητου καρπούς..

σωστα?:-D

ο τοιχος της αν ειναι δικος της...τον βαφει...τι σχεση εχουν τα δενδρακια, το ΑΤ και ο Εισαγγελεας??

Για να βάψει τον εξωτερικό της τοίχο πρέπει να μπει στο ακίνητο του γείτονα ή να βάλει καλάθι. Είτε κάνει το ένα είτε το άλλο χρειάζεται άδεια από υδομ. Σε κάθε περίπτωση (και ικριωματα να μη βαλει), χρειάζεται συναίνεση του οικοπεδουχου. Αυτή δεν υπάρχει. Πέρα από τη δυνατότητα δικαστηρίου, μπορεί να απευθυνθεί στο ΑΤ για παράπονα κι έπειτα στον Εισαγγελέα για παραγγελία. Παραγγελία δεν νομίζω να πάρει ποτέ. Όμως μπορεί, αν γίνουν συστάσεις, λίγο να μαζευτεί ο γείτονας. 

Link to comment
Share on other sites

αυτο που παραθετεις ηταν πριν διευκρινισθει τι ακριβως θελετε

και ηδη εχω απαντησει...ακριβως στα  δυο  προηγουμενα #

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.