Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή υπάρχοντος λεβητα πετρέλαιου σε αέριο ή αγορά νέου λεβητα αερίου


Recommended Posts

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την ανάγνωση. 

Ήρθε επιτέλους η ώρα να φτάσει και σε εμάς ο πολιτισμός του φυσικού αερίου. 

Μέχρι εδώ καλά και ευχάριστα τα νέα. 

Πρέπει όμως να απαντηθεί το εξής ερώτημα :Τι είναι καλύτερο να γίνει? Να μετατραπεί ο υπάρχον λεβητας από πετρέλαιο σε αέριο με αλλαγή καυστηρα ή να αντικατασταθει με νέο εξολοκλήρου? 

Τα δεδομένα έχουν ως εξής :ο υπάρχον λεβητας είναι 12 ετών της εταιρείας buderus τύπου logamax μπλε φλογας περιλαμβάνει ένα boiler 200lt και καλύπτει ένα χώρο 150 τμ σε τρία επίπεδα με βορινο προσανατολισμο και χωρίς ιδιαίτερες θερμομονωσεις στο κτίριο. Η συντήρηση του ήταν αρκετά σχολαστικη αφού σχεδόν σε ετήσια βάση γίνονται τα δεοντα. Τέλος δεν παρουσίασε μέχρι τώρα κάποιο πρόβλημα εκτός από κάποιο αισθητηριο το οποίο και αντικατασταθηκε. 

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τι είναι καλύτερο να μετατρέψω τον λεβητα ή να πάω σε ποιο σύγχρονο λεβητα. Θα ήθελα να βρω μια λύση που να μου δώσει και οικονομία στην κατανάλωση καλυπτοντας τις ανάγκες του χώρου και ταυτόχρονα να μου δώσει και μια απροβληματιστη λειτουργία για 10-15 χρόνια. Επίσης τι διαφορά σε κατανάλωση θα έχω σε κάθε περίπτωση. 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη για την μεγάλη ανάρτηση 

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να ξεκινήσετε με ερώτηση στον αντιπρόσωπο, αν συνίσταται η μετατροπή για τον συγκεκριμένο λέβητα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει ο συνάδελφος, η δική μου γνώμη πάει πιο πέρα. Ακόμη και αν σου πει ο αντιπρόσωπος ότι γίνεται, μην το πιστέψεις 100% πριν το ερευνήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έχεις πρόβλημα αν κάψεις αέριο στον υφιστάμενο λέβητα. Θα έχεις απλά μια μικρή μείωση της αποδιδόμενης ισχύος, η οποία λογικά δε θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.

Αν θες τα μέγιστα σε εξοικονόμηση καυσίμου, βάλε επίτοιχο λέβητα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό κατά βάση αλλά το μικρό, ή το μεγάλο πρόβλημα είναι θέμα πολλών παραγόντων. Πολλές εταιρείες που εμπορεύονται λέβητες αερίου - πετρελαίου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι η διαφορά είναι μικρή, αλλά η πραγματικότητα δείχνει άλλο. Μερικοί πελάτες μου τους πέταξαν τελείως και έβαλαν καθαρούς λέβητες αερίου και σώθηκαν. 

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Μερικοί πελάτες μου τους πέταξαν τελείως και έβαλαν καθαρούς λέβητες αερίου και σώθηκαν.  

Βάλανε ατμοσφαιρικούς επιδαπέδιους λέβητες αερίου?

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή μόνο του καυστήρα, ενώ ίσως με λογική σκέψη μοιάζει οικονομικότερη λύση, μάλλον δεν ισχύει καθώς οι σύγχρονοι επίτοιχοι λέβητες αερίου είναι σχετικά οικονομικοί λόγω και του εμπορικού ανταγωνισμού.

Επιπλέον, ο συντελεστής απόδοσης των λεβήτων συμπύκνωσης, που είναι μεγαλύτερος της μονάδας σε κάποιες συνθήκες, δεν μπορεί ποτέ να επιτευχθεί με ένα παληό λέβητα, που δεν είναι κατασκευασμένος να δουλεύει σαν λέβητας συμπύκνωσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2018 at 12:38 ΜΜ, miltos said:

Βάλανε ατμοσφαιρικούς επιδαπέδιους λέβητες αερίου?

Ναι. Ξήλωσαν τους λεγόμενους αερίου - πετρελαίου και έβαλαν αερίου.

Edited by vgeorg1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμείς στην πολυκατοικία έχουμε επίσης Buderus και όταν γυρίσαμε από πετρέλαιο σε αέριο αλλάξαμε μόνο τον καυστήρα σε ένα πολύ καλό διβάθμιο και την καμινάδα. 

Στους ετήσιους ελέγχους ο λέβητας δείχνει 96% απόδοση. Δεδομένου ότι δουλεύει για καλοριφέρ δεν νομίζω ότι ένας επίτοιχος θα έδινε αισθητά μεγαλύτερη απόδοση.

Θεωρητικά ένας τέτοιος μαντεμένιος λέβητας θα κρατήσει "για πάντα". 

Θα άλλαζα σίγουρα σε επίτοιχο αν ο υπάρχων λέβητας:

  • Δεν είναι χαμηλών θερμοκρασιών - υψηλής απόδοσης
  • Είναι σοβαρά υπερδιαστασιολογημένος
  • Λειτουργία με ενδοδαπέδια όπου οι λέβητες συμπύκνωσης θεωρητικά έχουν μεγάλη διαφορά στην απόδοση
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.