Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΚΟ ΙΙ: Δεν πληρούνται τα πιστοληπτικά κριτήρια


Recommended Posts

Στο πρόγραμμα εξοικονόμηση κατ'οίκον ΙΙ, γνωρίζει κάποιος τα πιστοληπτικά κριτήρια;

Έχουν απορριφθεί μερικοί πελάτες και στην αιτιολογία αναφέρει μόνο: "ΔΕΝ ΠΛΗΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΟΔΟΤΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ".

Μου έκανε εντύπωση συγκεκριμένα ένας ωφελούμενος που ο εγγυητής έχει πάνω από 50.000€/έτος εισόδημα (χώρια το εισόδημα της συζύγου του εγγυητή) και το ποσό δόσης είναι 150€/μήνα.

Για ποιο λόγο να μην τον δεχτεί η τράπεζα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τα κριτήρια κάθε τράπεζας και δεν νομίζω ότι μπορείς να τα βρεις γραμμένα κάπου, αλλά πιστεύω ότι, αξιολογείται πρώτα το εισόδημα του δανειολήπτη και η δυνατότητά του να εξοφλήσει το δάνειο και δευτερευόντως η δυνατότητα του εγγυητή.

Θα πρότεινα να βρεις το αρμόδιο τμήμα της συγκεκριμένης τράπεζας και να θέσεις το ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί. Για παράδειγμα αν παλιότερα, για κάποιον λόγο, είχε μπει στον "ΤΕΙΡΕΣΙΑ" πχ, δύσκολα θα μπορεί να πάρει νέα χρηματοδότηση. Και τα αρχεία τα κρατάνε για περίπου 10 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά όλο απορρίψεις έχω σε πελάτες. Και δεν σου λένε τον λόγο οι τράπεζες, γράφουν μόνο ότι το δάνειο απορρίφθηκε και ο λόγος είναι (κενό μετά)

Μου φαίνεται ότι τελικά το δάνειο στο εξοικονομώ μόνο μπελάς είναι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.