Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση στην εφορία και ΚΑΔ


s2117

Recommended Posts

Καλησπέρα, ελπίζω να μην είμαι οφτόπικ, αν είμαι συγχωρέστε με και μεταφέρετε με :)

Εργάζομαι από το 2012 με μπλοκάκι σε εταιρεία.  Είμαι μόνο σε έναν εργοδότη αλλά πληρώνω μόνος μου τις εισφορές μου στο σύνολο.

Μου είπε χθες ο λογιστής μου ότι πρέπει να πάω στην εφορία και να αφαιρέσω κάποιους ΚΑΔ (63.11.11.01 Υπηρεσίες ανάπτυξης βάσεων δεδομένων και 71.11.31.01 Υπηρεσίες εκπόνησης μελετών και προγραμμάτων χωρικής ανάπτυξης) με αναδρομική ισχύ από 31/12/16, πληρώνοντας το σχετικό πρόστιμο των 100 € ώστε να μπορέσω να φορολογηθώ και φέτος ως μισθωτός. 
 

Το γράφω εδώ για 2 λόγους:

1. Ήθελα αν έχει κάποιος γνώση επ αυτού να με βοηθήσει για το λόγο που γίνεται αυτό και αν αυτό επηρεάζει κάπως αλλιώς πέρα από το 100€ ...
2. Να ενημερωθείτε μήπως αντιμετωπίσετε και εσείς ανάλογο πρόβλημα ώστε να το αντιμετωπίσετε εγκαίρως.

Link to comment
Share on other sites

Το 1ο ερώτημά σου στο απάντησε ήδη ο λογιστής σου ..."να φορολογηθώ και φέτος ως μισθωτός"

Το θέμα συζητιέται εδώ.

Δες και τις επόμενες σελίδες από την παραπομπή μου και αν έχεις ακόμη απορίες ρώτα εκεί.

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.