Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με το ρελέ διαφυγης


athanasiosmed

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum. Θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω με το ρελέ διαφύγει. Ενώ λειτουργεί κανονικά και με το κουμπάκι του τεστ πέφτει, όταν υπάρχει διακοπή ρεύματος στην περιοχή και επανέλθει το ρεύμα πάντοτε ρίχνει το ρελέ. Θα ήθελα τα φώτα σας. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Θα ήθελα να κοιτάξετε με προσοχή τα χαρακτηριστικα του ρελε που αναγραφοντε στην πρόσοψη του η αν μπορείτε ανεβάστε μια φώτο του γιατί παίζει να μην είναι ο σωστός η να είναι παλαιού τύπου και να σου δημιουργεί αυτή την ταλαιπωρία με κάθε επανασύνδεσή στο δίκτυό με την ΔΕΗ Και δυστυχώς  πρέπει να τον αλλάξετε με τον τύπο Α και όχι  αν έχετε τον τύπο AC

reletypeA.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Giorgos46 said:

Καλημέρα Θα ήθελα να κοιτάξετε με προσοχή τα χαρακτηριστικα του ρελε που αναγραφοντε στην πρόσοψη του η αν μπορείτε ανεβάστε μια φώτο του γιατί παίζει να μην είναι ο σωστός η να είναι παλαιού τύπου και να σου δημιουργεί αυτή την ταλαιπωρία με κάθε επανασύνδεσή στο δίκτυό με την ΔΕΗ Και δυστυχώς  πρέπει να τον αλλάξετε με τον τύπο Α και όχι  αν έχετε τον τύπο AC

reletypeA.jpg

 

IMG_20180625_154208.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρελέ Διαρροής τύπου Α. Είναι το ρελέ που μας προστατεύει με ότι τεχνολογική εξέλιξη έχει μπει στο σπίτι μας τα τελευταία χρόνια και θα υπάρχει για πολλά ακόμη. άρα  αλλαγη rele με τύπου Α και όχι αυτό που έχετε ΤΥΠΟΥ AC

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπε ο Γιώργος , αλλαγή με τύπου Α επίσης επώνυμο.

Τώρα για το λόγο που πέφτει οταν επανέρχεται το ρεύμα απο την δεη ειναι μεγάλη ιστορία. Με αυτό ομως θα γλυτώσεις

Link to comment
Share on other sites

Οταν κατεβάσεις και μετά ανεβάσεις το γενικό ο ρελές πέφτει?
Βγάλε όλες τις συσκευές εκτός μπρίζας και όσες δεν βγαίνουν βάλτες στο OFF, κατέβασε το γενικό και δες τι γίνεται.
Το σύμπτωμα μπορεί κάτι να κρύβει, ο ηλεκτρολόγος της πολυκτοικίας θα βοηθούσε πολύ. + τις συμβουλές στα ποστ 4,5.

Link to comment
Share on other sites

Ρελε μονοφασικο 40Α  ΙΔn 30mA (ονομαστικο ρευμα διαρροης) τυπου Α.

Ειναι  λογικο και συμβαινει  να πεφτει το ρελε μετα απο επαναφορα . Μην φοβασαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Κάτι τελευταίο. Επειδή το σπίτι δεν είχε ρελε διαφυγής και κάλεσα ηλεκτρολογο και μου τοποθέτησε αυτό, ήταν λάθος επιλογή το ρελε που μου έβαλε? Θα πρέπει να του ζητήσω να το αντικαταστήσει η ή επιλογή ήταν σωστή αλλά για την περίπτωση μου δεν βοηθάει??? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.