Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράταση για τις αναδρομικές εισφορές Ά εξαμήνου 2013 ως 31/07/2018


Engineer

Recommended Posts

Ναι,αν δικαιωθούν,φαντάζομαι θα αποτελεί δεδικασμένο,πάντως.Είμαι κι εγώ μπερδεμένος αλλά δεν τα πληρώνω γιατί φοβάμαι ότι δε θα τα επιστρέψουν αν οι μηχανικοί δικαιωθούν.Σε ένα κράτος που μας ληστεύει καθημερινά αισθάνομαι απροστάτευτος και από τον ασφαλιστικό μου φορέα και από το συνδικαλιστικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Το αρνητικό κατ' εμέ είναι ότι ήδη έχει υπάρξει δεδικασμένο με την απόφαση του ΣτΕ (117/2015) ---με την οποία απορρίφθηκε η αίτηση ακυρώσεως του ΤΕΕ ενάντια στις διοικητικές πράξεις του ΔΣ του ΕΤΑΑ για την υλοποίηση των αυξήσεων εισφορών του ν.3986/11--- και λήφθηκε η νεώτερη απόφαση 398/18-5-16 ΕΤΤΑ_ΤΣΜΕΔΕ προς υλοποίηση της απόφασης του ΣτΕ.

Ξαναλέω μακάρι να 'έχεις δίκιο και να βγω εγώ λάθος ... πολύ θα το ευχαριστιόμουν !!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στου Διάολο με τις εισφορες τους, μα μολις πληρωσαμε τα Β2012 αναδρομικα Αναδρομικα, και τωρα θένε Α2013.
Και μετά Α 2014 και μετά Β2014, έτσι θα παει τώρα;

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2018 at 6:50 ΠΜ, dsworks said:

Αυτά που φαίνονται στην σελίδα του ΕΦΚΑ ως ληξιπρόθεσμα, είναι τα πρώτα αναδρομικά (2011-Β, 2012-Α, 2012-Β)

Αυτά που πήραν παράταση ένα μήνα την Παρασκευή, είναι τα 2013-Α, και θα τα βρεις εδώ:

http://www.tsmede.gr:65401/

(καθώς βγήκαν και τώρα διορθώνονται και ξαναβγαίνουν, ίσως τα δικά σου εμφανιστούν κάποιες μέρες αργότερα)

Οι μέρες περνούν και το ειδοποιητήριο δεν εμφανίζεται!

Link to comment
Share on other sites

Στο συστημα μεσα δεν εμφανιζεται ειδοποιητηριο, και στο ΤΣΜΕΔΕ που πηγα την προηγουμενη εβδομαδα μου ειπαν οτι για του 2013 θα βγουν τελη του ετους.. τι γινεται εδω?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδή έχω χάσει αρκετά επεισόδια....μπορεί να με ενημερώσει κάποιος ?

Το αναδρομικό Α2013 δεν το πλήρωσα μέχρι 31/7 από αμέλεια. Πως το πληρώνω τώρα ? Πάω στο e-tsmede στην εφαρμογή και μου βγάζει μήνυμα "Δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το B2018".

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόνο στο ΤΣΜΕΔΕ, όπου θα υπολογίσουν και τα κερατιάτικα. Δεν γνωρίζω αν αυτά τα κερατιάτικα θα αφορούν μόνο τον Αύγουστο (δηλαδή τον ένα μήνα μετά την τελευταία παράταση) ή τα υπολογίζουν από την αρχική (πρώτη) εμπρόθεσμη ημερομηνία καταβολής τους.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Η ταλαιπωρία είναι  .... γιατί λογικά για έναν μήνα θα είναι (8%)*(1/12)*(το ποσό) .. άντε κανένα 2ευρω - 3ευρω !!!!! πιο πολύ θα είναι τα εισιτήρια με τα ΜΜΕ .... οι βενζίνες θα σου βγουν περισσότερα !!!!!

(Το ποσοστό 8%, προκύπτει κατ' εφαρμογή της περ. 11 της υποπαραγράφου ΙΑ.2 της παρ. ΙΑ΄ του άρθρου πρώτου του Ν. Ν.4152/2013)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.