Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κομμένες σφραγίδες ρολογιού


Chrys_the _Greek

Recommended Posts

Στην πολυκατοικία που μένω ήρθαν από το ΔΕΔΔΗΕ (στο πλαίσιο σχετικής εργασίας Δ.Α.Φ. όπως ανέφερε το έντυπο που μου έστειλαν) και άλλαξαν το ρολόι. Μετά από λίγο καιρό με ενημέρωσαν με νέο έγγραφο πως οι σφραγ. ακροδεκτών και οι δύο μολυβδοσφραγίδες κελύφους ήταν κομμένες ενώ η σφραγίδα κιβωτίου ήταν ακέραιη. Απ' ότι καταλαβαίνω κάποιος είχε πειράξει το ρολόι και τώρα έχω μπλέξει. Υποθέτω πως ο προηγούμενος ενοικιαστής είχε μεγάλες χρεώσεις και αυτό ήταν η αφορμή να κάνουν τον έλεγχο. Το συμπέρασμα το βγάζω από το γεγονός ότι ο πρώτος έναντι μου είχε έρθει 1600 ευρώ, τον τακτοποίησα και στη συνέχεια κάθε έναντι έρχονταν υπερβολικά φουσκωμένος, όχι όμως τόσο όσο ο πρώτος. Τους πλήρωνα για να μην τρέχω κάθε φορά στο ΔΕΔΔΗΕ και μετά μου έρχονταν επιστροφές.

Τα ερωτήματα που προκείπτουν τώρα είναι:

1.Δεδομένου ότι εγώ δεν έχω πειράξει το ρολόι, δεν θα έπρεπε να το είχαν δει ότι ήταν πειραγμένο όταν έρχονταν να πάρουν τις μετρήσεις για τους εκκαθαριστικούς;

2.Τί είναι το "κιβώτιο" του οποίου οι σφραγίδες ήταν ακέραιες; Για να πειραχτεί το ρολόι δεν θα έπρεπε να έχουν σπάσει όλες οι σφραγίδες;

3.Με ποιο τρόπο μπορώ να σώσω τον πισινό μου (sic) από ένα θέμα για το οποίο πραγματικά δεν έχω ιδέα από που έσκασε;

Link to comment
Share on other sites

Αν το ρολόι ήταν στο όνομά σας, όπως θα έπρεπε, δεν θα είχατε αυξημένους έναντι λογαριασμούς!

Επειδή μάλλον δεν είναι στο όνομά σας, από ότι συμπεραίνω από τα λεγόμενά σας, η ΔΕΗ δεν μπορεί να κάνει τίποτα σε σας επειδή δεν σας "γνωρίζει".

Ας ψάξει να βρεί τον προηγούμενο ενοικιαστή.

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2018 at 8:57 ΜΜ, antloukidis said:

Αν το ρολόι ήταν στο όνομά σας, όπως θα έπρεπε, δεν θα είχατε αυξημένους έναντι λογαριασμούς!

Επειδή μάλλον δεν είναι στο όνομά σας, από ότι συμπεραίνω από τα λεγόμενά σας, η ΔΕΗ δεν μπορεί να κάνει τίποτα σε σας επειδή δεν σας "γνωρίζει".

Ας ψάξει να βρεί τον προηγούμενο ενοικιαστή.

 

Μέσα σε όλα έχω και κάποια θέματα που με κρατούν μακριά από το δίκτυο αυτό τον καιρό και αργώ να δω τα μηνύματά σας.

Τί εννοείτε δεν είναι στο όνομά μου; Αφού ο λογαριασμός έρχεται κανονικά στο όνομά μου. Απ' ότι είπαν στην αρραβωνιαστικιά μου όταν πήγε να διευθετήσει το θέμα με τον πρώτο αυξημένο λογαριασμό, επειδή δεν υπάρχουν άλλα δεδομένα να χρησιμοποιήσουν, στον έναντι χρησιμοποιούν ότι είχε καταγραφεί από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Μπορεί να της είπαν παπάτζα για να την ξεφορτωθούν, δεν ξέρω, αλλά αυτό ισχυρίστηκαν. Κι αυτοί που το 'χαν πριν, ρε γαμώτο, τί καίγαν και είχαν 1600 ευρώ λογαριασμό; Βιοτεχνία είχαν ανοίξει στο σπίτι;

 

Edit-------------

Από κουβέντα που έκανα πριν λίγο με την αρραβωνιαστικιά μου, φαίνεται πως είχα καταλάβει λάθος. Τα 1600 του πρώτου έναντι ήταν γιατί σε λίγες μέρες κάψαμε υπερβολικά πολύ ρεύμα και ο λογαριασμός βγήκε με βάση αυτή την κατανάλωση αναλογικά. Πράγματι είχαμε κάψει πολύ ρεύμα τότε γιατί χιόνιζε, είχε χαλάσει το καλοριφέρ και για 15 μέρες ζεσταινόμασταν με τα κλιματιστικά.

Edited by Chrys_the _Greek
Νέα δεδομένα
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Chrys_the _Greek said:

Τα 1600 ...... για 15 μέρες ζεσταινόμασταν με τα κλιματιστικά.

 

αυτό μπορεί να έχει συμβεί αν θερμαίνατε 500+τμ χώρο...

Link to comment
Share on other sites

Τι κλιματιστικα εχει το σπίτι ρε παιδια , σε τι βαθμούς και πόσες ώρες δουλευαν για να βγει σε 15 μέρες τέτοια κατανάλωση? Δεν γίνονται αυτά (στα Η/Μ ολα γίνονται )

Link to comment
Share on other sites

Δούλευαν στο φουλ τουάχιστον 10 ώρες την ημέρα. Δεν ξέρω κατά πόσο στέκει αλλά εκεί το στήριξαν. Στην υψηλή κατανάλωση αυτών των ημερών την οποία μετά ανήγαγαν σε όλο το δίμηνο. Ήταν και παγωμένο το σπίτι γιατί ήταν άδειο, ας πούμε ότι είχαν δίκιο και δεν είπαν παπάτζα για να το καλύψουν. Λίγο με απασχολεί αύτό αυτή τη στιγμή. Το θέμα με τις σφραγίδες είναι που με τρώει.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ο ΔΕΔΔΗΕ βρήκε κομμένες σφραγίδες σημαίνει επέμβαση 3ου στο μετρητή σου. Ζήτησε να γίνει έλεγχος του μετρητή από το ΔΕΔΔΗΕ παρουσία ηλεκτρολόγου δικού σου και αν δεν βρεθούν ευρήματα να γίνει η σφράγιση του. Αλλιώς να επιδιορθωθούν οι επεμβάσεις. Η ευθύνη σου ξεκινάει από την ημερομηνία που είναι στο όνομα σου ο μετρητής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.