Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και καλη βδομαδα ,

Ειμαι στον τελικο δρομο για το πτυχιο  στο τμημα του ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ ως Μηχανικος Ενεργειακης Τεχνολογιας . 

Απο τον ερχομενο Σεπτεμβρη το τμημα μας θα συγχωνευτει με το τμημα του ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ Μηχανολογων Μηχανικων και θα αποτελει το Π.Δ.Τ που προανεφερα.. 

Ειμαστε αναγκασμενοι να υπογραψουμε σε 2 μηνες αν θα συνεχισουμε στο Πανεπιστημιο , για το οποιο πρεπει να δωσουμε καποια εξτρα μαθηματα. Αυτα τα μαθηματα θα καθοριστουν μολις βγει το προγραμμα σπουδων και γινουν οι αντιστοιχες μαθηματων  , πιθανον να ειναι 8-10 δλδ 1 χρονος (οσο για την πρακτικη  πτυχιακη δεν ξερω τι θα ισχυσει επειδη τα εχω κανει στο ΤΕΙ) .

 

Τα δικαιωματα , μας ειπαν οτι θα ειναι ιδια με τους Μηχανολογους Μηχανικους του ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ. Αν καποιος γνωριζει λιγο το θεμα θελω να μου πειτε την γνωμη σας . 

Κατα την δικη μου αποψη θελω να ασχοληθω να παρω το πτυχιο του λεγομενου Πανεπιστημιου , αλλα θελω να δουλευω παραλληλα , μιας και κανω πρακτικη και μακαρι να μου δωθει καποια εργασια πανω στο αντικειμενο (θερμανση ψυξη κλπ...).

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μία εκτίμηση για 8 – 10 μαθήματα. Που βασίζεται αυτή; Έχεις μιλήσει με ΔΕΠ; Σε συζήτηση με ΔΕΠ του ΤΕΙ Αθήνας (πληροφορική) είπαν σε απόφοιτο (όχι σε εμένα) ότι σκοπεύουν να χρεώσουν περίπου 4, 5 μαθήματα και αν έχει κάνει κάποιος  πρακτική αναφέρθηκαν 2-3 μαθήματα. Δεν είναι υποχρεωτικό ο αριθμός των μαθημάτων σε διαφορετικές σχολές να είναι ο ίδιος βέβαια.  Θα μπορούσε πχ το ένα τμήμα που προκύπτει από ένωση μηχανικών υπολογιστών και πληροφορικής να κρίνει ότι τα αντικείμενα είναι πολύ κοντά. Και το τμήμα που προκύπτει από ένωση δύο άλλων σχολών να κρίνει ότι τα δυο αντικείμενα είναι κάπως πιο μακριά και έτσι επιβάλλεται για να έχεις σύγκλιση άλλος αριθμός πρόσθετων μαθημάτων. Από την άλλη αν ως σχολή χρεώσεις μαθήματα ενός έτους, δηλαδή 60 ECTS, δεδομένου ότι οι σχολές είχαν δηλωμένα 240 τι θα προκύψει; Θέλει ρέγουλο το πράγμα.

 Νομίζω ότι πριν βγάλουν καινούργιο  πρόγραμμα σπουδών και αντιστοίχιση (ποια επιπλέον μαθήματα θα πρέπει να χρεωθείτε) δεν θα μπορούν να σας υποχρεώσουν να  υπογράψετε.

Edited by bob mastoras
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, bob mastoras said:

Κάνεις μία εκτίμηση για 8 – 10 μαθήματα. Που βασίζεται αυτή; Έχεις μιλήσει με ΔΕΠ; Σε συζήτηση με ΔΕΠ του ΤΕΙ Αθήνας (πληροφορική) είπαν σε απόφοιτο (όχι σε εμένα) ότι σκοπεύουν να χρεώσουν περίπου 4, 5 μαθήματα και αν έχει κάνει κάποιος  πρακτική αναφέρθηκαν 2-3 μαθήματα. Δεν είναι υποχρεωτικό ο αριθμός των μαθημάτων σε διαφορετικές σχολές να είναι ο ίδιος βέβαια.  Θα μπορούσε πχ το ένα τμήμα που προκύπτει από ένωση μηχανικών υπολογιστών και πληροφορικής να κρίνει ότι τα αντικείμενα είναι πολύ κοντά. Και το τμήμα που προκύπτει από ένωση δύο άλλων σχολών να κρίνει ότι τα δυο αντικείμενα είναι κάπως πιο μακριά και έτσι επιβάλλεται για να έχεις σύγκλιση άλλος αριθμός πρόσθετων μαθημάτων. Από την άλλη αν ως σχολή χρεώσεις μαθήματα ενός έτους, δηλαδή 60 ECTS, δεδομένου ότι οι σχολές είχαν δηλωμένα 240 τι θα προκύψει; Θέλει ρέγουλο το πράγμα.

 Νομίζω ότι πριν βγάλουν καινούργιο  πρόγραμμα σπουδών και αντιστοίχιση (ποια επιπλέον μαθήματα θα πρέπει να χρεωθείτε) δεν θα μπορούν να σας υποχρεώσουν να  υπογράψετε.

Οχι ειπαν μεχρι Σεπτεμβρη θα βγουν ολα ... Στους ηλεκτρολογους του τμηματος μου βγηκε προγραμμα , αλλα οχι αντιστοιχιες κλπ.. Το θεμα ειναι μην τα βγαλουν τελευταια στιγμη, αν και ερχονται αδειες , αρα χλωμο. χεχε

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εμεινε 4τια υπαρχει λογος. Παρε τα μαθηματα για αποφοιτηση σαν Π.Ε αν εχεις χρονο και δεν υπαρχει θεμα και που ξερεις;

βγηκε το προγραμμα σπουδων του τμηματος . Δες το οποτε μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, JimakosR said:

Το οτι εμεινε 4τια υπαρχει λογος. Παρε τα μαθηματα για αποφοιτηση σαν Π.Ε αν εχεις χρονο και δεν υπαρχει θεμα και που ξερεις;

βγηκε το προγραμμα σπουδων του τμηματος . Δες το οποτε μπορεις.

Το ειδα! Μενει να βγουν οι αντιστοιχιες επιτελους ... Δεν ξερω αν πρεπει να παρουσιασω πτυχιακ σεπτεμβρη ή οχι στο ΤΕΙ... Θα παει χαμενη ή οχι .. Ε ρε τι μας κανουν

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, amplaxoublis said:

Το ειδα! Μενει να βγουν οι αντιστοιχιες επιτελους ... Δεν ξερω αν πρεπει να παρουσιασω πτυχιακ σεπτεμβρη ή οχι στο ΤΕΙ... Θα παει χαμενη ή οχι .. Ε ρε τι μας κανουν

Θα παρουσιασεις λογικα. Για τις αντιστοιχίες σου λέω λογω εμπειρίας απο ασπαιτε που έγινε ενιαιο το 13 αργήσαν λιγο . Οποτε παιξε μπαλα οπως εισαι κανονικα και θα το δεις εκεινη την στιγμή. Θα στην δεχτούν την πτυχιακή και σαν ΠΑ.Δ.Α οποτε καλύπτονται και καινουργια μαθηματα.  Πιο πιθανόν απλα να κανουν την σουμα στο τέλος και να σας πουνε θελουμε να έχετε 47 πχ μαθηματα έχετε τόσα + πτυχιακή αρα θες αλλα 3-4 πάρε οποια θες , πέρνα τα και τελείωσες ( διάλογος πραγματικός )

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, JimakosR said:

Θα παρουσιασεις λογικα. Για τις αντιστοιχίες σου λέω λογω εμπειρίας απο ασπαιτε που έγινε ενιαιο το 13 αργήσαν λιγο . Οποτε παιξε μπαλα οπως εισαι κανονικα και θα το δεις εκεινη την στιγμή. Θα στην δεχτούν την πτυχιακή και σαν ΠΑ.Δ.Α οποτε καλύπτονται και καινουργια μαθηματα.  Πιο πιθανόν απλα να κανουν την σουμα στο τέλος και να σας πουνε θελουμε να έχετε 47 πχ μαθηματα έχετε τόσα + πτυχιακή αρα θες αλλα 3-4 πάρε οποια θες , πέρνα τα και τελείωσες ( διάλογος πραγματικός )

Μακαρι ρε Δημητρη ... Γιατι μας βαλανε τωρα σε αλλο τρυπακι . Σκεφτομαι δουλεια, σχολη ολα . 

Θα σε ενημερωσω για νεοτερα!! 

Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, amplaxoublis said:

Μακαρι ρε Δημητρη ... Γιατι μας βαλανε τωρα σε αλλο τρυπακι . Σκεφτομαι δουλεια, σχολη ολα . 

Θα σε ενημερωσω για νεοτερα!! 

Ευχαριστω πολυ!!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μπηκα το 09 και το 13 με 1 μάθημα για πτυχιο μας είπαν να διαλέξουμε τι θέλουμε . Σε σας ειναι διαφορα ΤΕ και ΠΕ αλλα και πάλι επισημαίνω την αλλαγή. Για μένα κάντο γιατι καπου θα το βρείς μπροστά σου.Ειδικα για σας που είστε μέσα κάτι θα κάνουν και οι καθηγητές ,που καταλαβαίνουν μην νομίζεις .Ειναι και λίγα μαθήματα που θα χρειαστούν να πεις θα τανε 10  ισως δεν άξιζε. Μετα έλα και ασπαιτε για το παιδαγωγικό αξίζει και αυτο. Θα τα πουμε οταν ερθει η ώρα. Οτι χρειαστείς ειμαι εδώ και οτι νεότερο αμφότεροι ενημερώνουμε.

Καλη δυναμη και οτι χρειαστείς είμαστε εδω συνάδερφε.

Υ.Γ Μηχανικός είσαι μην σκας για τίποτα. Ειμαστε δύναμη

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, JimakosR said:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μπηκα το 09 και το 13 με 1 μάθημα για πτυχιο μας είπαν να διαλέξουμε τι θέλουμε . Σε σας ειναι διαφορα ΤΕ και ΠΕ αλλα και πάλι επισημαίνω την αλλαγή. Για μένα κάντο γιατι καπου θα το βρείς μπροστά σου.Ειδικα για σας που είστε μέσα κάτι θα κάνουν και οι καθηγητές ,που καταλαβαίνουν μην νομίζεις .Ειναι και λίγα μαθήματα που θα χρειαστούν να πεις θα τανε 10  ισως δεν άξιζε. Μετα έλα και ασπαιτε για το παιδαγωγικό αξίζει και αυτο. Θα τα πουμε οταν ερθει η ώρα. Οτι χρειαστείς ειμαι εδώ και οτι νεότερο αμφότεροι ενημερώνουμε.

Καλη δυναμη και οτι χρειαστείς είμαστε εδω συνάδερφε.

Υ.Γ Μηχανικός είσαι μην σκας για τίποτα. Ειμαστε δύναμη

Nα σε καλα!!!! Θα μιλησουμε και για το ΑΣΠΑΙΤΕ γιατι θελω να μαθω λιγα πραγματα . 

Ευχαριστω πολυ και τα  λεμε συντομα ;) 

Σκαω γιατι με νοιαζει να ειμαι μηχανικος και οχι απλος εργατης... Αλλιως θα εβγαζα ενα ΕΠΑΛ , ΙΕΚ και τελος.. 

 

Καλο βραδυ  συναδερφε χεχε 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Έλεος με αυτό το πανεπιστήμιο- ΤΕΙ. Λες και είναι το ΜΙΤ και κάθεστε και ρωτάτε για πτυχίο ΤΕ και ΠΕ. Και ΠΕ να έχεις μόνο στα χαρτιά θα το έχεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.