Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχέση μεταξύ διαμέτρου σωλήνα πιέσεως και παροχής νερού


stratosdr

Recommended Posts

Παρακαλώ οποιος μπορεί να βοηθήσει ... 

Εχω ενα αντλητικο δίδυμο με παροχή 5ατμ και 45κιβ/ωρα ... 

Τι σωλήνα πρεπει να βάλω ωστε να μην μου μειωθεί η παροχή μου στο ακρο της σωληνας;

 πχ αν βαλω φ15 δεν θα παρω 45κιβ ... αν βαλω φ52  σίγουρα τα τα παρω ... 

Υπαρχει κανενας πινακας που να συνδεει την πιεση με την παροχη και την διαμετρο σωληνα που χρειαζεται ή υπαρχει κανενας απλος τυπος που να τα συνδεει ολα αυτα? δεν ειμαι και μηχανικος .... καταλαβαίνω οτι θα εχω πτώσεις λογο αποστάσεις και γωνίες κλπ ... αλλα ποια θα ειναι η κατάλληλη για την καθε περίπτωση;

Υπάρχει κατι σχετικό;

 

(1) Αναφέρεις ότι δεν είσαι μηχανικός ενώ στο προφίλ σου αναγράφεται "μηχανικός". Ξεκαθάρισε τι είσαι και διόρθωσε την ειδικότητα στο προφίλ αν είσαι ιδιώτης.

(2) Το κείμενο της δημοσίευσης  και τίτλου πρέπει να είναι τονούμενο. Κάνε επεξεργασία και διόρθωσε τα.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνεςσυμμετοχής  για να έχεις μια απρόσκοπτη συμμετοχή στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by stratosdr
Έκανα λάθος
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν νομογραφήματα αλλά και προσεγγιστικοί υπολογιστικοί τύποι που υπολογίζουν τις απώλειες πίεσης συναρτήση της διατομής.

όμως χρειάζονται επιπλέον στοιχέια από αυτά που δίνεις (πχ όδευση, είδος σωλήνα κλπ) .

 

στην περίπτωσή σου ίσως μπορείς να βγάλεις άκρη με τα νομογραφήματα (βλ διαγράματα moody's).

Αυτό που ζητάς είναι ρευστοδυναμική σε κλειστούς αγωγούς υπό πίεση και αποτελεί αντικείμενο μηχ/γου μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ενας εμπειροτχνικος πινάκας μάλλον δεν υπάρχει..... η κάποιος απλός τύπος ..... τουλάχιστο με βάση την καθημερινή εμπειρία .... 

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

για ενα μηχανολογο και την καθημερινη του εμπειρεια  ο υπολογισμος ειναι ευκολη υποθεση.

Για ενα φουρναρη αυτα που κανεις εσυ μπορει να φαινονται δυσκολα.

Ο καθεις για αυτα που εταχθη.

 

ΥΓ. αν ολα τα πραγματα ηταν τοσο απλα που θα μπορουσε να τα κανει ο οποισδηποτε δεν θα ειχαμε λογο υπαρξης οι μηχανικοι και κατέπεκταση οι υδραυλικοι κλπ

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, maneni said:

για ενα μηχανολογο και την καθημερινη του εμπειρεια  ο υπολογισμος ειναι ευκολη υποθεση.

Για ενα φουρναρη αυτα που κανεις εσυ μπορει να φαινονται δυσκολα.

Ο καθεις για αυτα που εταχθη.

 

ΥΓ. αν ολα τα πραγματα ηταν τοσο απλα που θα μπορουσε να τα κανει ο οποισδηποτε δεν θα ειχαμε λογο υπαρξης οι μηχανικοι και κατέπεκταση οι υδραυλικοι κλπ

Εσυ που λες οτι εισαι μεγας μηχανικος που εγω σαν υδραυλικος δεν εχω γνωρισει κανα μαγκα μηχανικο ...ολοι αχρηστοι ηταν ...δωσε μου ενα απλο παραδειγμα .... τι διαμετρο σωληνα πρεπει να βαλω σε αντλια με μανομετρικο ας πουμε 22 μ και παροχη στα 22 μ 30 κιβ. ωρα ,... και να μην στο κανω δυσκολο ...η σωληνα να ειναι πλαστικο 10 ατμ και ολο το δυκτιο μια απλη ευθεια 100 μ ... Αντε να σε δουμε .... μεγα μηχανικε

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, stratosdr said:

 ...ολοι αχρηστοι ηταν ...

---

 ... Αντε να σε δουμε .... μεγα μηχανικε

άχρηστοι όλοι άχρηστο και το φόρουμ τότε άχρηστη και η παρουσία σου σε άχρηστο τόπο για εσένα.

Το θέμα κλειδώνει 

και προσωπικές επιθέσεις δεν επιτρεπτές εκ του κανονισμού. Λαμβάνεις ποινή φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.