Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδομή σε κάθετη ιδιοκτησία: προσθήκη ή νέα οικοδομή;


Recommended Posts

θέλω να βγάλω άδεια για ανέγερση κατοικίας σε οικόπεδο όπου έχει συσταθεί κάθετη και έχει χωριστεί το οικόπεδο και τα ποσοστά. Στην άδεια που θα βγάλω:

1) Στο διάγραμμα δόμησης δεν αναφέρω κάτι για το τμήμα του συνιδιοκτήτη (δηλαδη τα τμ, την κάλυψη κτλ), δεν με ενδιαφέρει το τμήμα του έτσι δεν είναι; Μελετάω με βάση τα ποσοστά μου και κάνω τους υπολογισαμούς μου.

2) Στο έντυπο της άδειας δόμησης εκεί που αναφέρεις προηγούμενες άδειες απαιτείται να αναφέρω την άδεια του συνιδιοκτήτη, τα τμ ή δεν αναφέρω τίποτα;

 

Ευχαριστώ :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θέλω να βγάλω άδεια για ανέγερση κατοικίας σε οικόπεδο όπου έχει συσταθεί κάθετη και έχει χωριστεί το οικόπεδο και τα ποσοστά. Στην άδεια που θα βγάλω:

1) Στο διάγραμμα δόμησης δεν αναφέρω κάτι για το τμήμα του συνιδιοκτήτη (δηλαδη τα τμ, την κάλυψη κτλ), δεν με ενδιαφέρει το τμήμα του έτσι δεν είναι; Μελετάω με βάση τα ποσοστά μου και κάνω τους υπολογισαμούς μου.

2) Στο έντυπο της άδειας δόμησης εκεί που αναφέρεις προηγούμενες άδειες απαιτείται να αναφέρω την άδεια του συνιδιοκτήτη, τα τμ ή δεν αναφέρω τίποτα;

 

Ευχαριστώ :confused:

1) Φυσικά και αναφέρεις για το συνιδιοκτήτη του ακινήτου τα ποσοστά που γράφεις(....και όχι μόνο).

Μην ξεχνάς πως πολεοδομικά το ακίνητο είναι ενιαίο και ως εκ τούτου όλα τα πολεοδομικά μεγέθη (κάλυψη, δόμηση, όγκος, κ.α) αφορούν στο ενιαίο οικόπεδο.Απλά, ο πελάτης σου οικοδομεί με βάση το ποσοστό συγκυριότητας που έχει η κάθετη συνιδιοκτησία του (εξυπακούεται πως τα ποσοστά αυτά, θα πρέπει να εμφανίζονται στο διάγραμμα δόμησης με τους αντίστοιχους υπολογισμούς ωστε να καταδεικνύεται το επιτρεπόμενο αλλά και υλοποιούμενο ποσοστό καθεμιάς συνιδιοκτησίας σε σχέση με το επιτρεπόμενο του ενιαίου).  

2) Αν η άδεια δόμησής σου, αφορά σε νέα οικοδομή επί καθέτου, δεν βρίσκω το λόγο να το κάνεις (ήδη θα την έχεις αναγράψει και αναφέρεις  στο Διάγραμμα Δόμησης). Αν όμως (για τους λόγους που εσύ πιστεύεις) η άδεια δόμησης θ' αναφέρεται ως προσθήκη κατ' επιφάνεια στο ενιαίο οικόπεδο, τότε απαιτείται. Προσωπικά, θα σου πρότεινα το πρώτο σκέλος, γιατί κάθε οικοδομή που ανεγείρεται σε κάθετη συνιδιοκτησία είναι αυτοτελής με ποσοστό συνιδιοκτησίας επί ενιαιου οικοπέδου. 

Link to comment
Share on other sites

στο τμήμα που μας αναλογεί είναι νέο κτίριο, αναφέρω τα γενικά στοιχεία δόμησης, κάλυψης του όλου οικοπέδου και μετά αναφέρω και κάνω υπολογισμούς στο τμήμα που με αναλογεί.

Δηλαδή το οικόπεδο έχει εμβαδόν πχ.800τμ και αναφέρω την δόμηση και κάλυψη που έχουμε.

Στην συνέχεια με βάσει την κάθετη το ποσοστό που αντιστοιχεί στο οικόπεδο εμβαδού μου 400τμ τόση είναι η δόμηση, τόση η κάλυψη και όλοι οι υπολογισμοί γίνονται επ'αυτού. Δεν βρίσκω λόγω να αναφέρω τι γίνεται στο δίπλα οικόπεδο, στα άλλα 400τμ.

Λάθος σκέφτομαι;

Link to comment
Share on other sites

είσαι υποχρεωμένοι να εμφανίσεις τα πάντα που βρίσκονται μέσα στο οικόπεδο των 800 τ.μ (δικά σου και των άλλων -νόμιμα-αυθαίρετα-τακτ/να)

 

απλά εσύ θα κτίσεις ότι τ.μ αναλογούν στα 400 τ.μ

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα με το αναφέρεται ή όχι μέσα στη σύσταση καθέτων

Παλιά πριν τον 4030 μας τη ζητούσαν όταν δεν αναφέρονταν στη Σ/Κ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

- δεν χρειαζεται συνυπογραφη της ..."αλλης"

[η μονη περιπτωση που χρειαζεται ειναι  μονον  αν ο πρωτος ηθελε να χτισει χαμηλα κτιρια, οποτε ζητειται η συναινεση και του αλλου επειδη  θα ειναι υποχρεωμενος να χτισει και αυτος το ιδιο..-εκτος να εχει αλλαξει κατι στον ΝΟΚ...-]

 

- θα προσκομισει το συμβολαιο [οι ΥΔΟΜ ειναι υποχρεωμενες να το ζητουν]

- συνηθως ο σδ αναλογει στα τμ. που ειναι  και αυτα αναλογα με το ποσοστο οικοπεδου.

 

Ειναι, όμως, δυνατη, η διαφορετικη συμφωνια, αναλογα με την τοπογραφια του οικοπεδου  ή της  θεσης των κτισματων...

αλλά αυτη πρεπει να γραφεται  στο συμβολαιο.

 

Και βεβαια, ριχνεις και μια ματια στο 23 παρ. 2 του 4178...

Link to comment
Share on other sites

Συνεπως για μια απλη(χωρις ειδικες διαταξεις) ανεγερση κτιριου σε καθετη ιδιοκτησια δεν χρειαζομαι συναινεση του συνιδιοκτητη

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θεωρώ ότι χρειάζεται

αφού από τη θέση της νέας του Α ιδιοκτ προκύπτει η τήρηση απόστασης Δ από τυχόν μελλοντικό κτίριο του Β ιδιοκτ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.