Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προμηθευτής - Ανάδοχος


Recommended Posts

Σπάω το κεφάλι μου να βρω πως θα το κάνω. Δεν ξέρω αν το έχετε αναλύσει κάπου εδώ.

Θέλω σε πελάτες που έχω, να αναλάβω την κατασκευή του έργου. Φυσικά, το κοστολόγιο έχει υπολογιστεί βάσει του πίνακα του οδηγού κι όχι με πραγματικές τιμές. Έτσι πχ για μία εργασία που κοστολογείται στην πραγματικότητα Χ τιμή, και το πρόγραμμα έδινε δυνατότητα για Χ + 10%Χ, αυτό το 10% θα είναι προφανώς το κέρδος του ανάδοχου. 

Η ερώτηση είναι: Μπορεί ο μηχανικός να μπει σαν ανάδοχος έργου; Αυτό σημαίνει πως ταυτόχρονα θα είναι και προμηθευτής. Ναι, αλλά εγώ δεν μπορώ να κόψω αποδεικτικό πώλησης πχ θερμοσίφωνα. Το κόβει η εταιρεία που το αγοράζω. Άρα τι κάνουμε; Βάζουμε τις εταιρείες να κόψουν απευθείας απόδειξη στον πελάτη και χρεώνουμε όλο το υπόλοιπο σαν εργατικά; Ναι. κι αν γράψεις 300€ τοποθέτηση θερμοσίφωνα, δεν θα σε πάρουν στο κυνήγι;;;

Έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα ή προβληματισμούς; Κι αν ναι, πως σκέφτεται να το αντιμετωπίσει; Έμαθα πως στο προηγούμενο εξοικονομώ κάποιοι το κατάφεραν, αλλά εγώ το βλέπω λίγο χλωμό στην προκειμένη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν είναι υποχρεωτικό ο ανάδοχος του έργου να είναι και ο προμηθευτής...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μαρία. Ναι, δεν είναι. Δεν νομίζω όμως πως κάπου υπάρχει επιλογή "ανάδοχος" στο πρόγραμμα. Άρα θα πρέπει φαντάζομαι να δηλωθείς σαν προμηθευτής. Πως όμως αντιμετωπίζεις την κατάσταση που ανέφερα;

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος προμηθευτής το εξής: να μην του έχει έρθει κωδικός επιβεβαίωσης στο email που έχει δηλώσει; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ως ανάδοχος ή ως σύμβουλος έργου θα πρέπει να έχω επαγγελματικό λογαριασμό στη συγκεκριμένη τράπεζα που δηλώθηκε από τον ωφελούμενο (μιλάω για την περίπτωση ιδίων κεφαλαίων αν και νομίζω το ερώτημα είναι ίδιο και για την περίπτωση δανείου)? Αν ναι σημαίνει ότι πρέπει να ανοιχθούν επιπλέον λογαριασμοί σε κάποιες τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

@zafsko Δεν είναι υποχρεωτικό να ανήκεις στην ίδια τράπεζα απλά το Πρόγραμμα δεν καλύπτει τα κόστη μεταφοράς, βλ. οδηγό σελ. 31.

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Maria Electrical Engineer said:

@zafsko Δεν είναι υποχρεωτικό να ανήκεις στην ίδια τράπεζα απλά το Πρόγραμμα δεν καλύπτει τα κόστη μεταφοράς, βλ. οδηγό σελ. 31.

Δίκιο έχεις, ευχαριστώ. Απλά , από εμπειρία ,να αναφέρω ότι στο προηγούμενο πρόγραμμα υπήρχαν τράπεζες που σε ΄΄εξανάγκαζαν΄΄ να ανοίξεις λογαριασμό δικό τους.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, zafsko said:

Δίκιο έχεις, ευχαριστώ. Απλά , από εμπειρία ,να αναφέρω ότι στο προηγούμενο πρόγραμμα υπήρχαν τράπεζες που σε ΄΄εξανάγκαζαν΄΄ να ανοίξεις λογαριασμό δικό τους.

Ρε παιδια εχει αντιμετωπισει καποιος προβλημα με τον προμηθευτη υλικων και αν ναι πως το αντιμετωπισε?? Μου εχει συμβει το εξης. Καποια επωνυμη εταιρια εκ Θεσσαλονικης εχει λαβει την προκαταβολη των χρηματων απο την τραπεζα (ειμαι στο ενδιαμεσο εξ οικονομω 1) εδω και 7 μηνες και δεν μου παρεχει τα υλικα λογω πιθανης δεσμευσης του λογαριασμου της εταιριας. Κινδυνευω τωρα να μην ολοκληρωσω το προγραμμα στο 9μηνο και να επωμιστω το κοστος ολου του προγραμματος.Η συγκεκριμενη εταιρια εδρευει στην Θεσσαλονικη και ηδη την εχω καταγγειλει στην Τραπεζα, στο ΕΤΕΑΝ και στον συνηγορο του καταναλωτη. Ολοι φυσικα μου λενε οτι ειναι δικο μου προβλημα και του προμηθευτη και αυτοι δεν εχουν λογο. Καμμια προστασια δηλαδη και εμεις(σιγουρα υπαρχουν κι αλλοι γι αυτο το αναρτω)πληρωνουμε τα χρεη αυτουνου ενω αυτος συνεχιζει να αρπαζει τις προκαταβολες. Αν υπαρχει καποιος που εχει παθει κατι αναλογο και απο εταιρια της Θεσσαλονικης θα ηθελα να επικοινωνησουμε.Σιγουρα δεν ειμαι μονος. Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ψάξτε το μήπως μπορείτε να πάρετε παράταση και να ολοκληρώσετε τα έργα με άλλη εταιρία (πληρώνοντας εσείς προκαταβολή από την τσέπη).
Τουλάχιστον να μην απενταχθείτε από το πρόγραμμα, καθώς λογικά είστε στο 70% επιδότησης.

Μετά το ψάχνετε τι θα γίνει με την προκαταβολή που έχει πάρει ο μπαταξής. Εφόσον κινηθείτε νομικά, θα δικαιωθείτε πιστεύω.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 23/7/2018 at 3:22 ΜΜ, magos88 said:

Η ερώτηση είναι: Μπορεί ο μηχανικός να μπει σαν ανάδοχος έργου; Αυτό σημαίνει πως ταυτόχρονα θα είναι και προμηθευτής. Ναι, αλλά εγώ δεν μπορώ να κόψω αποδεικτικό πώλησης πχ θερμοσίφωνα. Το κόβει η εταιρεία που το αγοράζω. Άρα τι κάνουμε; Βάζουμε τις εταιρείες να κόψουν απευθείας απόδειξη στον πελάτη και χρεώνουμε όλο το υπόλοιπο σαν εργατικά; Ναι. κι αν γράψεις 300€ τοποθέτηση θερμοσίφωνα, δεν θα σε πάρουν στο κυνήγι;;; 

Έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα ή προβληματισμούς; Κι αν ναι, πως σκέφτεται να το αντιμετωπίσει; Έμαθα πως στο προηγούμενο εξοικονομώ κάποιοι το κατάφεραν, αλλά εγώ το βλέπω λίγο χλωμό στην προκειμένη.

Κανεις προσθήκη ΚΑΔ στην εφορία και γίνεσαι και προμηθευτής. Οπότε μπορεις να τιμολογίσεις έργο μαζί με υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.