Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μονάδες κλιματισμού - Είναι Αυθαίρετη Κατασκευή?


mrks

Recommended Posts

Σε πελάτη μου ήρθε (μετά από καταγγελία) η πολεοδομία και του θεώρησε αυθαίρετη κατασκευή, την τοποθέτηση δύο εξωτερικών μονάδων κλιματιστμού.

Το θέμα είναι ότι η ιδιοκτησία είναι ισόγεια και οι μονάδες είναι τοποθετημένες ελεύθερα πάνω στο δάπεδο έξω από την κατοικία. (Δεν είναι πακτωμένες ούτε με κανένα άλλο τρόπο στεραιωμένες)

Μπορώ να ισχυριστώ ότι πρόκειται για κινητά αντικείμενα που δεν απαιτούν άδεια?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα στον πελατη σου να βρει που μενουν οι υπαλληλοι αυτοι και να τους κανει καταγγελια για τα κλιματιστικα που θα εχουν και αυτοι, ισως και τις τεντες.. Αχ Παναγια μου.. Δεν ξερω τι μπορει να γινει.. Ισως μια επικοινωνια με τον προισταμενο αυθαιρετων να σου δωσει καποια ενδειξη διαθεσης.. Το μονο δηλαδη προβλημα που βρηκαν ηταν αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Σε πελάτη μου ήρθε (μετά από καταγγελία) η πολεοδομία και του θεώρησε αυθαίρετη κατασκευή, την τοποθέτηση δύο εξωτερικών μονάδων κλιματιστμού.

Το θέμα είναι ότι η ιδιοκτησία είναι ισόγεια και οι μονάδες είναι τοποθετημένες ελεύθερα πάνω στο δάπεδο έξω από την κατοικία. (Δεν είναι πακτωμένες ούτε με κανένα άλλο τρόπο στεραιωμένες)

Μπορώ να ισχυριστώ ότι πρόκειται για κινητά αντικείμενα που δεν απαιτούν άδεια?

Ευχαριστώ

 

παρομοια καταγγελια εχει ξαναγινει και τα κλιματιστικα ηταν κρεμασμενα και δεν ενοχλουσαν. Βεβαια δεν γνωριζω αν ειναι ιδια η περιπτωση, αλλα χρειαστηκε να βγει αδεια, λογω επεμβασης στην οψη του κτιριου, και να καλυφτουν. Δεν θυμαμαι την νομοθεσια, μιας και περασε αρκετος καιρος, αλλα θα προσπαθησω να την βρω.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα χρειαζεται αδεια μικρης κλιμακας και εγκριση επαε για την τοποθετηση κλιματιστικων μοναδων στις οψεις του κτιριου.. Οπως και για τις τεντες.. Το θεμα στην περιπτωση αυτη δεν ειναι το τυπικο.. Ειναι το ουσιαστικο.. Αναρωτιεμαι, ολα αυτα τα κτιρια στο κεντρο της Αθηνας οπως και στις αλλες πολεις της χωρας, δημοσια και μη, που ειναι γεματα κλιαμτιστικα και τεντες, εχουν αδεια για αυτα????????

 

Εδω σε δικια μου δουλεια σε πολεοδομια της Αθηνας, ο υπαλληλος μονος του μου ειπε να πειραξω τις φωτο και να εξαφανισω τεντες και κλιματιστικα.. Η κοροιδια η ιδια δηλαδη..

 

Μακαρι οσοι αγοραζαν κλιματιστικο να ερχονταν σε εμας να τους βγαλουμε και μια αδεια μικρης κλιμακας.. Οι πωλησεις κλιματιστικων στη χωρα μας ειναι μερικες εκατονταδες το χρονο.. Ειδικα δε πριν καμια δεκαετια που εγιναν και τις μοδας εγινε ο χαμος..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν καταλάβατε.

Οι εξωτερικές μονάδες των κλιματιστικών είναι ακουμπισμένες στο έδαφος.

Στην Τ.Ε. μου γράφω :

 

3. Οι εξωτερικές μονάδες των δύο κλιματιστικών, που αναφέρετε στην έκθεσή σας, είναι τοποθετημένες ελεύθερα επί του δαπέδου του ισογείου. Δεν είναι πακτωμένες με οιονδήποτε τρόπο πουθενά και θεωρούνται κινητά αντικείμενα. Εφ όσον δεν έλαβε χώρα καμιά οικοδομική εργασία για την τοποθέτησή τους δεν στοιχειοθετείται η έννοια της αυθαίρετης κατασκευής.

 

Το ερώτημα είναι στέκει νομικά αυτός ο ισχυρισμός?

Link to comment
Share on other sites

16. Τοποθέτηση κλιματιστικών σε υφιστάμενα κτίρια, μετά από έγκριση ΕΠΑΕ που μπορεί να χορηγείται μόνο με βάση φωτογραφείς του κτιρίου. Στις περιπτώσεις που εγκρίνεται από την ΕΠΑΕ η τοποθέτηση κλιματιστικών στις προσόψεις των κτιρίων, δεν επιτρέπεται να τοποθετούνται σε ύψος μικρότερο των τριών μέτρων (3.0μ.) από την στάθμη του πεζοδρομίου και με πρόβλεψη κατάλληλης απορροής των συμπυκνωμένων υδρατμών, για κτίρια που βρίσκονται στην οικοδομική γραμμή. Σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να υπερβαίνουν τα επιτρεπόμενα όρια ηχητικής ρύπανσης.

 

Δυστυχως μαλλον εχεις αδικο.. Αν θες να τοποθετησεις (οπουδηποτε) κλιματιστικα θες αδεια και εγκριση ΕΠΑΕ.. Αν η εγκριση αφορα τοποθετηση τους στις προσοψεις του κτιριου τοτε μπλα μπλα μπλα.. Σε καθε περιπτωση μαλιστα δεν πρεπει να υπερβαινουν τα ορια ηχορυπανσης.. Κανε και μια τετοια μελετη δηλαδη οταν θα πας να παρεις την αδεια..

 

Δυστυχως, αν και ειμαι μαζι σου απο καθε αποψη για το παραλογο της ολης καταστασης, μαλλον εισαι αυθαιρετος.. Εγω τουλαχιστον αυτο μεταφραζω απο την παραπανω παραγραφο..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω το θεωρω γελοιο το θεμα.

Οντως σε πολυκατοικιες που εχουν κρεμασει ολοι απο ενα κλιματιστικο οι οψεις αλλαζουν εντελως και ειναι ασχημο.

 

Οταν ομως την εξωτερικη μοναδα τη βαλεις κατω στο εδαφος δεν αλλαζει η οψη. Πιο λογικο ειναι να κοψει προστιμο σε καποιον που κρεμαει την Ελληνικη σημαια στο μπαλκονι του (χωρις να το εχει δειξει στις οψεις), αφου οι οψεις επιρρεαζονται, παρα σε ενα κλιματιστικο στο εδαφος.

 

Εχεις σκεφτει να βαλεις ροδες στο κλιματιστικο ωστε να θεωρηθει κινητη κατασκευη;

Αλλα ξεχασα. Μπορει να ερθει η τροχαια και να σου ζηταει αδεια κυκλοφοριας και πινακιδες.

 

Ελλαδα Αθανατη! με τα εκατομμυρια νόμων που κανεις δεν γνωριζει, κανεις δεν εφαρμοζει και οποιος προσπαθει να τους εφαρμοσει τους εφαρμοζει με τροπο που ειναι εντελως εξω απ το πνευμα του νόμου.

 

 

 

να ρωτησω κι εγω κατι με τη σειρα μου;

Εστω οτι εχεις ενα σπιτι που το νοικιαζεις σε τουριστες. Εχεις σημα απ τον ΕΟΤ. Για το σημα που βιδωνεις στον τοιχο κανεις αναθεωρηση αδειας στην πολεοδομια ωστε να δειξεις και το σημα στην οψη; Οταν η πυροσβεστικη σε υποχρεωνει να βαλεις πυροσβεστικες φωλιες στον τοιχο πρεπει να κανεις αναθεωρηση αδειας; Αν βαλεις εν στηριγμα 10cm X 10cm στον τοιχο για καποιο αναριχωμενο φυτο θα βγαλεις αδεια;

οταν ο ΟΤΕ μου βαζει καλωδιο τηλεφωνου και χωρις να με ρωταει βιδωνει ενα μεταλλικο κουτι στον τοιχο μου πρεπει να βγαλω πολεοδομικη αδεια;

Για τα αυθαιρετα φταινε μονο οι πολιτες ή το κρατος οδηγει (μερικους) προς τα εκει;

Link to comment
Share on other sites

Σε τετοιες περιπτωσεις προφανως δεν υπαρχει αντικειμενικο συστημα υπολογισμου. Ειναι στην κριση της πολεοδομιας. Νομιζω οτι παει αναλογα με τον προϋπολογισμο του "αυθαιρετου" εργου-κατασκευης. Ουσιαστικα ομως ειναι θεμα υπαλληλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.