Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μονάδες κλιματισμού - Είναι Αυθαίρετη Κατασκευή?


mrks

Recommended Posts

Σε πελάτη μου ήρθε (μετά από καταγγελία) η πολεοδομία και του θεώρησε αυθαίρετη κατασκευή, την τοποθέτηση δύο εξωτερικών μονάδων κλιματιστμού.

Το θέμα είναι ότι η ιδιοκτησία είναι ισόγεια και οι μονάδες είναι τοποθετημένες ελεύθερα πάνω στο δάπεδο έξω από την κατοικία. (Δεν είναι πακτωμένες ούτε με κανένα άλλο τρόπο στεραιωμένες)

Μπορώ να ισχυριστώ ότι πρόκειται για κινητά αντικείμενα που δεν απαιτούν άδεια?

Ευχαριστώ

 

Τα κλιματιστικά σε νέα κτίρια πρέπει να έχουν άδεια από την πολεοδομία.

Σε υφιστάμενα κτίρια χρειάζεται έγκριση από ΕΠΑΕ. Αφού πάρεις την έγκριση, αν βρίσκονται σε όψη και αυτή είναι στην οικοδομική γραμμή πρέπει να βρίσκονται σε ύψον >3μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δηλαδή, τώρα που πάω να κάνω την τακτοποίηση για κάποιο πελάτη μου για το σκέπαστρο που κατασκεύασε στο μπαλκόνι του, πρέπει να λάβω υπόψη μου και τα δύο κλιματιστικά που υπάρχουν + τις τέντες;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, τώρα που πάω να κάνω την τακτοποίηση για κάποιο πελάτη μου για το σκέπαστρο που κατασκεύασε στο μπαλκόνι του, πρέπει να λάβω υπόψη μου και τα δύο κλιματιστικά που υπάρχουν + τις τέντες;

Εγώ ούτε που θα τα έβλεπα, το στέγαστρο θα τακτοποιούσα μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.