Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελέτη και υπολογισμός γεωθερμικής εγκατάστασης θέρμανσης - ψύξης σε κατοικία


woody

Recommended Posts

Καλησπερα!

Μηπως θα μπορουσε καποιος συναδελφος να με κατατοπησει οσον αναφορα την μελετη γεωθερμικων συστηματων τον υπολογισμο και την επιλογη των μηχανηματων??

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

θερμικες απωλειες 120.000Κcal και ψυκτικα φορτια 80000Kcal

Απλα θα ηθελα μια μεθοδο για τον υπολογισμο της εγκαστασης και ιδιαιτερα το πως επιλεγω το μηκος και το παχος των σωληνων του γεωεναλλακτη...

Προκεται καθαρα για εγκυκλοπαιδικους λογους

Link to comment
Share on other sites

θα σου υπολογισω για ψυκτικα σου φορτια...απλα για τα φορτια θελω τις παραδοχες σου,δηλαδη τα δεδομενα σου...βαζω θερμοτητα εδαφους εστω 13 βαθμους κελσιου,δηλαδη παραδοχη οτι θερμοκρασια επιφανειας στην σωληνα σου 13 βαθμους κελσιου...θελω τωρα τι υλικο θα βαλεις της σωληνες σου,πχ εστω πολυαιθυλενιο με φραγμα οξυγονου και θερμικη μνημη,και αυτο που θελω ειναι συντελεστης θερμοαγωγιμοτητας,θυμιζοντας σε w/mk2,και τα υπολοιπα αστα σε μενα..αα και τι θερμοκρασια θελεις να εχεις μεσα στον χωρο και τι θερμοκρασια θεωρεις οτι πρεπει να εχει ο εναλλακτης μεσα στα fan coils ή οτι αλλο βαλεις..

Link to comment
Share on other sites

εγκυκλοπαιδικα...

 

Φ=a*A*ΔΤ

 

οπου a= συντελεστης μεταφορας σε w/mk2

 

Α=επιφανεια του σωληνα

 

ΔΤ=διαφορα θερμοκρασιας,παροχης-επιστροφης..

 

....Α=π*d*L

 

οπου π=3,1415.....

d=διαμετρος αγωγου,σωληνας εξωτερικα

L=μηκος σωληνας

 

..ΔΤ,εξαρταται αν εχουμε στρωτη ροη ή τυρβωδης..

 

αν εχουμε στρωτη τοτε (θ1+θ2)/2

 

αν εχουμε τυρβωδης (θ1+θ2/2)+θε

 

και a προσδιοριζεται απο τον αριθμο Nusselt οπου Nu=a*λ/d οπου λ προκυπτει απο πινακες για ρευστο,πχ νερο με γραμμικη παρεμβολή συνηθως...και αριθμος Nu απο εξισωσεις αναλογα αν εχουμε στρωτη ροη,αναλογα με την γεωμετρια,και αναλογα αν εχουμε ελευθερη μεταφορα ή εξαναγκασμενη,και εξαρταται απο Re και Pr...

 

αν ορθογωνικος αγωγος,τοτε το d=dh,δηλαδη υδραυλικη διαμετρος...

 

 

αγαπημενο μου μαθημα η μεταδοση θερμοτητας,αλλα δεν νομιζω οτι χωρις εντριφηση,μπορει να υπαρξει αποτελεσμα χωρις κινδυνους αστοχιας..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπαν παμε..Θερμοκρασια χωρου 25C εισοδος νερου στα fan coil 7 και εξοδου 11.υλικο σωληνας πολυαιθυλαινιο.αλλα για να σου πω το λ θα πρεπει να επιλεξω το παχος του σωληνα:(.Αυτο γινεται με τον ογκο του νερου που θα κυκλοφορει στον εναλλακτη?Η θεωρω εγω το μηκος και το παχος του σωληνα και προχωρω στους υπολογισμους?Συγνωμη που σε παιδευω, εχω πολλες αποριες που δεν μου τις εχει λυσει το μαθημα της μεταδοσης

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πρωτα θα σου πω για μεσα στο σπιτι....

 

εστω χρησιμοποιεις σωληνα πολυαιθυλενιου στα fan coils 18χ2..οποτε καθαρη διαμετρος 14 mm=0,014m...

εχεις θερμοκρασιες προσαγωγης-επιστροφης,7 και 11 βαθμους κελσιου αντιστοιχα...δηλαδη μεσος ορος 9 βαθμοι κελσιου...απο πινακα για κορεσμενο νερο,στις ιδιοτητες για τους 9 βαθμους κελσιου με γραμμικη παρεμβολη,εχω Cp=4207j/kg*k...και ρ=999,2kg/m3...οποτε εστω για u=1m/s,εχω Φ=m*Cp*ΔΤ=ρ*u*π*d2/4*Cp*ΔΤ=93040watt...

 

999,2*1*3,1415*0,014*0,014*4207*4/4=?

 

 

Φ=2588watt..οποτε 93040/2588=36

 

βασικα χρειαζεσαι να ρεουν 554l/h /ανα Fan coil περιπου...

 

 

αν καπου εκανα λαθος,παρακαλω διορθωστε με,διοτι εχω ανεβασει πυρετο και ψηνεται το μυαλο μου....:(

Link to comment
Share on other sites

;) Σωστος εισαι.δεν ειχα αυτους τους πινακες για τις μοναδες και στο internet δεν ειχα βρει κανενα ;)handbook.Αρα με λιγα λογια στον εναλλακτη θα ρεουν τα 500 l/h?Τωρα διορθωσε με εσυ!!!:)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Υπάρχει κάποιο εγχειρίδιο που αναφέρει αναλυτική μέθοδο υπολογισμών γεωεναλλάκτη για θέρμανση - δροσισμό κατοικίας?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

woody με συγχωρεις σε αφησα ετσι...8-)..

 

λοιπον θελω συντελεστη μεταφορας της σωληνωσης....

 

θελω θερμοκρασια λειτουργιας της αντλιας θερμοτητας παροχης και επιστροφης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.