Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη και υπολογισμός γεωθερμικής εγκατάστασης θέρμανσης - ψύξης σε κατοικία


woody

Recommended Posts

Φίλε μου αντιμετόπισα το ίδιο πρόβλημα πριν εφτά μήνες. Δεν βρήκα τίποτα σχετικό σε ελληνική βιβλιογραφία, βρήκα όμως σε εγχειρίδια της ASHRAE, τα μετέφρασα και όλα οκ!

Αν θέλεις σta στέλνω με e-mail.

 

καλημέρα Φίλε athanKoul, θα μπορούσες να μου κάνεις forward τα παραπάνω???

[email protected]

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αντιμετόπισα το ίδιο πρόβλημα πριν εφτά μήνες. Δεν βρήκα τίποτα σχετικό σε ελληνική βιβλιογραφία, βρήκα όμως σε εγχειρίδια της ASHRAE, τα μετέφρασα και όλα οκ!

Αν θέλεις σta στέλνω με e-mail.

 

Aν ακόμα είσαι στο forum στείλε μου πμ να σου δώσω το mail μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Φίλε μου αντιμετόπισα το ίδιο πρόβλημα πριν εφτά μήνες. Δεν βρήκα τίποτα σχετικό σε ελληνική βιβλιογραφία, βρήκα όμως σε εγχειρίδια της ASHRAE, τα μετέφρασα και όλα οκ!

Αν θέλεις σta στέλνω με e-mail.

 

φίλε μου θα ήμουν υπόχρεος αν μού έστελνες και εμένα οτιδήποτε σχετικό.μήπως υπάρχει κάποια μελέτη; [email protected]

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

είμαι μηχανολόγος μηχανικός πτυχιούχος από το ΤΕΙ Σερρών. Το θέμα της γεωθερμίας το έχω ψάξει διεξωδικά...και κατέληξα στο ότι η μόνη σίγουρη γεωθερμική εγκατάσταση είναι με κάθετες γεωτρήσεις τύπου U τουλάχιστον 75 μέτρων...για τον υπολογισμό των γεωτρήσεων με σιγουριά (χωρίς αποτυχία) απαιτείται συσκευή η οποία ονομάζετε Thermal Response Test. Google it θα τα βρείτε όλα!

Link to comment
Share on other sites

parizianos ενδεικτικά μια γ.α.θ. 20 kw θέρμανσης κοστίζει 6000 ευρώ. Βασικά δεν διαφέρει το κόστος πολύ απο τις αντλίες θερμότητας αέρος-νερού.

Η μελέτη του γεωεναλλάκτη βασίζεται στην θερμική αγωγιμότητα και την θερμική διαχυτότητα του εδάφους. Το ΤRT μέσα σε μία μέρα σου δίνει με ακρίβεια τις δύο αυτές απαραίτητες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αντιμετόπισα το ίδιο πρόβλημα πριν εφτά μήνες. Δεν βρήκα τίποτα σχετικό σε ελληνική βιβλιογραφία, βρήκα όμως σε εγχειρίδια της ASHRAE, τα μετέφρασα και όλα οκ!

Αν θέλεις σta στέλνω με e-mail.

 

Χαιρετώ ολους τους συναδέλφους! Ειμαι και εγώ φοιτητής, στα τελειώματα, (5 και φύγαμε!) και έχω αναλάβει πτυχιακή εργασία σχετική με τη γεωθερμία. Πιο συγκεκριμένα "Μελέτη Θέρμανσης Κολυμβητικής Δεξαμενής Ολυμπιακών Διαστέσεων με χρήση Γεωθερμικών Αντλιών Θερμότητας".

 

Τι ακριβώς βρήκες στα εγχειρίδια της ASHRAE? Μπορείς να κανεις μια προώθηση και σε μένα γιατι έχω κολλήσει? Το email είναι στο προφιλ μου. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα..

Μηπως μπορεί καποιος να μου στειλει τα μεταφρασμένα του χρήστη athankoul??

Ειμαι καινουριος στο forum και όποια βοηθεια θα την εκτιμουσα...

το mail μου είναι [email protected]

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.