Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραμμα 1:5000 για αγορα ακινητου απο αλλοδαπο


Recommended Posts

οι αλλοδαποι αγοραστες υποχρεουνται απο Υπ. Αμυνας να στειλουν διαγραμματα σε 1:5000 του ακινητου που αγοραζουν. (ή σε 1:10000) σε περιοχες που θεωρουνται παραμεθωριες.

 

τις προδιαγραφες για αυτα τα διαγραμματα τις ξερει κανεις ή τα κανει ο καθενας οπως θελει?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απαιτείται εφαρμογή της αποτύπωσης του ακινήτου πάνω σε διάγραμμα της ΓΥΣ 1:5000 όπως συμβαίνει με τα δασικά;

Link to comment
Share on other sites

οπως και να εχει το παρεδωσα σε ορθοφωτοχαρτη σε κλιμακα 1:5000 αν δεν τους αρεσει να μου το επιστρεψουν,

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Καλησπέρα σας τελικά για την διαδικασία Αγορά ακινήτων από αλλοδαπούς σε παραμεθόριες ή μη περιοχές της Ελλάδας όπου απαιτείται  Επικυρωμένο τοπογραφικό διάγραμμα, της ευρύτερης περιοχής του προς αγορά οικοπέδου ή σχεδιάγραμμα της περιοχής της προς αγορά κατοικίας, τα οποία (διαγράμματα) να είναι ενταγμένα σε κάποιο κρατικό σύστημα αναφοράς (π.χ. ΕΣΓΑ 87) και να έχουν επισημασμένη τη θέση του ακινήτου σε απόσπασμα χάρτη 1:50.000 ή 1:5.000 της Γεωγραφικής Υπηρεσίας Στρατού (Γ.Υ.Σ.) ή αεροφωτογραφίας επικυρωμένης όπου θα αναφέρονται και οι γεωγραφικές συντεταγμένες του ακινήτου.
Τα ανωτέρω τοπογραφικά θα φέρουν πρωτότυπη σφραγίδα και υπογραφή τοπογράφου μηχανικού ή μηχανικού άλλης αρμόδιας ειδικότητας. 
Ερωτήσεις

1)Εγω σαν πολιτικός μηχανικός Τ.Ε. έχω δικαίωμα υπογραφής τέτοιου είδους σχεδιαγράμματος ?


2) Απο την υπηρεσία θέασης ορθοφωτογραφιών του ΕΚΧΑ σημειώνοντας την θέση του ακινήτου , με το πινακάκι το συντεταγμένων (που αυτόματα δημιουργείται) , με την επισύναψη υπομνήματος όπου θα αναφέρω την άδεια οικοδομής,  τα κτηματολογικά στοιχεία του ακινήτου και το όνομα  του ιδιοκτήτη της οριζόντιας ιδιοκτησίας θεωρείτε ότι θα έχω πρόβλημα?


3) Παρακαλώ έαν ένας συνάδελφος έχει πραγματοποιήση τέτοιου είδους σχεδιαγράμματα μπορεί να επισυνάψει υπόδειγμα?

Ευχαριστώ πολύ!!
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.