Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση αρτιότητας - οικοδομησιμότητας - άρθρο 25/1337-83


Recommended Posts

Καλησπέρα και συγνώμη που άργησα να ανταποκριθώ... Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι οι διαθήκες "δημιουργήθηκαν" ώστε να προκύπτει η προ της 24-4-1977 δημιουργία του οικοπέδου. Και βέβαια η αποδοχή που ακολούθησε λίγε ημέρες μετά. Με τρώει το χέρι μου όταν φτάνω στο σημείο "άρτιο κατά παρέκλιση"...

 

(@DIMITRIS80: Νεο-Ερυθραιώτης είμαι και εγώ :smile: ).

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς αυτές είναι περίεργες καταστάσεις. Για να είσαι 100% σίγουρος τότε καλύτερα είναι να ζητήσεις τα συμβόλαια από τη μερίδα του κληρονομούμενου και εκεί θα σου λυθούν όλες οι απορίες. ¨ΟΜΩΣ αυτό μπορεί να και να σημαίνει ότι θα χάσεις τη δουλειά.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 7 months later...

Για βεβαίωση περι ΜΗ αρτιότητας οικοπέδου η διαδικασία ειναι ίδια με αυτή για αρτιότητα;

 

Θέλω να αποδείξω σε υπάρχον οικόπεδο εντός σχεδίου με κτίσμα προ του '55 ότι είναι ΜΗ άρτιο,

γιατί έχει πρόσωπο κάτω των 5μ. (ως προς το εμβαδόν δεν έχει θέμα).

Link to comment
Share on other sites

Αν από τους τίτλους προκύπτει η μη αρτιότητα, δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Οι μόνες βεβαιώσεις που δίνουν οι ΥΔΟΜ, είναι για όρους δόμησης και για εντός-εκτός (αν και σε πολλές περιπτώσεις αναγράφουν: "...σύμφωνα με τη δήλωση του μηχανικού..."

Link to comment
Share on other sites

Παραδείγματα Βεβαιώσεων αρτιότητας από ΥΔΟΜ :

 

Βεβαίωση αρτιότητας εντός σχεδίου :

 …. Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με το άρθρο 13§2 του Ν-3212/2003, η βεβαίωση οικοδομησιμότητας ή αρτιότητας γίνεται με δήλωση του μηχανικού που συντάσσει το τοπογραφικό σύμφωνα με τις διατάξεις του    Ν-651/77 και του Ν-1337/83.

Η υπηρεσία μας σε εφαρμογή των διατάξεων της Εγκ.- 2/05 και σύμφωνα με τις οδηγίες των σχετικών Εγκ.-22/93, Εγκ.-78/00 και Εγκ.-29/01, χορηγεί την εν λόγω βεβαίωση μόνο για χρήση προς την αρμόδια Δ.Ο.Υ.

 

Βεβαίωση αρτιότητας εκτός σχεδίου :

…. Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με το άρθρο 13§2 του Ν-3212/2003, η βεβαίωση οικοδομησιμότητας ή αρτιότητας γίνεται με δήλωση του μηχανικού που συντάσσει το τοπογραφικό σύμφωνα με τις διατάξεις του    Ν-651/77 και του Ν-1337/83.

Η υπηρεσία μας σε εφαρμογή των διατάξεων της Εγκ.- 2/05 και σύμφωνα με τις οδηγίες των σχετικών Εγκ.-22/93, Εγκ.-78/00 και Εγκ.-29/01, χορηγεί την εν λόγω βεβαίωση μόνο για χρήση προς την αρμόδια Δ.Ο.Υ. Δεδομένου ότι οι όροι δόμησης στις εκτός σχεδίου περιοχές ρυθμίζονται κατά χρήση, η βεβαίωση θα ισχύει  μόνο για την χρήση για την οποία ζητείται και για την χρονική στιγμή που εκδίδεται.

Συνεπώς, σε περίπτωση μεταβολής των πολεοδομικών ρυθμίσεων και των όρων δόμησης της περιοχής η (προς έκδοση) βεβαίωση παύει να έχει οποιαδήποτε ισχύ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλησπέρα και χρόνια πολλά!!

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου το οποίο υπολείπεται της κατά παρέκλισης αρτιότητας (210τ.μ. έναντι 250τ.μ. =κατά παρέκκλιση αρτιότητα), κατόπιν σχετικής αναζήτησης καταλήγω στα εξής:

  • χρήση άρθρου 25 του .1337/83
  • οικοδομήσιμο εφόσον εγγράφει 5μ+ 50 τ.μ. 9δεν υπάρχει πρόβλημα επί αυτού
  • δεν χρησιμοποιούνται διατάξεις για χαμηλά κτήρια
  • έγκριση και από ΣΑ για την οικοδομησιμότητα

Χρειάζεται να προσέξω και κάτι άλλο;

Μπορούμε με κάποιο τρόπο να κατοχυρώσουμε την οικοδομησιμότητα;

(το κρίσιμο του θέματος έγκειται στο ότι επίκειται αγορά του οικοπέδου από πελάτη μου τον οποίο συμβουλεύω)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.