Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Εξαιρετικα σημαντικο...

 

Υπαρχει καποιος που εχει κανει ενσταση στο ΤΣΜΕΔΕ για την ημερομηνια που τον διαγραφουν απο το ταμειο,

εξαιτιας της διαφορας ημερομηνιας της δηλωσης παυσης επαγγελματος στη Νομαρχια με την ημερομηνια διαγραφης στο ΤΕΕ?

 

παρακαλω ας επικοινωνησει μαζι μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εξαιρετικα σημαντικο...

 

Υπαρχει καποιος που εχει κανει ενσταση στο ΤΣΜΕΔΕ για την ημερομηνια που τον διαγραφουν απο το ταμειο,

εξαιτιας της διαφορας ημερομηνιας της δηλωσης παυσης επαγγελματος στη Νομαρχια με την ημερομηνια διαγραφης στο ΤΕΕ?

 

παρακαλω ας επικοινωνησει μαζι μου...

Η διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ έχει την ημερομηνία της αίτησης διαγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ.

Αν σου συμβαίνει κάτι διαφορετικό, προτείνω επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης. Εμένα με εξυπηρέτησε σχετικά με τη διαγραφή μου από το ΤΣΜΕΔΕ. 

 

http://www.gedd.gr/index.php?action=report

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι σε ευχαριστώ Στεφανία!

 

Το έχω υπόψη μου και το θυμάμαι που το είχες αναφέρει για τη δική σου περίπτωση...

 

Αν δεν βγάλω τελικά άκρη, θα απευθυνθώ και εκεί, γιατί έχουμε μπλέξει άσχημα και θα μας τρελάνουν... :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Για πολλοστή φορά τρέχω και δεν φτάνω με αυτό το ταμείο!!!

Παραθέτω την τελευταία μου ανακάλυψη μήπως και βοηθηθεί κάποιος:

Αντιλαμβάνομαι πως οι περισσότεροι αφήσαμε εισφορές απλήρωτες. Ωστόσο, εγώ που έκανα αίτηση διαγραφής από ΕΤΑΑ και παράλληλα ήμουν μισθωτή σε εταιρία τηλεφωνίας είχα εργοδότη ο οποίος πλήρωνε εισφορές για μένα στο ΕΤΑΑ. Όταν ήρθε το έγγραφο διαγραφής είχε ημερομηνία 1 χρόνο πίσω. Με αποτέλεσμα σήμερα, ενώ έχω διαγραφεί Απρίλιο του 2013 από ΕΤΑΑ, υπάρχουν εισφορές υπέρ μου έως και Δεκέμβρη του 2013 από τον εργοδότη. (Φυσικά εγώ, αφού είχα κάνει αίτηση διαγραφής είχα σταματήσει να πληρώνω ραβασάκια. Μάλιστα σταμάτησαν και να έρχονται!) 

 

Σήμερα λοιπόν, έμαθα οτι πρέπει να κάνω αίτηση επιστροφής των εισφορών μου. Αυτά που πλήρωσε ο εργοδότης για μένα, ως κλάδο κύριας ασφάλισης και υγείας, μου επιστρέφονται. Μην ρωτήσετε πότε. Αν υπάρχουν υπόλοιπα εισφορών, μπορείς να κάνεις αίτηση συμψηφισμού, δεν είναι όμως υποχρεωτικό.

 

Το δυστύχημα είναι οτι το έμαθα προσπαθώντας να βγάλω βιβλιάριο ασθενειας ΙΚΑ...

Κουράστηκα βρε παιδιά. Έλεος! Καταντώ να νιώθω κάτι μεταξύ εργατολόγου και αυτοφοράκια...

 

Και λέω πολύ σοβαρά τελικά, να πάρω τα βουνά και όταν αρρωσταίνω να καταφεύγω σε ματζούνια και βότανα....

 

 

Άντε και καλά κρασιά!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ χρεωνει απο την ημερομηνια αιτησης διαγραφης σε αυτο και μετα εισφορες ?

 

ή παει να χρεωνει

 

Αρα οταν θα ερθει ειδοποιητηριο οι εισφορες που πρεπει να πληρωσω ειναι μεχρι την ημερομηνια αιτησης διαγραφης σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ χρεωνει απο την ημερομηνια αιτησης διαγραφης σε αυτο και μετα εισφορες ?

 

ή παει να χρεωνει

 

Αρα οταν θα ερθει ειδοποιητηριο οι εισφορες που πρεπει να πληρωσω ειναι μεχρι την ημερομηνια αιτησης διαγραφης σωστα ?

Για σένα σωστά,αλλά πρόσεξε:

 

Αν είσαι μισθωτός, ο εργοδότης συνεχίζει να πληρώνει για σένα εισφορές. Που να ξέρει και αυτός οτι το Τσμεδε ξαφνικά σου στέλνει ένα χαρτί που λέει πάνω οτι σε διαγράφει αναδρομικά 1 χρόνο πριν??? Και πώς εσύ μπορείς να αποδείξεις στον εργοδότη σου, πριν πάρεις το χαρτί, οτι το τσμεδε θα σε διαγράψει από την ημερομηνία που έχεις κάνει αίτηση? Δεν περνάει ο αριθμός πρωτοκόλλου της αίτησης διαγραφής σου ως αποδεικτικό διαγραφής, ούτε στο λογιστικό τμήμα της εκάστοτε εταιρίας, αλλά ούτε φυσικά σε άλλο ασφαλιστικό ταμείο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Πλήρης απογοήτευση με τα σχετικά του ταμείου μας. Δεν κατάφερα σε αυτήν την 5ετία να εργαστώ ως μηχανικός αλλά ήθελα να εξαντηλήσω τα περιθώρια πληρώνοντας το ταμείο μέχρι την πρώτη μεγάλη αλλαγή των εισφορών. Πέρυσι δεν μπόρεσα να πληρώσω το ένα εξάμηνο και διακανόνισα το δεύτερο. Αλλά πληρώνοντας στο διακανονισμό και την προκαταβολή και την πρώτη δόση, τα καλόπαιδα του ΤΣΜΕΔΕ σου δίνουν θεώρηση μέχτι 4/4/14. Αυτές είναι λεπτομέρειες που δείχνουν πόσο σωστά λειτουργεί...ας πάμε στα σοβαρά. Αφού άκουσα και ότι αυτό το εξάμηνο πρέπει να πληρώσω 1260 ευρώ φρίκαρα. Αν βάλεις και τη δυσκολία του να πλήρωνες τα προηγούμενα, εύχομαι να είχα διαγραφεί ...χθες.

 

Παρότι όμως με έχει απογοητεύσει τόσο σαν ταμείο δε νιώθω τόσο άνετα να διαγράψω μια και καλή αυτό το δικαίωμα που κέρδισα με τόσα χρόνια σπουδών. Είδα κάπου μια αναφορά για διαγραφή/επανεγγραφή μέσα στην 5ετία (αν φυσικά έχει αλλάξει κάτι). Αλλά και πάλι πόσο εύκολο θα είναι με τις αμοιβές και τους μισθούς που αναμένονται τα υπόλοιπα χρόνια να πληρώνεις τέτοιες εισφορές, ειδικά όταν αλλάξει και η κλάση. Απλά απορώ με κάποιους εγκεφάλους. 

 

Το έχει προχωρήσει κάποιος το θέμα με την αναστολή? Γνωρίζει κάτι? Δε ξέρω μήπως έψαξα λίγο βιαστικά και δεν είδα κάποια αναφορά στα προηγούμενα ποστς. ..

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε συγνώμη δεν έχεις εργαστεί σαν μηχανικός για 5 χρόνια, τότε τι κάνεις???? Πληρώνεις ένα ταμείο, ή σου πληρώνουν για ποιο λόγο? Για να λες ότι είσαι μηχανικός? Και 2 αυγά Τουρκίας...Πάει πέθανε αυτό, αν δεν το έχεις κάνει για 5 χρόνια τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα το κάνεις μετά? Ούτε δουλειά υπάρχει ούτε σε πληρώνουν καλά αν έχεις.. Οι εισφορές αν σε τσουβαλιάσουν θα φτάσουν ψηλά τόσο που δεν θα μπορείς να αποπληρώσεις....Το χρέος σου μεταφέρεται στο ΚΕΑΟ (κέντρο είσπραξης οφειλών δημοσίου) από ένα σημείο και μετά και έχουμε κατασχέσεις κτλ....Ενημέρώσου για το θέμα τόσος ντόρος γίνεται στους μηχανικούς για το ασφαλιστικό...

Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα το συζητούσα καν

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και συγνώμη αν βρίσκομαι σε λάθος ενότητα του φόρουμ,

 

Μου έγινε σήμερα μια πρόταση από το εξωτερικό για να δουλέψω έξω, και θέλω να δω ποια ακριβώς είναι η διαδικασία για να ξεγραφτώ από ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ (αλλά και εφορία, και ποιος ξέρει τι άλλο). Δεν το έχω ψάξει ποτέ, είμαι δηλαδή άσχετος, και σκέφτηκα να ζητήσω μια βοήθεια από εσάς.

 

Να πω πάντως ότι δε χρωστάω τίποτα στο ΤΣΜΕΔΕ, δεν έχω δηλαδή οικονομικές εκκρεμότητες ή άλλα τέτοια προβλήματα. Ελπίζω αυτό να βοηθάει για να μη με αργήσουν και πολύ, γιατί η δουλειά αρχίζει σύντομα και θέλω να φύγω όσο το δυνατόν συντομότερα.

Link to comment
Share on other sites

Απ' οσα γνωριζω αν η δουλεια που θα πας ειναι εντος ΕΕ δεν ειναι αναγκη να μπεις στην διαδικασια της διαγραφης. Απλα παιρνεις ενα χαρτι απο τον εργοδοτη σου, το προσκομιζεις στο ταμειο, και παιρνεις απαλλαγη πληρωμης εισφορων για 1 χρονο. Την επομενη χρονια μια απο τα ιδια. 

 

Για την εφορια πας στο λογιστη σου και παραδιδεις βιβλια στη ΔΟΥ που ανηκεις. Κατα πασα πιθανοτητα πριν στα κλεισουν θα σου κανουν εναν ελεγχο (πλεον κανουν σε ολους οσους πανε για κλεισιμο) οποτε μπορει να σε καθυστερησουν λιγο, γι' αυτο καντο εγκαιρα. Προσεξε ομως μιας και αν εχεις εισοδηματα η/και περιουσιακα στοιχεια στην Ελλαδα δεν απαλασσεσαι απο την υποχρεωση υποβολης φορολογικης δηλωσης. Αν δεν εχεις καθολου εισοδηματα/περιουσια αλλα εισαι ανω των 25 απλα κανεις μηδενικη.

 

Δεν ξερω αν σκοπευεις να στειλεις και αμαξι εξω οποτε εχεις και εκει μια ταλαιπωρια.

Edited by thodoris1982
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.