Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή επίτοιχου λέβητα αερίου (ατομική μονάδα).


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω με τον CostasV. Λέβητα συμπύκνωσης και ειδικά για τόσο μικρή κατοικία το θεωρώ υπερβολή. Οι λέβητες αυτοί χρησιμοποιούνται κυρίως για βιομηχανικές εφαρμογές, εκεί που προφανώς το 10% που αναφέρθηκε έχει μεγαλύτερη σημασία (λόγω μεγαλύτερης παροχής καυσίμου - δεν μιλάμε για έναν απλό λεβητάκι αλλά για λεβητες μεγάλης ισχύος). Συνεπώς, θεωρώ ότι σ' ένα σπίτι 60 m^2 πολύ δύσκολα θα αποσβέσουν το (αυξημένο) κόστο τους...

+1

η απόσβεση μπορεί και να μην υπάρξει ποτέ!

Τώρα όσον αφορά σε μάρκες ο Viessman είναι ακριβώς όπως και ο De dietrich και ο Βuderus,

ktl σε τέτοιες τιμές!!!

τώρα μπορείς να βρείς και καζάνια καλά και φθηνά αν μιλαμε για μαντεμένκιο λέβητα!αλλιώς και ο χαλύβδινος καλός είναι!αναλόγος την τσέπη μας!!!!

Η κατοικία Χάρη είναι μόνημη? σε ποια πολη?

Ο Biasi που αναφέρεις καλός είναι.απο ότι έχω ακούσει!δεν έχω τοποθετησει καποιον εγώ.

κοιτα και τους Baxi(Ideal) που έχουν απόδοση 95% αν θυμάμαι καλά!οκ?

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για μόνιμη κατοικία στη Θεσσαλονίκη.

ΟΚ, ευχαριστώ, θα κοιτάξω και για baxi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας και συγχαρητήρια για το φόρουμ σας.

Βρήκα απαντήσεις γιατί ετοιμάζομαι κι εγώ να βάλω λεβητα φ. αερίου και είχα ενημερωθεί από έναν πωλητή για τους ΑΤΜΟs συμπύκνωσης.

 

Αφού διάβασα ότι συμφέρουν κυρίως για μεγάλες εγκαταστάσεις λέω να καταλήξω σε baxi για τον οποίο έχω πολύ καλή προσφορά από έναν υδραυλικό που πέρασε ήδη έναν σε άλλο διαμέρισμα της πολυκατοικίας μας.

 

Ερώτηση: Να εμπιστευθώ τον υδραυλικό ο οποίος θα μου φέρει τιμολόγιο της εταιρίας του baxi και όχι δικό του (ο ίδιος θα τιμολογήσει τα περαστικά) και είναι πιο φθηνός ή να εμπιστευτώ καλύτερα μια εταιρία που έχει κατάστημα, γραφεία και ομάδα τεχνικών;

 

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Λοιπόν φίλε να σου πω ότι η εταιρία που έφερνε τα baxi στην Ελλάδα έκλεισε και πλέον τα αντιπροσωπεύει η KLIMATIKA A.B.E.E. η KLIMATIKA http://www.klimatika.gr έχει και τα CHAPPEE. Όσων αφορά τις λύσεις uderus και de diedrich είναι καλά και πιο ποιοτικά από τα τα φθηνά. Επειδή είναι μηχανήματα λέω να επιλέξεις κάτι πιο ποιοτικό. Το viessman είναι πανάκριβο ενω πρέπει να δεις και τα CHAPPEE που είναι και αυτά πάρα πολύ καλά και έχει ίσως και την πιο μεγάλη γκάμα από όλους. Επίσης τα CHAPPEE είναι και τα πιο value for money από όλα. Στους άλλους πληρώνεις και το marketing. Άλλες λύσεις όπως immergas και biasi είναι λιγότερο ποιοτικές αλλά και πιο φθηνές. Εσύ αποφασίζεις...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κι εγώ για επιτοίχιο λέβητα αερίου της τάξης των 24Kw για διαμέρισμα 110τμ. Απ' ότι κατάλαβα μάλλον οι λέβητες συμπύκνωσης δεν έχουν να προσφέρουν πολλά περισσότερα από του απλούς, ώστε να δικαιολογούν το επιπλέον κόστος.

Για μένα μεγαλύτερη προτεραιότητα ίσως έχει η αξιοπιστία (μεγαλύτερη προσφερόμενη εγγύηση). Μια λεπτομέρεια που δεν την πρόσεξα και ίσως κάνει μια διαφορά είναι η ποσότητα ζεστού νερού χρήσης που μπορεί ο λέβητας να προσφέρει (μπορεί να κάνω και λάθος).

Απ' όλες τις μάρκες που αναφέρατε (και όχι μόνο), ποια κατά τη γνώμη σας έχει δείξει ίσως τη μεγαλύτερη αξιοπιστία (μεγάλο MBTF) και ποια value for money (ήδη αναφέρθηκε η CHAPPEE)?

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία η οποία αντιπροσώπευε τα baxi, η KLT, εννοώ ότι έκλεισε επειδή αποσύρθηκε πλέον από τον χώρο της θερμανσης και ασχολείτε με τα φωτοβολταϊκά. Παρέχει υποστήριξη μόνο μέχρις εξάντλησης των αποθεμάτων. Προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν να αγοράσω μηχάνημα από αταιρεία η οποία δεν έχει σταθερή πολιτική.-

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κι εγώ για επιτοίχιο λέβητα αερίου της τάξης των 24Kw για διαμέρισμα 110τμ. Απ' ότι κατάλαβα μάλλον οι λέβητες συμπύκνωσης δεν έχουν να προσφέρουν πολλά περισσότερα από του απλούς, ώστε να δικαιολογούν το επιπλέον κόστος.

Για μένα μεγαλύτερη προτεραιότητα ίσως έχει η αξιοπιστία (μεγαλύτερη προσφερόμενη εγγύηση). Μια λεπτομέρεια που δεν την πρόσεξα και ίσως κάνει μια διαφορά είναι η ποσότητα ζεστού νερού χρήσης που μπορεί ο λέβητας να προσφέρει (μπορεί να κάνω και λάθος).

Απ' όλες τις μάρκες που αναφέρατε (και όχι μόνο), ποια κατά τη γνώμη σας έχει δείξει ίσως τη μεγαλύτερη αξιοπιστία (μεγάλο MBTF) και ποια value for money (ήδη αναφέρθηκε η CHAPPEE)?

 

Ο λέβητας συμπύκνωσης φτάνει σε απόδοση το 109% με την προυπόθεση όμως ότι θα δουλεύει σε χαμηλή θερμικρασία.Επειδή όμως τα σώματα εδώ στην Ελλάδα είναι υπερδιαστασιολογημένα θα έχεις εξοικονόμηση γύρω στο 20% εαν το νερό προσαγωγής είναι στους 65 βαθμούς κελσίου. Μόνο με αυτή την προθπόθεση σε συμφέρει η συμπύκνωση. όλα τα άλλα είναι marketing. όσο για το νερό που λές είσαι σωστός. Το νερό παίζει σημαντικό ρόλο. Από εκεί και πέρα εγώ σου προτείνω CHAPPEE,BUDERUS και DE DIEDRICH. Είναι όλα τέλεια μηχανήματα και τα υποστηρίζουν σοβαρές εταιρείες στον χώρο με εξαιρετική φήμη που μπορούν να σε υποστηρίξουν και μετά την πώληση. Σαν αρχή έχω να υποστηρίζω ποιοτικά μηχανήματα και σοβαρές εταιρείες. Τα μηχανήματα των ανωτέρω εταιρειών είναι εξαιρετικά.

Link to comment
Share on other sites

για τοσο μικρα σπιτια,ακομα και τα 24 κw που βαζουν ειναι υπερβολη..υπερκαλυπτει τις θερμικες αναγκες ακομα και αν το σπιτι σου ολο ηταν απο μπετα και αμονωτο,που λεει ο λογος..οποτε δεν σε ενδιαφερει αν θα καλυψει τις αναγκες σου,αλλα αν εχει καλη αποδοση..(προσφορα ενεργειας/καταναλωση καυσιμου..)..αυτο που εχω να σου προτεινω,ειναι να βαζεις λεβητα συμπυκνωματων οπως και δηποτε(αν το επιτρεπει η τσεπη σου φυσικα)και εγω θα προτεινα τις εξης δυο μαρκες..:Vaillant και Viessmann..ειδικα ο τελευταιος με καυστηρα Matrix,οχι συμβατικους οπως ειναι οι αλλοι..αυτα χωρις να κανω διαφημιση..

 

Τα Viessmann δεν αξίζουν τα χρήματα τους για αυτά που προσφέρουν, ενώ τα Vaillant νομίζω είναι το κλασικό Τούρκικο που το βαφτίσαμε Γρεμανικό. Κοίτα και τα BUDERUS, CHAPPEE (http://www.klimatika.gr). Ο λέβητας συμπύκνωσης συμφέρει μόνο αν το νερό προσαγωγής του λέβητα είναι σε θερμοκτρασία 65 βαθμών κελσίου.;)

Link to comment
Share on other sites

για value for money δες τα Chappee (έχω εγκαταστήσει πάνω από πενήντα χωρίς σχεδόν καθόλου προβλήματα για 5 χρόνια που έχω εικόνα)

ενώ για δεκαετή (πραγματική) εγγύηση δες και τα FBR-Radiant (στην Αθήνα τουλάχιστον) έχουν υποδειγματικό service (24ωρο και άμεσο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.