Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενίσχυση πολυκατοικίας με κλείσιμο της pilotis


xekolla

Recommended Posts

εχω μια πολυκατοικια με pilotis με αδεια το 1984, κ εχει 7 ανοικτα parking,θελω να ενισχυσω την πολυκατοικια στατικα, χτιζοντας τοιχους στην pilotis.

1. Υπαρχει καποια νομοθεσια για ενισχυση κτιριων

2.αν κλεισω την pilotis χτιζοντας την, μπορω να φτιαχω κλειστα parking k ισως καποια αποθηκη?

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη, .....να κάνω μια ερώτηση, ...μηχανικός είσαι ή όχι ?

 

Έχεις ξαναρωτήσει σε σχετικό πόστ και ήθελες να κάνεις κλειστά πάρκινγκ και τώρα αυτό θέλεις.

 

Τι ενισχύσεις λες τώρα ? Δεν είναι πολεοδομία εδώ. :wink:

 

Αν δεν είσαι μηχανικός σου συστήνω να βρείς έναν να στα πεί και να τα κάνει όλα. Αν είσαι μηχανικός σόρυ αλλά αυτό που λές είναι άκυρο και σε σχέση με προηγούμενο θέμα σου που είχα διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Theo εγω είχα ανοίξει παρόμοιο θέμα αλλά δεν έχω σχέση με αυτό εδώ! (αν εννοείς εμένα)

Link to comment
Share on other sites

Theo εγω είχα ανοίξει παρόμοιο θέμα αλλά δεν έχω σχέση με αυτό εδώ! (αν εννοείς εμένα)

 

Ναι συγγνώμη Πάνο.

 

Η απάντηση στον xekolla είναι ότι δεν ενισχύεις πολυκατοικία χτίζοντας τοίχους.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στον xekolla είναι ότι δεν ενισχύεις πολυκατοικία χτίζοντας τοίχους.

 

Λυπαμαι που το βλέπεις τόσο "επιδερμικά" το θέμα...

Και όμως ενισχύεις την οικοδομή κλείνοντας την πυλωτή...

έμμεσα βέβαια .... Αυξάνεις την δυσκαμψία της σε σχέση με τους υπόλοιπους ορόφους οπότε αποτρέπεις το φαινόμενο του "μαλακού" ορόφου...

 

Μάλιστα γνωστός καθηγητης του ΕΜΠ έβγαινε στα κανάλια και έλεγε πόσο σημαντικό είναι....΄

 

Βασικά ένα "κλείσιμο" της πυλωτής κατά 50 % είναι ικανοποιητικό

 

Επίσης μπορείς να κάνεις αλλαγή χρήση των ανοικτών χώρων σε κλειστούς χώρους χωρίς να μετράνε στην δόμηση - διατηρώντας το 50% πυλωτή

 

Το μόνο κακό είναι ότι πρέπει να μαζέψεις υπογραφές από τους ιδιοκτήτες !!!

 

Και απαντώντας στον xekolla ... ΟΧΙ δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος νόμος για αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

.. ενισχύεις την οικοδομή κλείνοντας την πυλωτή...

έμμεσα βέβαια .... Αυξάνεις την δυσκαμψία της σε σχέση με τους υπόλοιπους ορόφους οπότε αποτρέπεις το φαινόμενο του "μαλακού" ορόφου...

 

Αυτό είναι αλήθεια ,η σωστή κατασκευή ισχυρής τοιχοποίας σε επιλεγμένα πλαίσια της πυλωτής <<ρίχνει>> τις ροπές των πλαισιών,στην διεύθυνση που αυτή εφαρμόζεται -και προφανώς έχει θετική επίδραση

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για της πληροφοριες,οσον αφορα τον ΤΗΕΟΤΔΜ 900, ναι ειμαι μηχανικος απλως δουλευω εδω κ 3 μηνες, κ δεν εχω την αναλογη εμπειρια,το χερω οτι εδω δεν ειναι πολεοδομια,εγω εκανα ενα post, οποιως εχει τη καλη διαθεση μπορει να μου απαντησει.Δεν περιμενω να μου πειτε ακριβως τη πρεπει να κανω,απλως ρωτησα μηπως καποιος ειχε ασχοληθει με το θεμα. Πηγα σημερα στην πολεοδομια κ μου ειπαν οτι η πιο απλη λυση ειναι η λυση που παραθετει ο ΣτεφανοςΒ.Επισης μου ειπαν οτι υπαρχει ενας νομος περι ενισχυσης κτιριων που αφορα το προβλημα μου,κ αυριο θα ξαναπαω να τον βρουμε κ να τον δω. Αρα λογικα μπορω να κλεισω το 50% της pilotis κ να δημιουργηθουν κ κλειστα parking. θα σας ενημερωσω αυριο για τυχον εξελιξεις στο θεμα. Σας Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στον xekolla είναι ότι δεν ενισχύεις πολυκατοικία χτίζοντας τοίχους.

 

Λυπαμαι που το βλέπεις τόσο "επιδερμικά" το θέμα...

Και όμως ενισχύεις την οικοδομή κλείνοντας την πυλωτή...

έμμεσα βέβαια .... Αυξάνεις την δυσκαμψία της σε σχέση με τους υπόλοιπους ορόφους οπότε αποτρέπεις το φαινόμενο του "μαλακού" ορόφου...

Έχεις δίκιο δεν πολυασχολήθηκα και έδωσα την επιδερμική απάντηση καθώς άν διάβαζα λίγο περλι του θέματος ίσως να ήμουν πιο θετικός. Βέβαια στην απότομη και αρνητική απάντηση συντέλεσε και το γεγονός ότι θεώρησα τον xekolla όχι μηχανικό αλλά απλό ιδιώτη που έτσι επιζητούσε να 'ψαρέψει" μια πονηρή λύση.....

 

Και γι αυτό φίλε και συνάδελφε

xekolla δέξου τη συγγνώμη μου και τις ευχές μου για καλή αρχή και πάντα τέτοια ωραία και χρήσιμα θέματα.

:oops: :wink:

 

Επί του θέματος....

 

τι τοιχοποιία εννοείται δηλαδή ? Συμβατική μπατική κάτι άλλο ?? Η θέση δεν θα καθορίζεται ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Επαναφέρω ένα παλιό ερώτημα περί δόμησης στην πυλωτή. Οποιος συνάδελφος μηχανικός γνωρίζει παρακαλώ ας απαντήσει. Κατοικία με 2 άνω του ισογείου pilotis ορόφους και υπόγειο, χτίζεται με άδεια το 1991. Χρειάζεται να χτίσω την πιλοτή με συνολική επιφ. 55 τ.μ ώστε να βγάλω ένα μικρό διαμέρισμα. Συντελεστής δόμησης υπάρχει. Προφανώς η περίπτωσή μου αφορά προσθήκη εντός νομίμου περιγράμματος, απαιτεί νέα άδεια και πρέπει να γίνει με τον ισχύοντα ΓΟΚ. Το ερώτημά μου είναι το εξής:

Στη νέα άδεια θα μου ζητηθεί και νεα στατική μελέτη? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.