Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κρακαρίσματα σε στόκο πλακιδίων


harristheo

Recommended Posts

το καθάρισμα πριν το στοκάρισμα έγινακ ακαι με σκουπα αλλα και με μοτεράκι που φυσάει ειδικό για αυτές τισ περιπτώσεις.

 

τα σπασίματα έγιναν αμέσωσ μετά αφού χρησιμοποιήθηκε το καθαριστηκο

 

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Στο καθαρισμα πρεπει να καθαριστουν ο αρμοι ( να ξυστει οτι κολλα υπαρχει στο βαθος του αρμου (μεχρι το παχος του πλακιδιου)) να καθαριστουν οι σκονες με σκουπα χειρος και αν γινεται με σκουπα ηλεκτρικη. Το μοτερακι μπορει να βγαλλει τις σκονες απο τους αρμους αλλα καπου αλλου θα πανε...

 

Εννοεις οτι μολις ξεβγαλατε με νερο το καθαριστικο αρχισε ο στοκος να σπαει???

 

κοιτα εδω

http://s633.photobucket.com/albums/uu52/harristheo/?action=view&current=DSC_0518.jpg

κατι δεν παει καλα με το στοκαρισμα

 

Το σωστο πλακακι που παραθετεις ειναι αλλο πλακακι ετσι...μου φαινεται οτι ειναι κ ο στοκος διαφορετικος...

Απο τις σωστες εικονες που παραθετεις βλεπω οτι ο μαστορας δεν εχει καθαρισει καθολου το στοκο..Το σαγρε πλακακι θελει 2-3 χερια περασμα...Αν ξεραθει ο στοκος ακομα κ το καθαριστικο δεν το βγαζει τελειως..

 

Αυτα για τα πλακακια..Ετυχε να εχω ασχοληθει γιαυτο ειπα τη γνωμη μου... Ελπιζω με το νεο στοκαρισμα να λυθει το προβλημα...Αν καθαρισει ο μαστορας καλα το στοκο πριν σκληρυνει δε θελει ουτε καθαριστικο...

Link to comment
Share on other sites

Το πλακάκι ειναι της ίδιας σειράς αλλά οπώς παρατήρησες διαφορετικό - Λείο.

ο στόκος είναι το ίδιος όπως και ο μάστορας

οι αρμοί καθαρίστηκαν με σκούπα χειρός αλλά και με φυσερο.

ξύστηκαν και οι κόλλεσ με τον τρόπο που λες, σε αρκετά σημεία.

 

για τα παραπάνω σε διαβεβαιώνω γιατί ήμουν παρών.

 

αναφέρεισ ότι κατι δεν παει καλα με το στοκάρισμα.

 

σε διαβεβαιώνω ότι οι στόκοι ήταν όπως και οι στόκοι στα καλά πλακίδια.

 

για μένα κάτι δεν παέι καλα΄με τα χημικά απλά δεν μπορώ να το αποδείξω.

 

 

εγώ τα παρέδωσα όπωσ και πίσς - ακαθάριστα και ξαναπήγα στο έργο και τα είδα όπως στις φωτογραφείες.

 

το θέμα είναι να αποδείξω ποιος - τι φταίει

 

 

Χάρης

 

υ.γ έχς και δείγμα από στόκο. μπορώ να τον στείλω κάπου για αναλυση?

Link to comment
Share on other sites

Για αναλυση πραγματικα δεν ξερω....Αν με το νεο στοκαρισμα λυθηκε το προβλημα μην το ψαχνεις κ πολυ....

 

Απλα σε αλλη δουλεια σου , αν χρειαστει να χρησιμοποιησεις καθαριστικο δοκιμασε το πρωτα σε μισο τετραγωνικο και αν ειναι οκ συνεχισε σε ολη την επιφανεια..

Link to comment
Share on other sites

σε αλλη δουλεια terry είναι άλλο θέμα

 

δεν το ψάχω γιατί ζημειώνομαι οικονομικά

το ψάχνω για να μάθω και να το αποφύγω την επόμενη φορά

 

φταίει το καθαριστηκο???

φταίει ο μάστορας???

φταίει το υλικό????

 

να ξέρω για την επόμενη φορά να μην χρησιμοποιήσω λάθος κάποιο υλικό η να επισημάνω στον μάστορα τι να κάνει καλύτερα ή και διαφορετικά γιατί το θέμα ειναι να μαθαίνουμε από τα λάθη μας όχι να τα προσπερνάμε.

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

frifri

στα πίσω πλακάκια τα οποία σημερα καθαριστηκαν και αυτα γιατι δεν εχω το ιδιο προβλημα?

 

για μένα ο στόκος έχει διαβρωθεί από το χημικό

 

Χάρησ

Link to comment
Share on other sites

Στη εβδόμη εικόνα φαίνεται καθαρά οτι δεν υπάρχει συνοχή του στόκου με το πλακάκι, δεν έχει συμπιεστεί κατάλληλα. Ίσως επειδή το πλακακι κανει αυτές τις γραμμωσεις να το στοκάρισε πολύ απαλά για να μη λερώσει πολύ και δυσκολευτεί στο καθάρισμα. Κανονικά ο στόκος κάποια στιγμή της διαδικασίας θέλει πάτημα με καλώδιο κατάλληλης διατομής διότι δημιουργούνται κενά αέρος κατά το στοκάρισμα

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύκλωνο απλό καλώδιο ηλεκτρολόγου κατά βάση λευκό για να μη λερώνει ο στόκος. γεμίζεις αρκετά καλά το αρμό και όταν αρχίζει να τραβάει κάπως καμπυλώνεις το καλώδιο και τραβάς, οπότε επιτυγχάνεις συμπίεση και ομοιόμορφο γέμισμα. Επιλέγεις βέβαια τη καταλληλη διατομή ώστε να είναι μεγαλύτερη κατά πολύ του αρμού και να κάνει μια ελαφριά καμπυλότητα ο αρμός.Η δουλειά αυτή θέλει υπομονή και επιμονή που δυστυχώς την κάνουν αρχάριοι, είτε λόγω αμοιβής είτε λόγω ασχετοσύνης..............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.