Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρακαρίσματα σε στόκο πλακιδίων


harristheo

Recommended Posts

Εγώ το εφαρμόζω αρκετά χρόνια. Τέχνη ίσον πείρα και κατά περίπτωση εφαρμόζω διάφορες τεχνικές λαμβάνοντας υπόψιν το είδος του στόκου,τη θερμοκρασία, το πλακάκι.κ.α.

Στη περίπτωση σου θα έβαζα χονδροκοκο μέχρι 10mm ο οποίος δεν ρηγματωνει και καθαρίζει εύκολα.οι προδιαγραφές που αναφέρουν στις συσκευασίες οι κατασκευαστές είναι πολλές φορές μαϊμού.Σε ερώτηση μου κάποτε σε γνωστό μου βιοτέχνη αν έχει κάνει κάποιες δοκιμές για τις προδιαγραφές που αναφέρει, μου απάντησε:Τα αντέγραψα από τους άλλους, κοπανάω εκεί και ενα E.U , γράφω μόνο αγγλικά και ετσι έχουν τα υλικά μου έχουν κάποια περάσει. ευρωπαϊκές προδιαγραφές δεν αναφέρονται πουθενά. χάος συστηματικό που υπογράφει κάποιος φίλος εδώ μέσα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Το ιδιο φαινομενο συνεβει και σε μενα προσφατα.

  • Χρησιμοποιηθηκε οξινο καθαριστικο σκετο χωρις να διαλυθει στο νερο. (γνωστο στην αγορα). Οπου εμεινε περισσοτερη ωρα εκανε περισσοτερη ζημια.
  • Ο αρμο στοκος αλλαξε χρωμα και εγινε ποιο σκουρος, ηταν εμφανης η αντιδραση του στο οξινο χημικο. (φυσαλλιδες).
  • Εγιναν ρηγματωσεις (κρακαρισματα) εγκαρσια και διαμηκη κυριως κατα μηκος της ενωσης του αρμοστοκου με την πλαινη επιφανεια του πλακακιου.

Αποφασισα να αφαιρεσω τον στοκο τελειως και να προσθεσω καινουργιο.

 

Δοκιμασα τις παρακατω λυσεις με το αναλογο σχετικο ποσοστο επιτυχιας:

 

Πλακακι: Γρανιτοπλακακι .

Αρμοστοκος: Technokolla 08 Beige

Παχος αρμων: 3 χιλ

  • Με τροχο και δισκο μαρμαρου σε αρμο τριων (3) χλσ . Γινεται αφαιρεση αλλα πρεπει να εχεις σταθερο χερι, ο δισκος να ειναι επιπεδος καινουργιος χωρις δοντια, να κοβεις βαθια ωστε τα πλακακια να σε οδηγουν, ο τροχος να ειναι καλης ποιοτητας και να ¨"μην σου παιζει" στον αξονα περιστροφης, να ειναι ρυθμιζομενων στροφων.
  • Με κατσαβιδι. Πρεπει να ειναι ισο με το πλατος του στοκου. Μικροτερο, δεν σου αφαιρει ευκολα, μεγαλυτερο σου κανει ζημια στις γωνιες του πλακακιου. Ξεκινας απο την αρχη του μηκους του αρμου τριβοντας και αφαιρωντας το στοκο εως το βαθος που εχει μπει. Κατοπιν προχωρας προς το υπολοιπο στοκο περιπου μισο εως ενα εκατοστο καθε φορα, πιεζοντας το κατσαβιδι προς τα μεσα και σχεδον καθετα. Ο στοκος σπαει αποκολλαται και αφαιρειται με το κατσαβιδι.
  • Με τρυπανι. Το τρυπανι πρεπει να ειναι μικροτερης διατομης φυσικα, πετρας, μικρου μηκους γιατι διαφορετικα σπαει. Ξεκινας με μια τρυπα στην αρχη του μηκους του στοκου και κατοπιν το πλαγιοτοποθετεις. Ο στοκος αφαιρειται σιγα σιγα και χωρις ζημιες στο πλακακι. θελει να εχεις σταθερο χερι φυσικα.
  • Με τρυπανι και καθετες τρυπες στο στοκο ανα 1 εκατοστο μηκος σε ολο το μηκος του αρμου και το δραπανο σε κρουστικη λειτουργια. Κατοπιν βαζεις το κατσαβιδι και με υπομοχλιο τον ιδιο τον στοκο αφαιρεις σιγα σιγα τα κομματια. Οι γωνιες του πλακακιου δεν σπανε γιατι η αφαιρεση γινεται απο κατω προς τα πανω και εξω. Εαν ο στοκος απο την τοποθετηση του εχει φτασει και μεχρι κατω στην τσιμεντοκονια η εχει κολλησει επανω στην κολλα πλακιδιων ειναι ποιο δυσκολο να βγει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα η καλυτερη λυση ειναι η πρωτη με τροχο και δισκο. Για να σας δειξω το αποτελεσμα της, ενα βιντεο που φαινεται πως γινεται η αφαιρεση και μια φωτο πως φαινεται το τελικο αποτελεσμα.

 

Βιντεο:

Φωτο: http://s669.photobucket.com/albums/vv58/dagpan/?action=view&current=DSC01055.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.