Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τελικές επιφάνειες επίπλων (λάκα, καπλαμάς, βακελίτης, μελαμίνη)


ss_sk

Recommended Posts

Γαυλι σε οτι διασταση και παχος θες....απο 3χιλ εως 12χιλ (αν θυμαμαι καλα) και οτι σχεδιο θες...αναγλυφο, ματ, αμμοβολη...οτι θες...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά εκτός από βαφή λάκα (που είναι και σχεδόν όλες οι κουζίνες δεκαετίας 80) οι επιλογες ειναι οι εξης: καπλαμας (δηλαδη φλουδα ξυλου με συνθετικο απο μεσα),βακελιτης σε οτι χρωμα ξυλου θελεις, βακελιτης χρωματιστος, λακα και μασιφ ξυλο που ειναι πολυ ασυμφορο οικονομικα και σπανιο να το βρεις. Επίσης για ιδιαίτερες αρχιτεκτονικές απαιτήσεις υπάρχει και η φλούδα βινυλίου. Για πάγκους πλέον χρησιμοποιείται και το κοριαν αλλά κυρίως για μπαρ και πάγκους σε μαγαζιά υγειονομικού ενδιαφέροντος

Γενικά προτείνεται ο βακελίτης (συνήθως για κουζίνες αλλά και όχι μόνο) και οχι ξυλο γιατι καθαριζεται ευκολοτερα και δεν εχει τοσους πορους οσο το ξυλο ή ο καπλαμας. Επισης μια καλη λυση, ειναι ο χρωματιστος βακελιτης,γυαλιστερος ή ματ. Η μορφη του ειναι σαν της λακας αλλα η διαφορα ειναι πως αυτος δεν ξεφλουδιζει τοσο ευκολα. Στο θεμα της αντοχης, ο βακελιτης ίσως είναι καλύτερος και από το ξυλο. Πάντως η συντριπτική πλειοψηφία των επίπλων της αγοράς είναι καπλαμάς σε μοριοσανίδα.

 

ΥΓ. Η λάκα όπως πολύ σωστά είπαν είναι βαφή που εφαρμόζεται με πιστόλι μετά από γυαλοχαρτάρισμα στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω πως

ο βακελιτης είναι μια επίστρωση-φλίδα που εφαρμόζεται πάνω σε κοινό mdf

είναι η τεχνολογική εξέλιξη της επιφάνειας φομαικα γνωστή από τη δεκαετία του 80

η επίστρωση αυτή είναι αδιάβροχη και υψηλής αντοχής και ενδείκνυται για πάγκους κουζίνας και άλλες σκληρές χρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι ο καπλαμας δεν ειναι αυτο ακριβως που αναφερεται..Αυτο λεγετε ταμπλας...Ειναι ξυλο mdf με στρωση φυσικου ξυλου...Πλεον μασιφ ξυλο δεν χρησιμοποιειται πολυ...Οι λογοι ειναι το κοστος, το βαρος, η επεξεργασια, και οι δυνατοτητες του φυσιου ξυλου..Για παραδειγμα ειναι δυσκολο να φταιξεις τραπεζει 1μ*2μ και παχος 5εκ με ξυλο σουηδικο..Θα "στραβωσει"...Θες καλυτερη ποιοτητα ξυλου... Ο καπλαμας ειναι κ αυτος απο ξυλο mdf με επιστρωση ειτε φυφικου ξυλου, ειτε μελαμινης..απλα βγαινει το φυλλο του σε συγκεκριμενα πλατη με μπιζουταρισμενες ακρες (εχει καμπυλη στην ακρη του)...Χρησιμοποιειται κυριως για πορτακια σε ντουλαπες, κουζινες κτλ..Βγαινει σε πολλα διαφορετικα πλατη...Αυτα τα γραφω και πιστευω οτι ειναι σωστα...Προσφατα εφτιαξα κ γω το γραφειο μου και το εψαξα πολυ...Εγω κατεληξα σε μελαμινη, προσεγμενη με τελειωματα απο PVC και αλουμινιο...Κυριως λογω κοστους...(σχεδον μιση τιμη απο τον λουστραρισμενο ταμπλα)..Ηταν πολλα τα επιπλα και το κοστος πηγαινε στα υψη...Και λογω καποιον ιδιαιτεροτητων των επιπλων αυτων ηταν απαγορευτικη η τιμη με την επιλογη ταμπλα με φυσικο ξυλο..

Link to comment
Share on other sites

Καπλαμάς έχω την εντύπωση ότι είναι φλούδα φυσικού ξύλου και τίποτα άλλο.

Η φλούδα αυτή επικολλάται πάνω σε ldf ή mdf καλύτερα και συνηθέστερα ή σε κόντρα πλακέ ακόμα καλύτερα αλλά πολύ σπάνιο.

Το ldf είναι το γνωστό νοβοπάν. Όλα, ldf-mdf-hdf είναι μοριοσανίδες αλλά άλλης πυκνότητας (low-medium-high density fιberboard).

Σε καλύτερες κατασκευές τα σόκορα γίνονται από μασίφ φιλέτο ξύλου και όχι από καπλαμά.

Γενικά ο καπλαμάς είναι φθηνός, όμορφος, δέχεται ό,τι μαρκετερί θέλεις αλλά με τον καιρό μπορεί να ξεκολλήσει ή να σπάσει στις ενώσεις του. Δεν γνωρίζω σε τι διαστάσεις βγαίνει αλλά νομίζω ότι το πλάτος του είναι περιορισμένο.

Μετά από χρόνια κατέληξα στο ότι το καλύτερο είναι το μασίφ ξύλο, ακόμα και για μεγάλες επιφάνειες υπάρχουν ξύλα και τεχνικές για να μη σκεβρώνει, αλλά είναι ακριβός και οι σημερινοί Έλληνες επιπλοποιοί δε νομίζω ότι το αγαπούν και το χρησιμοποιούν είτε γιατί δεν ξέρουν είτε γιατί δεν θέλουν.

Αυτά από προσωπικές εμπειρίες. Πέρασαν βέβαια πολλά χρόνια από τότε που παντρεύτηκα και έκανα έπιπλα για το σπίτι οπότε μπορεί και να έχουν αλλάξει πολλά. Νομίζω μια επίσκεψη σε μια επιπλοποιία, στον χώρο παραγωγής και όχι στην έκθεση, και η συζήτηση με τον επιπλοποιό μπορεί να είναι πολύ διαφωτιστική. Προσοχή μόνο σε όσους έχουν αναπνευστικά προβλήματα γιατί η επεξεργασία της καρυδιάς είναι "θάνατος"!

Link to comment
Share on other sites

Aς μην κολλαμε στις ονομασιες...Στο δικο μου σπιτι ειχαμε χρησιμοποιησει αυτο το υλικο, mdf με στρωση φυσικου ξυλου. Τα επιπλα ειναι τουλαχιστον 11-12 χρονων..δεν εχουν παθει τιποτα...Δε νομιζω να ξεκκολησει αυτη επιστρωση...Παντως και ολα τα επιπλα τα επωνυμα (πχ ΣΑΤΟ) που λενε οτι ειναι απο φυσικο ξυλο, ειναι αυτο το υλικο..Δεν ειναι μασιφ ξυλο..Απο οικολογικης αποψης καλυτερα να χρησιμοποιουμε λιγοτερο ξυλο.Αλλα και παλι ολα αυτα τα υποκαταστατα υλικα για την παραγωγη τους χρησιμοποιουν περισσοτερους πορους και επιβαρυνουν περισσοτερο το περιβαλλον..Αυτα...ειναι και θεμα γουστου φυσικα..

Link to comment
Share on other sites

... χρησιμοποιείται και το κοριαν αλλά κυρίως για μπαρ και πάγκους σε μαγαζιά υγειονομικού ενδιαφέροντος...

 

Άριστο υλικά αλλά πανάκριβο το αναθεματισμένο. Αντίστοιχο του Corian και λίγο φθηνότερο είναι το Staron - αλλά και για αυτό το εύρος χρήσης απεριόριστο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μας δωσει τους ορισμους (απο τι αποτελειται)του καθε υλικου και μια εικονα του.

Εγω προσωπικα μπερδεύομαι και δεν γνωριζω αυτο που βλεπω τι ακριβως ειναι και αν ειναι καλυτερο απο τοι άλλο.

Αν μπορει καποιος θα ηταν χρήσιμο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.