Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκλογές ΣΠΜΕ 2009


Recommended Posts

Καλά τα προγράμματα αλλά δες τι κάνει στην πράξη ο καθένας.

Ο επιστημονικός ρόλος του ΣΠΜΕ είναι παραμελημένος και στην ανάπτυξή του δεν έχουν ρόλο οι παρατάξεις. Τι σημασία έχει αν κάποιος είναι μπλε, πράσινος, κόκκινος όταν το αίτημα έχει να κάνει με σεμινάρια, επιμόρφωση, δωρεάν διάθεση ευρωκωδίκων, επικοινωνία με την επιστημονική επιτροπή το ΟΑΣΠ κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με Χάρη, πρέπει να δείχνουν έμπρακτα το στίγμα τους και όχι να δημιουργηθούν νέες θέσεις βολεψάκηδων..

 

 

Συμφωνώ κ εγώ,αλλά ας μου εξηγήσει κάποιος πόσο βολεμένος μπορεί να είναι κάποιος στο Σϋλλογο κ τί απολαβές μπορεί να έχει από αυτή τη θέση....

Link to comment
Share on other sites

[email protected], φίλε μου για τα περιφερειακά τμήματα μπορώ να σου πως σίγουρα πως δεν είναι βολεμένος. Και δεν έχει απολαβές.

Για το κεντρικό δεν γνωρίζω.

Για το θεσσαλονίκης, όχι του ΣΠΜΕ, δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ την ίδια άποψη έχω με σένα erling.

 

Τί όφελος νταβατζή μπορεί να έχει μία τέτοια θέση?Να γνωρίζει κόσμο?κ τί θα τον κάνει,θα παρακαλάει για υπεργολαβίες?

 

Μόνο ''χωσέ κουέρβο'' μπορεί να είναι δίχως απολαβές....

 

Τα κονδύλια των 5 ευρώ/χρόνο?:lol: γι' αυτό είπα κ στον pauligle ότι μάλλον μπέρδεψε τις εκλογές....ούτε ΚΑΝ ΤΕΕ δεν ήταν.....απλά μια συμμετοχή στα κοινά του κλάδου...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει "κανένα" ώφελος τότε εξήγησε μου γιατί αναζητήσαν τόοοοοοοοοοοοοσο πολύ πια την ψήφο μου, ώστε τις τελευταίες μέρες να λάβω διψήφιο αριθμό sms ????

 

Τόσο πολύ πια νοιάζονται για την οργάνωση και το καλό του κλάδου???

 

Πολύ αφελές μου ακούγεται...

 

Σε ό,τι αφορά αυτό που λες zavi:

 

"Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να μας θυμούνται από το Σύλλογο όλον τον υπόλοιπο καιρό,"

 

Ειλικρινά το πιστεύεις?????

 

Δεν θέλω να με ενοχλούν προσωπικά, αλλά θεσμικά να είναι εκεί σε πολλές περιπτώσεις.

 

Να φωνάζουν όταν πρέπει, να προασπίζουν τα συμφέροντα του κλάδου , να προτείνουν και να πιέζουν για συλλογικές λύσεις και όχι να κάνει τα PR του ο καθένας για να ακούγεται το όνομα του και να κλείνει δουλίτσες...!

 

Οι μόνες μέρες που θυμάμαι (ή μάλλον μου θυμίζουν) ότι υπάρχει αυτός ο Σύλλογος είναι στις εκλογές...

 

Λυπάμαι αλλά δεν θα τους κάνω την χάρη...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα pauligle κατά βάση η σκέψη σου είναι σωστή.

 

Κάνεις όμως το λάθος να τους αγνοείς.

 

Επειδή ρωτάς αν το πιστεύω:σίγουρα ο καθένας θέλει να εξυπηρετήσει κ τους δικούς του σκοπούς μέσα από τις διοικητικές θέσεις.¨ομως,οι θέσεις αυτές,πέρα απο τη δυνατότητα που προσφέρουν για γνωριμίες,δεν αξίζουν για τη δουλειά που πρέπει να κάνει ο καθένας από αυτούς για να τις αποκτήσει.

 

Για κάποιους είναι ένα κίνητρο για γνωριμίες,για άλλους ένας τρόπος να περάσουν το χρόνο τους,αλλά οι άνθρωποι αυτοί όμως έχουν την υποχρέωση να είναι οι βράχοι των δικαιωμάτων μας,που τόσο πολλοί οι προγενέστερες γεννεές τεκτόνων πάσχισαν να κατοχυρώσουν.Κ όσο κ αν ακούγεται σκληρό για τους υπόλοιπους,αυτός είναι κ ο λόγος που εγώ κατέβηκα να ψηφίσω,όχι για αφελείς σκέψεις του τύπου ''δεν τους ξέρω,δεν ξέρω ποιόν να διαλέξω, κλπκλπ''.

 

Κατέβηκα για να δείξω συμμετοχή,κάτι που δεν έχουν οι υπόλοιπες ειδικότητες μηχανικών γιατί χάθηκε η ελπίδα τους στον τόπο αυτό κυβερνάνε οι κουμπάροι.

 

ΟΜΩΣ

 

Οι Αρχιτέκτονες που ουδέποτε συνδικαλίστηκαν,κατέληξαν να έχουν στα Δημόσια Έργα δικαιώματα μόνο για μελέτες,αν εξαιρέσεις τα οικοδομικά κ τα έργα πρασίνου στην κατασκευή.

 

Οι Τοπογράφοι από την άλλη,κάτι έκαναν κ κατάφεραν να έχουν τα ίδια σχεδόν δικαιώματα με τους Πολιτικούς....

 

Βλέπεις,η ισχύς έρχεται μόνο εν τει ενώσει....Κ ζητώ συγγνώμη αν θίγω συναδέλφους άλλων κλάδων,αλλά η πραγματικότητα έτσι είναι,αν θέλει να επιβιώσει κάποιος σε αυτό το ρημαγμένο τόπο....

 

Οπότε pauligle,σκέψου λίγο κ αυτή τη θεώρηση των πραγμάτων.Εγώ τη δική σου θεώρηση την αναγνωρίζω κ τη σέβομαι κ κάποτε την έιχα ασπαστεί....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε zavi αλλά πως επιλέγεις ποιος θα τα κάνει όλα αυτά?Γνωρίζεις προσωπικά κάποια άτομα παρατάξεων που τα θεωρείς ικανά?Όλες οι παρατάξεις το ίδιο δεν υπόσχονται?

Link to comment
Share on other sites

Σέβομαι και αναγνωρίζω αυτό που λες και ομολογώ πως έχεις κι εσύ το δίκιο σου σε αρκετά μεγάλο βαθμό.

 

Αν κάναμε όμως ένα γκάλοπ και ρωτάγαμε όλους όσους ψήφισαν χθες το εξής:

 

"Με βάση ποια κριτήρια ψήφισες χθες??? :

 

1. Διάβασα τα προγράμματα των υποψηφίων και αποφάσισα στο καλύτερο

 

2. Έχω τον Βαγγέλη, Κώστα , Μήτσο, Γιώργο, Νίκο, Τάκη (πλατεία Ναυαρίνου, Διοικητηρίου, Αλέκος, Βασίλης, Άγγελος που λέει και ο Σαββόπουλος!) και

 

- επειδή έχουμε κάνει (ή πρόκειται να κάνουμε) κάποιες δουλίτσες μαζί , πάω να δηλώσω παρουσία και να τον στηρίξω για να με θυμάται

 

- επειδή τον ξέρω από παλιά και πίνουμε κανα τσιπουράκι πού και πού πάω να στηρίξω και το κόμμα για να με στηρίξει και αυτός όταν χρειαστεί

 

- πάω για να κάνω τα pr μου και να δηλώσω παρουσία"

 

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ (2) ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΟ 100 % ΑΝΕΤΑ...

 

 

ΥΓ. Άσχετη παρατήρηση: Δεν σας την σπάει όταν χρησιμοποιείται το ρήμα "έχω" αντί του "ξέρω" από πολλούς? ?

 

π.χ. "έχω το Νίκο στη Πολεοδομία που θα το φροντίσει", "έχω τον Κώστα στο ΤΕΕ που θα καθαρίσει", "έχω τον Σώτο στο ΣΠΜΕ που θα το κοιτάξει" !!

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΛΟΓΩΝ της 10-5-2009

 

Την Κυριακή 10-5-2009 πραγματοποιήθηκαν οι εκλογές του Συλλόγου για την ανάδειξη νέας Διοίκησης για τη διετία 2009-2011.

Ψήφισαν Πανελλαδικά 6.380 Πολιτικοί Μηχανικοί. Έγκυρα ψηφοδέλτια 6.328.

Έλαβαν οι παρατάξεις Ψήφους Ποσοστό Έδρες

 

Δημοκρατική Κίνηση Πολιτικών

Μηχανικών (ΔΚΠΜ) 2262 36,08% 5

Πανελλήνια Αγωνιστική

Συνδικαλιστική Κίνηση (ΠΑΣΚ) 2104 33,56% 5

Δημοκρατική Πανεπιστημονική Κίνηση

Πολιτικών Μηχανικών 441 7,03% 1

Συνεργασία Αριστερών Μηχανικών 397 6,33% 1

Ελεύθεροι Επαγγελματίες Μηχανικοί

(ΕλΕΜ) 372 5,93% 1

Δημοκρατική Παράταξη Μηχανικών

(ΔΗ.ΠΑ.Μ.) 323 5,15% 1

Δημοκρατική Κίνηση Μηχανικών

(ΔΚΜη-ΔΑΠ) 242 3,86% 1

Ανεξάρτητη Αριστερή Κίνηση 129 2,06% 0

Λευκά 58

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.