Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή στατικής μελέτης υπάρχοντος


Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι. Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τη στατική μελέτη ενός υφισταμένου για αλλαγή χρήσης και την υπολογζόμενη αμοιβή.

 

1. Πληρωφοτήθηκα από συνάδελφο ότι γίνεται συμβατικός πρϋπολογισμός αμοιβής και η αμοιβή προκύπτει ως το 30% της υπολογιζόμενης λόγω του ότι γίνεται έλεγχος υφισταμένου. Αυτό ξέρετε αν ισχύει?

 

2. Γενικά πότε μπορώ να ξέρω αν ένας προϋπολογισμός υπολογίζεται αναλυτικά ή συμβατικά?? Υπάρχει κάποιος κανόνας?

 

3. Το μάτι μου πήρε () ότι πρέπει να υπολογιστεί το 80% της αμοιβής αν πρόκειται για έλεγχο επάρκειας και όχι το 30%. Έχει κάποιος γνώμη για αυτό?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασε το ΠΔ 696/74 και ΠΔ 515/89 και τις εγκυκλίους 8/90 που υπάρχουν στα Downloads και μην ακούς τον οποιοδήποτε.

 

Θωρακίσου με γνώση.

 

1) 75% του συμβατικό

 

2) ότι υπάρχει συμβατικό γίνεται συμβατικά. Ότι όχι τότε με αναλυτικό. Πχ εργασίες διαρρύθμισης. Πως θα προκύψει ο προϋπολογισμός συμβατικά ?

 

3) θα σου λυθούν οι απορίες αν διαβάσεις τα παραπάνω.

 

Βασική αρχή στις αμοιβές είναι να βγει ο προϋπολογισμός που βάσει της νομοθεσίας τον κατανέμεις σε μελέτες. Ακολουθείς τα παραπάνω ΠΔ και εγκύκλιο και βγάζεις αμοιβές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σχετικά με την απορία #1

Επειδή μου έτυχε και ανέτρεξα στην νομοθεσία νομίζω ότι αναφέρεται ξεκάθαρα στην 8/90

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 7ο

 

ΣΤΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΥΠΑΡΧΟΝΤΩΝ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ

 

1. Όταν απαιτείται για υπάρχοντα κτίσματα, έλεγχος σε στατικά φορτία η αμοιβή της εργασίας αυτής είναι 0.60Α όπου Α η αμοιβή της στατικής μελέτης του κτίσματος θεωρουμένου τούτου ως νέου.

 

2. Όταν απαιτείται, για υπάρχοντα κτίσματα έλεγχος αντοχής σε δυναμικές φορτίσεις η αμοιβή της εργασίας αυτής είναι 0.80Α

 

όπου Α η αμοιβή της στατικής μελέτης του κτίσματος θεωρουμένου ως νέου (άρθρο 83 παρ. 7 του Π.Δ. 696/74 όπως ισχύει)

 

3. Όταν απαιτείται, ύστερα από τους παραπάνω ελέγχους, ενίσχυση του φέροντος οργανισμού του κτίσματος η αμοιβή υπολογίζεται επί της δαπάνης του αντίστοιχου έργου, όπως αυτή εξάγεται βάσει αναλυτικού τιμολογίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Για δοκιμασε ομως να το βαλεις στο ΤΕΕ για τις πληρωμες;Μαλλον δεν εχουν αντιστοιχο κωδικο

Κοίταξα στο σύστημα του ΤΕΕ, και στο Tab "Κύριες εργασίες", στο pull down menu "Τύπος" ανάμεσα στα άλλα έχει δύο σχετικές επιλογές:

  1. Έλεγχος υπάρχοντος σε στατικά φορτία, και
  2. Έλεγχος υπάρχοντος σε δυναμικές φορτίσεις.

Για τον στατικό έλεγχο ενός υφισταμένου κτηρίου, καταλαβαίνω λοιπόν ότι πρέπει να επιλέξω και τις δύο εργασίες (για στατικά φορτία και σεισμικά-δυναμικά).

Είναι σωστός ο συλλογισμός μου;

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κοίταξα στο σύστημα του ΤΕΕ, και στο Tab "Κύριες εργασίες", στο pull down menu "Τύπος" ανάμεσα στα άλλα έχει δύο σχετικές επιλογές:

  1. Έλεγχος υπάρχοντος σε στατικά φορτία, και
  2. Έλεγχος υπάρχοντος σε δυναμικές φορτίσεις.

Για τον στατικό έλεγχο ενός υφισταμένου κτηρίου, καταλαβαίνω λοιπόν ότι πρέπει να επιλέξω και τις δύο εργασίες (για στατικά φορτία και σεισμικά-δυναμικά).

Είναι σωστός ο συλλογισμός μου;

 

Γνωρίζεις κανείς ??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

3. Όταν απαιτείται, ύστερα από τους παραπάνω ελέγχους, ενίσχυση του φέροντος οργανισμού του κτίσματος η αμοιβή υπολογίζεται επί της δαπάνης του αντίστοιχου έργου, όπως αυτή εξάγεται βάσει αναλυτικού τιμολογίου.

Πολύ σημαντικό αυτό. Η αμοιβή μελέτη ενίσχυσης πάει με αναλυτικό προϋπολογισμό

Link to comment
Share on other sites

όταν, λοιπόν, εισάγεις στο ΤΕΕ τις εργασίες: αποτύπωση στατικών, έλεγχος σε στατικά φορτία και έλεγχος σε δυναμικα φορτία, τι προϋπολογισμούς βάζεις σε κάθε ένα από αυτά;

σύμφωνα με τα παραπάνω στον έλεγχο στα στατικά, καταλαβαίνω ότι πρέπει να πολλαπλασιάσεις τον προϋπολογισμό με 0.60 του προϋπολογισμού νέου κτιρίου και για τον έλεγχο σε δυναμικά με 0,80.

 

άρα στον προϋπολογισμό του μελέτης βάζει 0,6*ο,3*προϋπολογισμό έργου

και 0,8*ο,3*προϋπολογισμό έργου

 

συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.