Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση παλιάς οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Προχθές, πήγα στην Πολεοδομία στη Συγγρού αναζητώντας μία άδεια του '51... Και τη βρήκα! Μου την έδωσαν αμέσως και μάλιστα ήξεραν ακριβώς πού βρίσκεται στο αρχείο. Εϊναι ταξινομημένα κατά έτος, όπως είδα. Μου φαίνεται περίεργο που σου είπαν να ψάξεις μόνος σου... Μήπως πήγες μετά τις 12 το μεσημέρι; Εκείνη την ώρα είναι που οι προσφιλείς υπάλληλοι αρχίζουν και βαριούνται... Όσο για τα σχέδια, δεν υπάρχει τίποτα πριν το '57, έχουν πολτοποιηθεί. Παίρνεις βέβαια, βεβαίωση πολτοποίησης...

Link to comment
Share on other sites

τις πολυ παλιές αδειες όπως του 51, του 52 κλπ τις ξερουν απ' εξω γιατι ειναι ελαχιστες στο αρχειο, μου εχει τυχει κι εμενα. Νομιζω εχουν και καμια δεκαρια απο το 55 ενω για το 56 και μετα εχουν αρκετες αλλα 80 τομους ΔΕΝ εχουν. Νομιζω φταιει οτι ο συναδελφος εκανε τηλεφωνικη επικοινωνια, παντα επικινδυνη στο ελλαντα.

 

διαβαζοντας προσεκτικα βλεπω οτι ειπαν "της περιοδου". Ειμαι σιγουρος γιατι εχω κανει ερωτηση σχετικη, οτι για 56-57-58 εχουν ελαχιστες αδειες. Νομιζω θα αξιζε να πας απο εκει συναδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι θέλω πραγματικά να σας ευχαριστήσω για το ειλικρινές ενδιαφέρον και συγνώμη εάν κούρασα κάποιους. Εγώ λέω να πάω αύριο και ίσως βρώ και σχέδια τελικά αφού όπως είπε η καλή συνάδελφος ενδέχεται επειδή είναι άδεια του 57 με αριθμό και ημερομηνία που τα έχω στη διάθεση μου να βρώ κάτι. Πιθανότατα θα βρώ μέχρι τη Παρασκευή και το παλιό τοπογραφικό βάση του οποίου έγινε η σύσταση από το συμβολαιογραφικό σύλλογο. Μπορώ να το προσκομίσω αυτό στη τράπεζα?

 

Ότι καλύτερο εύχομαι πάντα σε όλους σας.

 

Καλά πάντα τόσο άσχημα είναι τα σχέδια στο μικροφίλμ ? Τη βρήκα πάντως την άδεια στη Συγγρού 77 τελικά.....:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καταρχήν να διευκρινήσω ότι δεν είμαι μηχανικός γι΄αυτό και η βοήθειά σας είναι ιδιαιτέρως πολύτιμη.Οι γονείς μου είχαν βγάλει άδεια δυόροφης οικοδομής το 1981 με σκοπό να ολοκληρόσουν το ισόγειο και όποτε μπορούσαν τον πρώτο όροφο. Το 1992 βγήκε εκ νέου άδεια οικοδομής για τον πρώτο όροφο. Πρίν ένα χρόνο (μετά το θάνατο του πατέρα μου) έγεινε αποδοχή κληρονομιάς και διαπιστώσαμε ότι δεν υπάρχει άδεια για το ισόγειο παρα και οι δύο άδειες έχουν βγει για τον πρώτο όροφο με αποτέλεσμα να κολάει το θέμα διαχωρισμού οριζόντιας ιδιοκτησίας. Τι μπορει να γίνει στην περίπτωση αυτή ;

Link to comment
Share on other sites

Γράψε μας τους τίτλους και των δύο αδειών μπας και καταλάβουμε.

 

Ή απευθύνσου σε μηχανικό που θα σας προτείνει κάποιος ή που εμπιστεύεστε.

Link to comment
Share on other sites

Αν η άδεια που έχετε είναι προσθήκη καθ'ύψος, τότε μέσα στο φάκελο της αδείας θα υπάρχει και η άδεια του υπάρχοντος.

Να απευθυνθείς σε έναν μηχανικό να δει πώς ακριβώς έχουν τα πράγματα και να σε βοηθήσει. Πιθανότατα δεν έχεις όλα τα στοιχεία στα χέρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως η άδεια του 1981 είναι του ισογείου. Ίσως είχε πρόβλεψη ορόφου και αυτό το σχέδιο έχεις στα χέρια σου. Μάλλον σου λείπουν κάποια σχέδια δηλαδή. Βρες ένα μηχανικό και πες του να σου φτιάξει έναν πλήρη φάκελο με επικυρωμένα αντίγραφα να τον έχεις μια για πάντα. Αυτός μπορεί να καταλάβει τι λείπει και ξέρει και πού να ψάξει. Τόσα λεφτά θα δώσετε στο συμβολαιογράφο για τη σύσταση, μην τσιγγουνευτείτε τον μηχανικό. Η δουλειά που θα σου κάνει σήμερα θα σε βοηθήσει και στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.