Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νομικό καθεστώς αγροτικής οδού διανοιγμένης μετά το 1923


Recommended Posts

  • 3 months later...

ετος 1984 -Συμβολαιο 1: ελαιοπεριβολο 1 τεμνομενο υπο αγροτικης οδου. 3στρ
Συμβολαιο 2: ελαιοπεριβολο 2     , 1.5  στρ ομορο (νοτιως) του ελαιοπεριβ του συμβ 1 οπου στο τοπογραφικο δειχνεται η συνεχεια της αγροτικης οδου δηλ επισης τεμνομενο 
 
α)μας εμποδιζει κατι  να τα θεωρησουμε ως ενα ?  σε νεα συμβ πραξη?
αρτιοτητα και οικοδομησιμοτητα(προ 2003)

 

β)αρτιοτητα και οικοδομησιμοτητα μετα το 2003
αποκτα προσωπο το ελαιοπεριβολο σε αγροτικο δρομο 
οποιαδηποτε αποψη καλοδεχουμενη

ttt.pdf

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

με συμβολαια  του 1984....

με τον ιδιο αγοραστη

μπορεις να τα θεωρησεις συνενωμενα "τοις πραγμασι"  έκτοτε

αρα  εχεις "ενα" αρτιο και οικοδομησιμο

 

ο δρομος που περναει ειναι αγροτικος προς εξυπηρετηση ....ειναι ιδιοκτησια σου

και μπορεις να  τον "μεταφερεις" όπου θες [αρκει να διατηρηθει για να μην εχεις αντιδικιες...]

 

δειχνεις το ενιαίο γηπεδο  με σημειωση οτι προερχεται απο συνενωση "τοις πραγμασι" του Α και του Β...βαζοντας μια εστιγμενη αναμεσα τους.

και δεν κανεις καμμια "πραξη συνενωσης" με τον ...εαυτό σου

 

αν εχεις κτηματολογιο κανεις διορθωση γεωμετρικων στοιχειων για να γινουν τα δυο ΚΑΕΚ  σε ενα.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα (κρατάω μια επιφύλαξη ως προς το ότι έγιναν δύο συμβόλαια με διαφορετικούς ίσως προκτήτορες), αλλά με το Κτηματολόγιο θα έχει πρόβλημα. Θα απαιτήσουν πράξη συνένωσης(*), και, αν ο δρόμος έχει ΚΑΕΚ τότε τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ.

(*) Μου ζητούν πράξη συνένωσης σε ακίνητο με δύο τίτλους, στο οποίο (ενιαίο) έχει εκδοθεί οικ. άδεια το 1965 και η οικοδομή (εντός σχεδίου) καλύπτει και τα δύο αρχικά τμήματα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις 

ο δρομος δεν εχει ξεχωριστο καεκ   ,πραξη συνενωσης   λογικο ειναι να ζητηθει 

αλλιως νομιζω οτι ξεκαθαρισε το τοπιο 

υγ:τετρις εχω και εγω παραπλησια περιπτωση με αυθαιρεσιες ,θα ενημερωσω σχετικα  και για αυτη την περιπτωση  που θα εχω συναντηση με συμβ/φο

και ο ιδιοκτητης θα μου φερει τα ε9 του

ο δρομος εχει το στατους του αγροτικου προ23 ?η αποκτω προσωπο απο την πλευρα προς π.ε.ο αθ-θεσ/νικης?και ημ/νια δημιουργιας ..προ 2003(??)

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα (κρατάω μια επιφύλαξη ως προς το ότι έγιναν δύο συμβόλαια με διαφορετικούς ίσως προκτήτορες), αλλά με το Κτηματολόγιο θα έχει πρόβλημα. Θα απαιτήσουν πράξη συνένωσης(*), και, αν ο δρόμος έχει ΚΑΕΚ τότε τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ.

 

(*) Μου ζητούν πράξη συνένωσης σε ακίνητο με δύο τίτλους, στο οποίο (ενιαίο) έχει εκδοθεί οικ. άδεια το 1965 και η οικοδομή (εντός σχεδίου) καλύπτει και τα δύο αρχικά τμήματα.

φιλε  tetris

 

με αδεια του 1965 για "ενιαιο" οικόπεδο και οικοδομη εντος σχεδιου..με τον ίδιο   ιδιοκτητη και στα δυο [ή διαφορετικους αλλά με τα ίδια ποσοστα]

 

το πιο πιθανον ειναι να εχει γινει συσταση ΟΙ για το ενα και ενιαιο...

 

τι "πραξη συνενωσης" θα ειναι αυτή???

ποιός θα την υπογραψει???

 

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα ότι θα αλλάξουν την χρονολογία για την διάνοιξη των οδών από το 1923 στο 1967, μήπως έχει κανένας περισσότερες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη

Το (ενιαίο) ακίνητο ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη εξ αρχής, χωρίς σύσταση ΟΙ. Και λόγω των 2 τίτλων, πήρε 2 ΚΑΕΚ. Τώρα, για τη συνένωση, τι να σου πω? Έτσι αποφάνθηκαν οι νομικοί του κτηματολογίου.

 

KOKARADI

Η αγροτική οδός αν δεν προϋφίσταται (αποδεδειγμένα, και με τη διαδικασία που απαιτείται για την αναγνώρισή της) του 23, θεωρείται απλώς δουλεία.

 

georgecv

πρώτη φορά το ακούω

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.