Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνικοί ασφαλείας


goalroufas

Recommended Posts

Καλησπέρα, μια ερώτηση προς τους πιο παλιούς και πιο έμπειρους. Σε προκύρηξη δημόσιου φορέα για τεχνικό ασφαλείας και γιατρό εργασίας, δεν είναι παράνομο να αναφέρονται ΜΟΝΟ σε εξυππ ;; Αν εγώ στείλω προσφορά σαν ελεύθερος επαγγελματίας έχουν δικαίωμα να με ακυρώσουν;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 388
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί συνάδελφοι

 

Θα απασχοληθώ ως ΤΑ σε εταιρία κατηγορίας Β η οποία έχει πχ την έδρα της στην πόλη Α και σε ένα μήνα θα ξεκινήσει έργο στην πόλη Β. Η συνεργασία μου με την εταιρία ως ΤΑ δεν θα αφορά μόνο στο συγκεκριμένο έργο αλλά θα είναι γενική και μάλλον αορίστου χρόνου.

 

Απ'ότι έχω καταλάβει πρέπει να συμπληρώσω Έντυπο 2, Έντυπο 3 και Σύμβαση για το έργο στην πόλη Β

 

Στη Γνωστοποίηση Ανάθεσης Καθηκόντων ΤΑ (Έντυπο 2) θα αναφέρονται με λεπτομέρειες όλες οι δραστηριότητες της εταιρίας ανά περιοχή κτλ...

 

Η ερώτησή μου είναι :

 

Σύμβαση αρκεί να υπάρχει για το συγκεκριμένο έργο μόνο; πρέπει να γίνει γενική σύμβαση ανάμεσα σε μένα και την εταιρία ή πρέπει να γίνει σύμβαση για κάθε δραστηριότητα της εταιρίας;

 

Αν μέσα στο έτος η εταιρία πάρει κι άλλο έργο τί συμβαίνει;

 

Αυτά και όποιες άλλες λεπτομέρειες δεν έχουν συζητηθεί πάνω στο θέμα είναι ευπρόσδεκτες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

καλησπερα,

ειμαι μηχανολογος ΑΕΙ και εχω 3 χρονια εμπειρια.

μπορω να εργαστω σαν τεχνικος ασφαλειας η να κανω αιτησεις αν χρειαζονται.

πρεπει να παρω καποια ειδικη αδεια?

πιοα ειναι η διαδικασια?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημερα.

Να επαναφερω λιγο το θεμα μιας και εχω μια ερωτηση.Ανελαβα Τ.Α. σε ενα καταστημα εκθεσης δομικων υλικων που απασχολει 1 υπαλληλο και οι ωρες απασχολησης μου ειναι 2,5 ετησιως.

Υπαρχει ενα Βιβλιο Ατυχηματων το οποιο προφανως δεν το εχω συμπληρωση και ενα Βιβλιο Τεχνικου Ασφαλειας.Στο δευτερο,τι γραφουμε στην πρωτη επιθεωρηση μας ως σχολια?Για παραδειγμα βρηκα τον πυροσβεστηρα σε μια αποθηκη και ζητησα να τον βαλουν σε προσβασιμο σημειο.

Αν εχουν βρεθει ολα καλως,τι γραφουμε?Υπαρχει καποια τυποποιηση ή ειναι γραφουμε κατα βουληση?

Μπορει καποιος πεπειραμενος να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

25 ωρες ετησιως θα εννοει.

kusta ψαξε βρες τα βιβλια http://www.elinyae.g...33&item_id=8242 και http://www.elinyae.g...33&item_id=7384 στο τοπικο σου παραρτημα ελινυαε, ή τριγυρω σε καρδιτσα-τρικαλα-βολο. Εγω τα βρηκα βολο και εστειλα κουριερ να μου τα φερει. Εκτος και αν σε βολευει να διαβαζεις απο υπολογιστη.

Κατεβασε υλικο απο την ελινυαε. Πρεπει να συνταξεις μελετη εκτιμησης επαγγελματικου κινδυνου, να επισκεπτεσαι τακτικα την επιχειρηση και να προτεινεις μετρα για αποφυγη ατυχηματων κτλ κτλ

Σε παρεμφερη επιχειρηση εχω κανει και εγω μια ετησια συμβαση.

Απο οτι εχω προτεινει δεν εχουν κανει τιποτε :sad: Σεντονι οι παρατηρησεις και οι ελλειψεις

Ξεκιναει διαβασμα για σενα :smile:

 

δεν υπαρχει 2.5 ωρες ετησιως... και ελπιζω να μην του ειπες τιμη για 2.5 ωρες γιατι θα εκτεθεις! Πως θα του πεις τωρα οτι θα απασχοληθεις 25 ωρες?

Οπως ειπε ο deathlok υπαρχουν ελαχιστες ωρες ετησιως αναλογα την κατηγορια της επιχειρησης, με εξαιρεση τις εποχιακες...

ξεκινα διαβασε νομοθεσια χτες!

Καλο ειναι να βρεις το τετραδιο τεχνικου ασφαλειας της σελκα-4Μ εκδοτικης να μπεις γρηγορα στο κλιμα

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.