Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποτύπωση εσωτερικών χώρων


anchelos

Recommended Posts

Καλησπέρα, τοπογράφος μηχανικός είμαι και δεν γνωρίζω περί αρχιτεκτονικής, απλώς θα ήθελα να υποβάλω το εξής ερώτημα σε εσας τους αρχιτέκτονες μηχανικούς.

 

Κατά την σχεδίαση κατόψεων εσωτερικών χώρων κτιρίων/κτισμάτων, θεωρείτε τις γωνίες ορθογώνιες?

 

Αν όχι τότε πως τις μετράτε ωστέ να σχεδιάσετε την κάτοψη? Υπάρχουν ειδικά όργανα (σε στυλ κλισίμετρου) που να τα ακουμπάς στην τομή των τοίχων και να σου έχει ένδειξη για την οριζόντια γωνία που σχηματίζουν?

 

Αυτο το απλό πράγμα θα ήθελα να ξέρω.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα, θες να κανεις καποια αποτυπωση και οι γωνιες δεν ειναι ορθες??? κ με το εργαλειο που ανεφερες μπορεις να το μετρησεις.....και το δειχνεις κ στην κατοψη σου...Αναλογα βεβαια για τι κατοψη προκειται..

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου έχει ανατεθεί μια κάτοψη από έναν μηχανικό και επειδή δεν έχω κάποια πρότερη εμπειρία είπα να σας συμβουλευτώ.

 

Επείδη από τις διαστάσεις που μέτρησα τα σχήματα δεν "κλείνουν", άμεσα βγαίνει το συμπέρασμα πως οι γωνίες δεν είναι ορθές.

 

Για να μην στήνω τώρα θεοδόλιχο και μπαίνω σε μπελάδες απλώς ρωτάω αν υπάρχει κάποιο εργαλείο σαν κλισίμετρο που το εφαρμόζεις στις γωνίες των τοίχων και σου δείχνει άμεσα τις γωνίες που σχηματίζουν οι τοίχοι.

 

Εσείς οι αρχιτέκτονες δηλαδή χρησιμοποιείτε κάποιο τέτοιο εργαλείο?

Link to comment
Share on other sites

Καλά σίγουρα στην πράξη καμμία γωνία δεν θα είναι ορθή αλλά στις περισσότερες κατόψεις σχεδιάζονται σαν ορθές, εκτός από τα σημεία που κανούν εμφανή "σπασίματα".

Link to comment
Share on other sites

για αποτύπωση εσωτερικών χώρων πάρε ένα αποστασιόμετρο

μέτρα όλες τις πλευρές πρώτα και μετά στήστο με ένα απλό τριποδάκι στο κέντρο

του χώρου.(οπου να ειναι) και μετρα αποστάσεις από τις γωνίες

 

ε δεν είναι και τόσο δύσκολο για ενα ΤΟΠΟΓΡΑΦΟ ρε συ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τοπογράφοι, αρχιτέκτονες, πολικοί και οι ανάλογοι ΤΕ, αλλά οι τοπογράφοι σχεδιάζουν ότι μετράνε

απλή γεωμετρία είναι ...

δηλαδή τι να το κάνει το αποστασιόμετρο - χάθηκε η κορδέλα και το μέτρο ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.