Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θάλαμος συντήρησης diy


rodag

Recommended Posts

Καλησπερα και καλως σας βρηκα!

Πρεπει να φτιαξω σε μια μεγαλη αποθηκη ενα ψυκτικο θαλαμο συντηρησης γυρω στα 75 m3 , 5X6X2.5 m οι διαστασεις

Προσανατολιζομαι σε πανελ πολυουρεθανης.

Οι απαιτησεις ειναι 0-5 oC και 80-85% υγρασια

 

Ειναι κατι που μπορω να φτιαξω μονος μου με συμβουλες ενος ψυκτικου ή ειναι μια απαιτητικη εργασια;Το χερι μου πιανει αρκετα;)

 

Ποιος ειναι ο καταλληλοτερος που μπορει να με βοηθησει σε ενα τετοιο προτζεκτακι.Ψυκτικοι που βαζουν κλιματιστικα ,κατεχουν απο τετοια;

 

Η ρυθμιση της υγρασιας ειναι εφικτη;

 

Στο ζητημα της καταναλωσης τι να περιμενω; Και θα μπορουσα να κανω οικονομια αξια λογου αν τον θαλαμο τον εκανα υπογειο-ημιυπογειο;

 

thanks in advance!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο συχνά θα ανοιγοκλείνει η πόρτα;

Τι φορτία θια μπαίνουν και θα βγαίνουν;

 

Ποιές θα είναι οι επιπτώσεις αν π.χ. λόγω διακοπής ΔΕΗ, ανέβει η θερμοκρασία στους 10 deg C και πέσει η υγρασία στο 50%. Από την απάντηση σε αυτό το ερώτημα θα εξαρτηθεί τι εφεδρικά συστήματα θα χρειαστείς.

 

Εξαρτάται από την σοβαρότητα της χρήσης. Αν είναι για ερασιτεχνικό σκοπό, τότε θα έλεγα ότι ίσως κάποιος ορεξάτος ερασιτέχνης θα μπορούσε να τα βγάλει πέρα, βλέποντας και κάνοντας. Αν είναι για επαγγελματικό σκοπό, θα προτεινα να γίνει "επαγγλεματική" μελέτη και κατασκευή.

 

Η ρύθμιση υγρασίας είναι εφικτή. Θα χρειαστείς μονάδα κλιματισμού (όχι split οικιακές μονάδες) με ρύθμιση υγρασίας.

 

Το χειμώνα αλλά και το καλοχαίρι η μέση θερμοκρασία εδάφους μετά τα 2 m βάθος, είναι περίπου 8-10 deg C . Με την πρώτη εντύπωση νομίζω όμως ότι δεν αξίζει τον κόπο να το κάνεις υπόγειο, λόγω των δυσκολιών στην πρόσβαση, στην κατασκευή κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα,

η πορτα θα ανοιγει μια φορα την εβδομαδα, μεσα θα συντηρουνται φρουτα

 

σε περιπτωση διακοπης ρευματος ,ολα εχουν καλως αν μιλαμε για μια διαρκεια εως 5 ωρες

 

Για την υγρασια καποιος μου ειπε οτι για τιμες 80-85% δεν χρειαζεται ξεχωριστος εξοπλισμος περαν της ψυκτικης μηχανης.Τα προβληματα θα υπηρχαν μου ειπε αν ηθελα 90% και πανω.

 

Οντως ,δεδομενου οτι η περιοδος λειτουργιας θα ειναι απο Οκτωβριο εως Μαιο το πολυ, η σκεψη για υπογεια εγκατασταση περιπλεκει την κατασταση παρα βοηθα .

 

Η χρηση θα ειναι επι του παροντος ημι-ερασιτεχνικη, χωρις να σημαινει πως θελω να κανω πειραματα σε λογικη ''απο τη μυγα ξυγκι''.

 

Κυκλοφορουν πολλα πανελ, τα ακριβοτερα δικαιολογουν την τιμη τους απο την ποιοτητα του αφρου κι απο τον τροπο συνδεσης μεταξυ τους. Εχω την εντυπωση ομως πως ακομα και απλα πανελ θα κανουν τη δουλεια τους αρκετα καλα με λιγη δοση αφρου πολυουρεθανης στους αρμους.

 

Μαλλον ενα πανελ των 80 mm παχους φαινεται καλη επιλογη

 

Ποσους ιππους θα πρεπει να αποδιδει η μηχανη για τον συγκεκριμενο ογκο;

Και τι αλλα τεχνικα χαρακτηριστικα θα πρεπει να προσεξω;

Υπαρχει οικονομικη και αξιοπιστη μαρκα;

 

Απο αγγελια εχω βρει καποες καλες ευκαιρειες αλλα το θεμα ειναι αν αξιζει το ρισκο.Ειναι ομως πειρασμος οταν τα χρηματα που διαθετεις δεν ειναι πολλα και επιπλεον δεν βοηθιεσαι απο επιδοτηση.Ετοιμες λυσεις.

Καπου διαβασα οτι τα πανελ χανουν τις θερμομονωτικες ικανοτητες τους με το χρονο.

 

Και τελος υπαρχει καποιος εξυπνος και φτηνος τροπος για ελεγχο θερμοκρασιας και υγρασιας απο αποσταση;Δεδομενου οτι ο θαλαμος θα βρισκεται καπου 35 χιλιομετρα μακρια (δυνατοτητα τηλεφωνικης συνδεσης υπαρχει) ,η ευκολια αυτη σε συνδυασμο με οικονομια χρονου και καυσιμου θα ειναι πραγματικο δωρο.

 

Αυτα τα ολιγα :)(μαλλον τα παρακανα με τις ερωτησεις μου:???: )

 

ευχαριστω,Σπυρος

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο φανταζομαι πως ενας προγραμματιστης μπορει σχετικα ευκολα να το φτιαξει, αν υπαρχει η δυνατοτητα τοποθετησης ενος Η/Υ και συνδεσεις με ιντερνετ πχ..

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας "fruit specific heat" στο goggle, το δεύτεο αποτέλεσμα ήταν το http://www.ba.ars.usda.gov/hb66/012heat.pdf που είναι λίγο μεγαλύτερος θάλαμος από τον δικό σου (επταπλάσιο εμβαδόν και διπλάσιο ύψος).

 

Ρίξε μια ματιά και αν έχεις απορίες, εδώ είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

γνωρίζει κανεις για καποιο προγραμμα υπολογισμού ψυκτικών θαλάμων? οχι αναγκαια 4Μ κατι που να είναι περισσότερο για βιομηχανική ψυξη και όχι κλιματισμούς...αν ειναι δωρεαν ακομα καλήτερα:D

Link to comment
Share on other sites

Το pdf στο παραπάνω μήνυμα έχει τους απαραίτητους υπολογισμούς. Αν τους περάσεις σε excel έχεις έτοιμο το πρόγραμμα. Και είναι και δωρεάν και τσεκαρισμένο για spy-ware κτλ :smile:

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας.Ειμαι νέο μέλος.Το ερωτημά μου είναι,αν κάποιος γνωρίζει κάποια μέθοδο υπολογίσμου ενεργειακής κατανάλωσης σε ψυκτικούς θαλάμους;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα,

η πορτα θα ανοιγει μια φορα την εβδομαδα, μεσα θα συντηρουνται φρουτα

 

σε περιπτωση διακοπης ρευματος ,ολα εχουν καλως αν μιλαμε για μια διαρκεια εως 5 ωρες

 

Για την υγρασια καποιος μου ειπε οτι για τιμες 80-85% δεν χρειαζεται ξεχωριστος εξοπλισμος περαν της ψυκτικης μηχανης.Τα προβληματα θα υπηρχαν μου ειπε αν ηθελα 90% και πανω.

 

Οντως ,δεδομενου οτι η περιοδος λειτουργιας θα ειναι απο Οκτωβριο εως Μαιο το πολυ, η σκεψη για υπογεια εγκατασταση περιπλεκει την κατασταση παρα βοηθα .

 

Η χρηση θα ειναι επι του παροντος ημι-ερασιτεχνικη, χωρις να σημαινει πως θελω να κανω πειραματα σε λογικη ''απο τη μυγα ξυγκι''.

 

Κυκλοφορουν πολλα πανελ, τα ακριβοτερα δικαιολογουν την τιμη τους απο την ποιοτητα του αφρου κι απο τον τροπο συνδεσης μεταξυ τους. Εχω την εντυπωση ομως πως ακομα και απλα πανελ θα κανουν τη δουλεια τους αρκετα καλα με λιγη δοση αφρου πολυουρεθανης στους αρμους.

 

Μαλλον ενα πανελ των 80 mm παχους φαινεται καλη επιλογη

 

Ποσους ιππους θα πρεπει να αποδιδει η μηχανη για τον συγκεκριμενο ογκο;

Και τι αλλα τεχνικα χαρακτηριστικα θα πρεπει να προσεξω;

Υπαρχει οικονομικη και αξιοπιστη μαρκα;

 

Απο αγγελια εχω βρει καποες καλες ευκαιρειες αλλα το θεμα ειναι αν αξιζει το ρισκο.Ειναι ομως πειρασμος οταν τα χρηματα που διαθετεις δεν ειναι πολλα και επιπλεον δεν βοηθιεσαι απο επιδοτηση.Ετοιμες λυσεις.

Καπου διαβασα οτι τα πανελ χανουν τις θερμομονωτικες ικανοτητες τους με το χρονο.

 

Και τελος υπαρχει καποιος εξυπνος και φτηνος τροπος για ελεγχο θερμοκρασιας και υγρασιας απο αποσταση;Δεδομενου οτι ο θαλαμος θα βρισκεται καπου 35 χιλιομετρα μακρια (δυνατοτητα τηλεφωνικης συνδεσης υπαρχει) ,η ευκολια αυτη σε συνδυασμο με οικονομια χρονου και καυσιμου θα ειναι πραγματικο δωρο.

 

Αυτα τα ολιγα :)(μαλλον τα παρακανα με τις ερωτησεις μου:???: )

 

ευχαριστω,Σπυρος

 

ετσι οπως το θετεις θα χρειαστεις επαγελαμτικη βοηθεια. τα φρουτα γενικοτερα και ως ευπαθη προιοντα δεν θα ηταν σοφο να τα συντηρησεις με μια διαταξη που θα εχεις κατασκευασει πρωτον χωρις μελετη και δευτερον χωρις γνωσεις πανω στην συντηρηση διοτι το παραμικρο λαθος θα εχει επιπτωση στην ποιοτητα τους αρα και σστην τσεπη σου

 

τα τεχνικα χαρακτηριστικα μιας διαταξης προκυπτουν απο τον ογκο που θες να συντηρησεις, το ειδος, το μεγεθος του θαλαμου και τα θερμικα φορτια που δεχεται.

 

λυσεις οσον αφορα τα πανελ θα βρεις πολλες δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα. ακομα καλυτερα θα ηταν η εγκατασταση σου να ειναι υπογεια η ημιυπογεια.

 

ρυθμιση της θερμοκρασιας αλλα και γενικοτερη παρακολουθηση μεσω τηλ συνδεσης μποει να γινει αν τοποθετηθει στην διαταξη καποιο plc ομως θα χρειαστεις τεχνικο για να το προγραμματισει. η τιμη του ομως θα σε τσουξει λιγο.

 

αν θες καλη δουλεια ενας σωστος επαγγελματιας θα σε βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.