Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δεσμευμένα οικόπεδα


Recommended Posts

...............

Οπως έχω την εντύπωση πως μετά την άρση το ακίνητο είναι πολεοδομικώς ατακτοποίητο, δηλαδή δεν σημαίνει πως η άρση ισοδυναμεί με οικοδόμιση.

Οπως και για να γίνει η άρση, έστω και αν υπάρχει δικαστική απόφαση που όπως έχει εντέλλει ο Υπ.Εσ. πρέπει η διοίκηση να κάνει δεκτή, αν η διοίκηση δεν διατηρήσει το ισογύζιο Κ/Χ με χαρακτηρισμό άλλου ακινήτου ως Κ/Χ μπορεί (ή πρέπει?) να μην άρει την απαλλοτρίωση.

 

Όχι, γίνεται μετατροπή του Κ.Χ σε οικοδομήσιμο και είναι αδιάφορο αν καταργείται ακόμα και η πλατεία Συντάγματος.

 

Εννοείται ότι για να γίνει η μετατροπή του ΚΧ σε οικοδομήσιμο μετά την δικαστική απόφαση, ακολουθείται διαδικασία τροποποίησης του εγκεκριμένου ρυμ. σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

erling έχεις δίκαιο οτι πρεπει να διατηρείται το ισοζύγιο αλλα η νομοθεσία λέει οτι αν υπάρξει δικαστική απόφαση δεν είναι απαραίτητο να δεσμευθεί άλλο οικόπεδο.Όσον αφορά αν το οικόπεδο γείνεται άμεσα οικοδομήσιμο εκει οι απόψεις διείστανται και αυτο είναι που θέλω να σιγουρέψω

Link to comment
Share on other sites

@ erling

Άρση της απαλλοτρίωσης που επιβλήθηκε σε ακίνητο το οποίο χαρακτηρίστηκε ως ΚΧ σημαίνει ότι στην περιοχή του συγκεκριμένου ακινήτου δεν ισχύει το ρυμοτομικό σχέδιο που προέβλεπε τον ΚΧ και επομένως το ακίνητο αυτό (και μόνον αυτό) επανέρχεται στο πολεοδομικό καθεστώς που ίσχυε πριν από το συγκεκριμένο ρυμ. σχέδιο (δηλαδή είτε στην προηγούμενη μορφή του ρυμ. σχεδίου είτε εκτός σχεδίου).

 

Ουδέποτε υποστήριξα ότι άρση της απαλλοτρίωσης σημαίνει αυτόματα οικοδόμηση αλλά επαναφορά του ακινήτου στο προηγούμενο πολεοδομικό καθεστώς. Είπα ακόμη ότι στη φάση εκείνη θεωρητικά θα μπορούσε να ζητήσει άδεια ο ιδιοκτήτης, και συμπληρώνω, αν, φυσικά, το ακίνητό του 1) πληροί τα όρια αρτιότητας και 2) είναι οικοδομήσιμο σύμφωνα με όσα ισχύουν για το συγκεκριμένο πολεοδομικό καθεστώς.

 

Δεν συμφωνώ με όσα υποστηρίζεις στην τελευταία παράγραφο διότι 1) το θέμα της άρσης απαλλοτρίωσης εμπίπτει αποκλειστικά στην αρμοδιότητα του ΥΠΕΧΩΔΕ και όχι του ΥΠΕΣ, 2) δεν έχει την ευχέρεια η διοίκηση να κάνει αποδεκτή ή όχι τη συγκεκριμένη απόφαση και 3) το θέμα του ισοζυγίου που θίγεις περιλαμβάνεται στη διαδικασία εκ νέου τροποποίησης του σχεδίου.

 

Τότε μόνον, και δεδομένου ότι η συντριπτική πλειοψηφία των τροποποίησεων σχεδίου εγκρίνεται πλέον από τον υπουργό ΠΕΧΩΔΕ με πδ, που ελέγχεται ως προς τη νομιμότητά του από το ΣτΕ, είναι δυνατόν να τεθεί θέμα από το δικαστήριο αυτό εάν η νέα πρόταση τροποποίησης διατηρεί ή όχι το ισοζύγιο των ΚΧ. Σε κάθε περίπτωση, η διαδικασία άρσης της απαλλοτρίωσης, μετά την έκδοση της δικαστικής απόφασης, είναι υποχρεωτική για τη διοίκηση, και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη νέα πρόταση για τροποποίηση του σχεδίου που ενδεχομένως θελήσει να προωθήσει ο ΟΤΑ με αφορμή την άρση.

 

Υ.Γ. Όταν έγραφα το κείμενο αυτό δεν είχα διαβάσει τις παρεμβάσεις των GRTOPO, basilis_1979 κλπ αλλά διαβάζοντάς τες διαπιστώνω ότι είναι σύμφωνες με τη θέση μου.

Link to comment
Share on other sites

MΑΚΑΡ θέλω πραγματικά να σε ευχαριστήσω μέσα απ τη καρδιά μου γιατι με κατατόπησες πραγματικά πάνω στο θέμα.εχω τρέξει πολλύ γι αυτό το θέμα και διαφωτιστική απάντηση δεν έπερνα απο πουθενά.και πάλι σ ευχαριστώ και θα ήθελα να μου πεις αν γίνεται που μπορώ να ψάξω να βρω στη νομοθεσία αυτά που ανέφερες στο τελευταίο σου μύνημα να τα καταθέσω στη διοικηση γιατι δυστηχώς εδώ έχουν πλήρη άγνοια και ο καθένας μου λέει το μακρύ του και το κοντό του.Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις αν υπάρχουν χάρτες σχεδίου πόλεως πριν το 1948 και που μπορώ να τους προμηθευτώ;

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά νομίζω ότι τα περισσότερα πρέπει να απευθύνονται στους δημιουργούς αυτού του forum που έδωσαν την ευκαιρία σε όλους τους μηχανικούς (και μη) να καταθέσουν είτε την εμπειρία τους είτε τη γνώση τους είτε το περιστατικό που τους έτυχε και να βοηθήσουν με τον τρόπο αυτό όλους εκείνους που χρειάζονται τη βοήθεια αυτή.

 

Η διαδικασία για το θέμα της άρσης απαλλοτρίωσης δεν είναι γραμμένη σε νομοθεσία αλλά προέκυψε μετά την έκδοση του ν. 1337/1983 (γνωστού ως νόμου Τρίτση) με τον οποίο καταργήθηκε ο ν. 5269/1931 με τον οποίο ανοικοδομήθηκαν όλοι οι ΚΧ σε όλη την επικράτεια (αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία), σε συνδυασμό με τις διατάξεις του νδ 797/1971, όπως ισχύει, και κυρίως τη νομολογία που διαμορφώθηκε έκτοτε με την έκδοση πολλών δικαστικών αποφάσεων (κυρίως του ΣτΕ) για το θέμα αυτό.

 

Μία απόφαση που περιγράφει λεπτομερώς και τεκμηριώνει πολλά από αυτά που ανέφερα παραπάνω είναι η ΣτΕ 3140/2007, αν και για την εξεταζόμενη υπόθεση το δικαστήριο δεν αποφάνθηκε αλλά την παρέπεμψε, λόγω της σοβαρότητάς της, στην επταμελή σύνθεση του δικαστηρίου, δηλαδή σε μεγαλύτερη σύνθεση. Αν δεν μπορείς να την βρεις μπορώ να την στείλω με mail.

 

ΥΓ Όλα τα ρυμοτομικά διαγράμματα της περιοχής πρέπει να υπάρχουν στην οικεία πολεοδομία και αν δεν τα βρεις εκεί θα τα βρεις οπωσδήποτε στη Δ/νση Τοπογραφικών Εφαρμογών του ΥΠΕΧΩΔΕ (Αμαλιάδος 17)

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτραπεί μια μικρή off topic παρέμβαση? Συνάδελφε ΜΑΚΑΡ ή όποιος άλλος γνωρίζει, στην Δ/νση Τοπογραφικών Εφαρμογών της Αμαλιάδος, υπάρχουν και τροποποιήσεις ρυμ/κων σχεδίων? Αν οχι και δεν υπάρχουν ούτε στην αρμόδια Πολ/μια ,που μπορώ να απευθυνθώ? Ευχαριστώ και συγγνώμη για την εκτροπή του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Στη ΔΤΕ υπάρχουν αρχειοθετημένα όλα τα ρυμοτομικά σχέδια (είτε αρχικά σχέδια είτε τροποποιήσεις τους) των ελληνικών πόλεων και όλες οι διοικητικές πράξεις πολεοδομικού περιεχομένου που εγκρίθηκαν από την κεντρική υπηρεσία. Δηλαδή δεν είναι σίγουρο ότι υπάρχουν αρχειοθετημένα τα ρυμοτομικά σχέδια που εγκρίθηκαν με διοικητικές πράξεις άλλων οργάνων όπως π.χ. με αποφάσεις είτε Νομαρχών (παλαιότερα) είτε Γ.Γ Περιφερειών

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ΜΑΚΑΡ, όλες οι τροποποιήσεις των σχεδίων τουλάχιστο προ του '83.

Όσες φορές έχω χρειαστεί κάτι, βρήκα και το αρχικό και την τροποποίηση. Έχουν καλό αρχείο.

Σίγουρα δεν υπάρχουν όρια οικισμών <2000 ή προ '23.

Link to comment
Share on other sites

MakaΡ στη πολεοδομία που ρώτησα μου είπανε οτι δεν υπάρχει προ του 48 σχεδιο πόλης. Μήπως ξέρεις που μπορώ να απευθηνθώ για να μάθω τι πραγματικά ίσχυε;το μόνο που υπάρχει και βρήκα απ το Υ.ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ είναι το πρώτο εγκεκριμένο ρυμμοτομικό σχέδιο της περιοχής το 1948 όπου έγινε η δέσμευση των οικοπέδων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.