Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συντήρηση, αποκατάσταση μνημείων


belbos

Recommended Posts

Γεια σας !

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε που ανακοινώνονται προκυρήξεις έργων σχετικά με τη συντήρηση και αποκατάσταση μνημείων (αρχαίων, βυζαντινών κλπ). Κοίταξα και στο αντίστοιχο τμήμα της σελίδας του Υπουργείου Πολιτισμού αλλά τα έργα που αναφέρονται εκεί σε σχέση με αυτά που γνωρίζω ότι πραγματοποιούνται είναι ελάχιστα. Φαντάζομαι πως θα είναι υποχρεωμένοι να τα ανακοινώνουν κάπου στο internet. Γενικά έχει αναλάβει καμιά τέτοιου είδους μελέτη κάποιος ? Σχόλια σχετικά με την εμπειρία σας... Θεωρητικά ακούγεται πολύ ενδιαφέρον πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Οι προκηρύξεις δημοσίων έργων για αποκατάσταση μνημείων ανακοινώνονται κανονικότατα στο περιοδικό και την ιστοσελίδα του ΤΕΕ. Αν δεν βρίσκεις είναι γιατί δεν προκηρύσσονται και πολλά :). Πρέπει να σε προειδοποιήσω βέβαια πως και όταν προκηρύσσονται ζητούν εξειδικευμένους μηχανικούς. Τώρα βέβαια μικρά έργα γίνονται όπως και όλα τα άλλα μικρά έργα λόγω έλλειψης εμπειρίας και γνώσης πάνω στόν τρόπο προκήρυξεις έργων.

Διάφορα ενδιαφέροντα από βιβλιογραφία υπάρχουν εδώ

http://courses.arch.ntua.gr/View.aspx?i=112770

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ωστόσο δεν καταλαβαίνω εφόσον η Ελλάδα είναι μία χώρα με τεράστιο πλήθος μνημείων κανονικά δεν θα έπρεπε να ήταν κάτι σύνηθες η αποκατάσταση τους... και προφανώς η ενασχόληση πολιτικών μηχανικών και αρχιτκτόνων με αυτές...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σε προειδοποιήσω βέβαια πως και όταν προκηρύσσονται ζητούν εξειδικευμένους μηχανικούς.

 

Μου θυμίζει λίγο τοτε που ξεκινούσα στο επάγγελμα και όλοι θέλανε να εχω προϋπηρεσία

Link to comment
Share on other sites

Ίσως τελικά να ασχολούνται περισσότερο οι αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου πολιτισμού με αυτά και να μην επεμβαίνουν ιδιώτες. (Υπάρχει λογική εδω κατά τη γνώμη μου.) Πολλά ανάλογα έργα έχει αναλάβει και ο πολιτικός μηχανικός που ήταν υπεύθυνος για τη μεταφορά των γλυπτών του Παρθενώνα αν και νομίζω ότι ειναι ιδιώτης.

Έχει μεγάλο ενδιαφέρον παντως η συνεισφορά των μηχανικών στη διατήρηση της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.

Link to comment
Share on other sites

Eξειδίκευση παιδιά, όχι προϋπηρεσία.. Κάτι σαν αυτό που έχει κάνει η d2m, εγώ, ο mkalliou και δεν ξέρω και γω ποιοι άλλοι εδώ μέσα. Υπάρχουν μεταπτυχιακά γι' αυτό το αντικείμενο, τόσο σε Αθήνα (Ε.Μ.Π.), όσο και σε Θεσσαλονίκη (Α.Π.Θ.).

Link to comment
Share on other sites

να παρακολουθείς τις ροζ σελίδες στο τεε

 

να αρχισεις να κανεις παρέα με κοσμο στην Διεύθυνση Βυζαντινών Αναστηλώσεων του ΥΠΠΟ

http://www.yppo.gr/1/g1540.jsp?obj_id=20

 

να αρχίσεις να κάνεις παρέα με κόσμο στην Διεύθυνση Αναστήλωσης Αρχαίων Μνημείων του ΥΠΠΟ

http://www.yppo.gr/1/g1540.jsp?obj_id=19

Link to comment
Share on other sites

eξειδίκευση παιδιά, όχι προϋπηρεσία.. Κάτι σαν αυτό που έχει κάνει η d2m, εγώ, ο mkalliou και δεν ξέρω και γω ποιοι άλλοι εδώ μέσα. Υπάρχουν μεταπτυχιακά γι' αυτό το αντικείμενο, τόσο σε Αθήνα (Ε.Μ.Π.), όσο και σε Θεσσαλονίκη (Α.Π.Θ.).

 

Δε συμφωνώ γιατί τότε φοβάμαι ότι θα μπούμε στη λογική των "μικρών κουτιών". Δηλαδή, να υπάρχουν μηχανικοί που κάνουν αποκλειστικά αντισεισμικά (επειδή έκαναν μεταπτυχιακό με αντίστοιχο θέμα) ή υδραυλικές μελέτες για παρόμοιο λόγο. ΚΑι η εξειδίκευση είναι ένα πράγμα που δεν οριοθετείται κατά τη γνώμη μου. Θα μπορούσαν να υπάρχουν εξειδικεύσεις σε βυζαντινές εκκλησίες το 10ου αιώνα κ.ο.κ. Υπερβάλω φυσικά αλλά καταλαβαίνουμε όλοι το νόημα. Το θέμα είναι να αντιλαμβάνεσαι τα φαινόμενα (στρέψη, κάμψη κτλ) και να γνωρίζεις τα υλικά.Άλλωστε υπάρχουν πολλοί καλοί μελετητές χωρίς κανένα μεταπτυχιακό.Και δεν είναι όλα τα μνημεία της ίδιας αξίας. Άλλο ο Παρθενώνας και άλλο ένα βυζαντινό εκκλησάκι

Δεν υποβαθμίζω την αξία των μεταπτυχιακών απλά επειδή σε πρόσφατο συνέδριο ακούστηκε η άποψη να γίνονται μελέτες αποκλειστικά από "αναστηλωτές" (δεν υπάρχει αναγνωρισμένη τέτοια ειδικότητα) είμαι λίγο επιφυλακτικός.

Σε σχέση με την "ιδιαιτερότητα" των έργων θα φέρω ως παράδειγμα τη μελέτη γεφυρών. Σύνθετο και απαιτητικό αντικείμενο το οποίο όμως δεν απαιτεί τέτοια στεγανά.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα εντάξει, αν δεις τις αρχιτεκτονικές-στατικές ιδιαιτερότητες, τις τεχνοτροπίες και τα διάφορα μυστήρια που κρύβει ένα υφιστάμενο, έλα να μου πεις μετά....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.