Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Επαγγέλματος Μηχανικού - Απορία/ες


Leonardo

Recommended Posts

Συνάδελφε Leonardo, δεν προτείνω το δημόσιο γιατί δεν προσθέτει κάτι στην επιστημονική εξέλιξη του Μηχανικού (ιδιαιτέρως του νέου).

Αντίθετα, χάνεται πολύτιμος χρόνος για την βελτίωση του ως επαγγελματία και επιστήμονα.

 

Για την "ελευθερία/ευελιξία" του ελεύθερου επαγγελματία θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ο ελεύθερος χρόνος σε αυτήν την περίπτωση

είναι (πολύ) λιγότερος απ' ότι στο δημόσιο. Όμως με τις κατάλληλες επιλογές εργασίας, η βελτίωση που έχει κάποιος ως επιστήμων και ως επαγγελματίας είναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας συναδελφοι.Ηθελα ναα ρωτησω κατι που με απασχολει.Μου προτειναν μια θεση για 6μηνες σε μια εταιρια για ενα project.Την θεση την βρηκα μεσω του καθηγητη μου.Το θεμα ειναι πως εγω δν εχω αδεια ασκησεως επαγγελματος και κατα συνεπεια δν ειμαι γραμμενος στο ΤΣΜΕΔΕ.Οι υπευθυνοι της εταιριας μου ειπαν πως θα δουλεψω με ΔΠΥ και ο μισθος μου θα ειναι αυτος του βασικου μηχανικου περι τα 1200.

 

Η απορια μου ειναι,γινεται να δουλεψω υπο το καθεστως αυτο?Δλδ,δν πρεπει να κανω εναρξη επαγγελματος στην εφορια?Ομως,για να το κανω αυτο δν απαιτειται να εχω πρωτα αδεια ασκησεως επαγγελματος?

 

Επισης μου παν πως θα εχω 20% φορο.Για 6 μηνες με 1200 δν ειναι κατω απο τα 10500 που ναι το αφορολογητο?

 

Βοηθηστε λιγο συναδελφοι.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

rainman κάνε λίγο τον κόπο να ψάξεις στην αναζήτηση. ΤΟ θέμα έχει χιλιοσυζητηθεί στην κατηγορία εργασιακά. Ειδικά τα θέματα φορολογίας.

Link to comment
Share on other sites

μαιστα.βρηκα αυτα

 

- Προϋπηρεσία. Από την μέρα εγγραφής μετράει για μοριοδότηση στον ΑΣΕΠ, καθώς και για εργολαβικό/μελετητικό.

- Απαιτείται για να κάνεις έναρξη επαγγέλματος στην Ελλάδα. Αν δεν κάνεις εδώ, θα πρέπει να κάνεις στο αντίστοιχο επιμελητήριο της χώρας της ευρωπαικής ένωσης στην οποία θα εργαστείς.

 

απο το τελευταιο συμπεραινω πως δν γινεται να κανω εναρξη δλδ?σωστα?νομιζω κατι μου διαφευγει.τοτε αν δν γραφτω ποτε στο ΤΕΕ δν γινεται να δουλεψω ποτε μου με μπλοκακι?

 

απο το πρωτο ηθελα να ρωτησω,ακομα κι αν γραφτω στο ΤΣΜΕΔΕ και να μην δουλεψω μια μερα,θεωρειται πως εχω αντιστοιχη προυπηρεσια τοσων ετων οσο και το χρονικο διαστημά που είμαι γραμμενος?δν απαιτειται στον ΑΣΕΠ αποδειξη εμπειριας?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συναδελφοι.Ηθελα ναα ρωτησω κατι που με απασχολει.Μου προτειναν μια θεση για 6μηνες σε μια εταιρια για ενα project.Την θεση την βρηκα μεσω του καθηγητη μου.Το θεμα ειναι πως εγω δν εχω αδεια ασκησεως επαγγελματος και κατα συνεπεια δν ειμαι γραμμενος στο ΤΣΜΕΔΕ.Οι υπευθυνοι της εταιριας μου ειπαν πως θα δουλεψω με ΔΠΥ και ο μισθος μου θα ειναι αυτος του βασικου μηχανικου περι τα 1200.

 

Η απορια μου ειναι,γινεται να δουλεψω υπο το καθεστως αυτο?Δλδ,δν πρεπει να κανω εναρξη επαγγελματος στην εφορια?Ομως,για να το κανω αυτο δν απαιτειται να εχω πρωτα αδεια ασκησεως επαγγελματος?

 

Επισης μου παν πως θα εχω 20% φορο.Για 6 μηνες με 1200 δν ειναι κατω απο τα 10500 που ναι το αφορολογητο?

 

Βοηθηστε λιγο συναδελφοι.Ευχαριστω.

 

Το γνωριζουν οτι δεν εχεις αδεια ασκησης επαγγελματος ?

Τι ακριβως θα κανεις στο 6μηνο project ? Γιατι για εργοταξιο χωρις ΤΣΜΕΔΕ δεν το συζηταμε καν...

ΑΠΥ ? Πως θα κοβεις, εφοσον δεν εχεις κανει εναρξη εργασιων και δεν εχεις σφραγιδα ?

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι,μηχανικος η/υ και πληροφορικης εχω τελειωσει.και θα κανω ενα project για ενα μεγαλο οργανισμο του εξωτερικου που το εδωσε στην ελληνικη εταιρια.

 

οποτε,θα πρεπει να κανω εναρξη επαγγελματος στην ΔΟΥ που αυτο συνεπαγεται εγγραφη στο ΤΕΒΕ,μετα θα χω το μπλοκακι για να κοβω ΑΠΥ,κλπ απο οτι εχω καταλαβει.Το μονο που με προβληματιζει να μην δεχτω την θεση ειναι πως θα βγω μετα απο το ΤΕΒΕ γιατι το Μαρτη θα γραφτω στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Παιδια μια βοηθεια-επιβεβαιωση για εμας τους νεους... :)

 

Κανω καποια δουλεια για ενα μηχανικο και συμφωνησαμε καθε μηνα να του κοβω μια αποδειξη (ακομα δεν εχω κανει εναρξη αλλα θα κανω) 750 Ευρω. Δυο ερωτησεις

 

1) Τον φορο 20% πρεπει να μου τον παρακρατα ή θα τον αποδιδω εγω; Προτιμω τη 2η λυση αν γινεται ωστε να μην χρειαζεται να τον παρακαλαω για βεβαιωση.

2) Στη τσεπη θα μου μενουν 750 - 23% ΦΠΑ 578€; Ειμαι στο αφορολογητο.

 

Και μια τριτη ερωτηση σχετικα με την εναρξη, επειδη ειμαι αποφοιτος εξωτερικου και ακομα δεν εχω αποκτησει πληρη δικαιωματα (εχω περασει τις εξετασεις του ΤΕΕ και η ειδικοτητα ειναι Πολιτικος Μηχανικος - Μηχανικος διαχειρησης εργων πολιτικου μηχανικου) εχω καποιο προβλημα σχετικα με τον εναρξη; Φανταζομαι πως οχι. Να σημειωσω οτι τα σχεδια ΔΕΝ θα τα υπογραφω εγω.

Link to comment
Share on other sites

1) Όχι, τον φόρο τον επιδίδει ο εργοδότης.

2) Το ΦΠΑ πρέπει να στο καταβάλλει EXTRA κάθε φορά που του κόβεις απόδειξη.

 

Για το τρίτο δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.