Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έναρξη Επαγγέλματος Μηχανικού - Απορία/ες


Leonardo

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος για να φτιάξεις την σφραγίδα? Εννοώ πρέπει οπωσδήποτε να βάλω το όνομα μου όπως είναι στην ταυτότητα η μπορώ να βάλω αυτό με το οποίο με φωνάζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι. Θέλω για άλλη μια φορά την πολύτιμη βοήθειά σας. Σαν ηλεκτρολόγος μηχανικός μπορώ να δηλώσω τον γενικό ΚΑΔ 71.12 "Δραστηριότητες μηχανικών και συναφείς δραστηριότητες παροχής τεχνικών συμβουλών" ή τον 71.12.19.08 "Υπηρεσίες μελετών ηλεκτρολόγου μηχανικού γενικά". Επίσης έχω δικαίωμα να επιλέξω των αντίστοιχο για μηχανολόγους 71.12.19.09 "Υπηρεσίες μελετών μηχανολόγου μηχανικού γενικά" ή όχι? ΄Για κατασκευές ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων με καλύπτουν οι 43.21.10.00 "εργασίες ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων" και 43.22.10.00 "εργασίες υδραυλικών εγκ., αποχετ, θερμανσης, κλιματισμοθ.." ? Ο λογιστης που ρώτησα μαλλον δε τα κατέχει καλά και μάλλον εγώ τον διαφώτιζα παρά αυτός! Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος για να φτιάξεις την σφραγίδα? Εννοώ πρέπει οπωσδήποτε να βάλω το όνομα μου όπως είναι στην ταυτότητα η μπορώ να βάλω αυτό με το οποίο με φωνάζουν.

 

Υποθέτω ακριβώς όπως το έχεις στην ταυτότητα και κατά συνέπεια και η εφορία έχει έτσι το όνομά σου. Γενικότερα υπάρχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές για το μέγεθος και τα στοιχεία της σφραγίδας.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι είμαι μηχανολόγος μηχανικός με άδεια ασκήσεως τεε από το 2004 οπότε και πληρώνω πλήρως ΤΣΜΕΔΕ.Δέν έκανα έναρξη επαγγέλματος γιατί έχω ως ελεύθερος επαγγελματίας αλουμινάδικο.

θέλω να κάνω παράλληλα και έναρξη γιατί μού προέκυψε μιά δουλειά.έχω να χάσω κάτι αφού έτσι και αλλιώς το πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ;

μπορώ να δηλώσω έδρα πάλι το αλουμινάδικο;

πρέπει οπωσδήποτε να βγάλω άδειες απο την νομαρχία; αργούν;

γενικά η έναρξη επαγγέλματος αργεί; και αν έχω να χάσω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις να χάσεις τίποτα

αν έχεις όλα τα χαρτιά σου σε 1 επίσκεψη στην εφορία ξεμπερδεύεις

βεβαίωση πληρωμής ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ (για το ΤΣΜΕΔΕ είναι ειδική βεβαίωση που αναγράφει πως είναι για την εφορία)

σφραγιδα με τα στοιχεία σου

σφραγισμένο μπλοκ ΑΠΥ

στοιχεία που αποδεικνύουν την έδρα σου

τώρα για το αν θες και νέο βιβλό εσόδων-εξόδων καλό θα ήταν να το διευκρινίσεις στην εφορία σου

 

αυτό με τη Νομαρχία δεν το γνωρίζω, αφορά μόνο μηχανολόγους

Link to comment
Share on other sites

Απλώς περιπλέκονται λίγο τα φορολογικά γιατί θα έχει έσοδα από μελέτες-κατασκευές αλλά και από εμπορικές δραστηριότητες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.