Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια φυσικοθεραπευτηρίου


Recommended Posts

Σ'ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες με το θέμα μου.Όσο για τις απορίες σου, έγραψα χθες ότι ο συνάδελφος με τον οποίο θα συστεγασθώ, στο παρελθόν (το 2000), πήρε από την ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ βεβαίωση η οποία αναφέρει ότι το συγκεκριμένο διαμέρισμα του κτιρίου, μπορεί να έχει την χρήση γραφείου (χρήση στην οποία ανήκουν και τα Φυσικοθεραπευτήρια χωρίς νοσηλευτικές κλίνες βάσει του υπ.αριθ. πρωτ.34116/6-5-92 έγγραφο του ΥΠΕΧΩΔΕ Δ/νση Ο.Κ.Κ.).

Μαζί λοιπόν με αυτή τη βεβαίωση και κάποια άλλα δικαιολογητικά τα οποία προσκόμισε στην ΝΟΜΑΡΧΙΑ,πήρε την άδεια λειτουργίας (από την ΝΟΜΑΡΧΙΑ).Ελπίζω τώρα να έγινα καταννοητή...!Σίγουρα πάντως θα απευθυνθώ σε μηχανικό γιατί το σύστημα δεν λειτουργεί ορθά για εμάς τους ανυποψίαστους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση: Θέλω να βγάλω μια άδεια αλλαγής χρήσης για έναν πελάτη για να ανοίξει φυσικοθεραπευτήριο (στην άδεια ο χώρος χαρακτηρίζεται ως κατάστημα):

α) Ζητάει Αριχτεκτονική Μελέτη: εννοεί την αποτύπωση μόνο του ορόφου ή τα πάντα από όλο το κτίριο (πρόκειται για πολυκατοικία) κατόψεις όλων των ορόφων, όψεις, τομές και Διάγραμμα Δόμησης με τα νέα δεδομένα του 4030? και αν τα θέλει όλα αυτά, θέλει σχέδια από αποτύπωση???

β) Ζητάει Τοπογραφικό επίσης με αποτύπωση??

γ) Ζητάει Στοιχεία Νομιμότητας Υφισταμένου-δηλαδή βεβαίωση μηχανικού για τη μη ύπαρξη αυθαιρεσιών?

και τέλος....

δ) Η μελέτη Παθητικής Πυροπροστασίας έχει ήδη γίνει από έναν γνωστό του πελάτη χωρίς να βγει επίσημη εντολή αμοιβής. Βγάζω μία ενιαία και καταχωρώ το όνομα του άλλου μηχνικού και τον βάζω να πληρώσει κρατήσεις και ΦΠΑ κλπ?

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

α. Φυσικά μόνο του χώρου που αλλάζει χρήση.Αν γίνεται να μπουν και σε φωτοτυπίες οι αρχικές κατόψεις αυτού του χώρου

β. Είναι σχέδιο πόλη, οικισμός? τι.Αν είναι πρόσφατη η οικοδομική άδεια του κτιρίου βάλε φωτοτυπία αυτό το τοπογαρφικό αρκεί να είναι πλήρες λκαι σωστό.Αλλιώς μάλλον πας για καινούριο.

γ.Τα στοιχεία νομιμότητα υφισταμένου είναι η οικοδομική άδεια της οικοδομής ( ή όσες έχουν βγει κατά καιρούς γιαυτό το κτίριο)

δ.Ναι

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Όταν λέμε πως η Πολεοδομία ζητά αλλαγή χρήσης για την πολυπόθητη βεβαίωση καταλληλότητας του χώρου, αλλαγή χρήσης σε τι ακριβώς; Σε "Εργαστήριο Φυσικοθεραπείας"; Υπάρχει τέτοια χρήση χώρου; Γιατί είχα την εντύπωση πως οι χρήσεις του χώρου είναι λίγο-πολύ γενικές κατά την έκδοση της Ο.Α.; Δηλαδή, "Κατοικία", "Αποθήκη", "Κατάστημα", "Γραφείο"; Αν δηλαδή κάποιος θελήσει να ανοίξει ένα μπακάλικο στο χώρο αυτόν αργότερα, τότε θα πρέπει να γίνει εκ νέου αλλαγή χρήσης σε "κατάστημα ψιλικών";

 

Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το μόνο που έχω βρει αρκετά σαφές είναι ένα σχέδιο προεδρικού διατάγματος στο opengov με ημερομηνία 19/12/2011, από το οποίο αυτό που καταλαβαίνω είναι πως τα φυσικοθεραπευτήρια αποτελούν χώρο περίθαλψης. Το θέμα είναι, έχει ψηφιστεί αυτό το σχέδιο ή όχι; Αν εγώ εν τέλει θέλω να κάνω μια αλλαγή χρήσης για τη δουλειά αυτή, ποια θα είναι η νέα χρήση;

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Βγάζω μια άδεια αλλαγής χρήσης από κατοικία σε Γραφείο-Φυσικοθεραπευτήριο. Η άδεια έχει περάσει Έγκριση Δόμησης και θα πάω μια από τις επόμενες μέρες να καταθέσω Αρχιτεκτονικά, κλπ. Μίλησα με τον Σύλλογο Φυσικοθεραπευτών για να δω πως πρέπει να κάνω τη μελέτη Πυροπροστασίας και μου είπαν ότι το λαμβάνω σαν χρήση Γραφείου. Παρ'ολ' αυτά μου είπαν ότι το Φυσικοθεραπευτήριο ανήκει στα Ιατρεία και ότι η χρήση πρέπει να αναγράφεται σαν Εργαστήριο Φυσικοθεραπείας. Αν ισχύει αυτό:

 

α) δεν ισχύει το γεγονός ότι κάνω μελέτη Παθητικής Πυροπροστασίας με χρήση Γραφείου (Άρθρο 8-Κανονισμού Πυροπροστ.Κτιρίων Π.Δ.71/88), αλλά πρέπει να γίνει με χρήση Κτίρια Υγείας και Κοινωνικής Πρόνοιας (Άρθρο ΄12-Κανονισμού Πυροπροστ.Κτιρίων Π.Δ.71/88). Σωστά?

 

β) Τί κάνω με τα 4φυλλα Αιτησης Έγκρισης/Άδειας Δόμησης και Έγκριση/Άδεια Δόμησης, το Διάγραμμα Δόμησης και το Τοπογραφικό που έχουν άλλο τίτλο (Φυσικοθεραπευτήριο)?

 

Έχω μπλεχτεί....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Ενδιαφέρεται πελάτης μου να ανοίξει φυσικοθεραπευτήριο και έχω αναλάβει την έκδοση της άδειας λειτουργίας. Μίλησα με το τμήμα δημόσιας υγείας της νομαρχίας το οποίο και είναι υπεύθυνο για την χορήγηση της και μου είπαν οτι όσον αφορά τις προδιαγραφές του χώρου όπου θα στεγαστεί η επιχείρηση, αυτός θα πρέπει να είναι 1) χώρος κύριας χρήσης, 2) νόμιμος και 3) μεγαλύτερος απο 70τμ. Ρώτησα για την χρήση που πρέπει να έχει ο χώρος στην άδεια και μου είπαν οτι δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός απλά και μόνο να είναι χώρος κύριας χρήσης. Ο πελάτης μου έχει δεί καποιους χώρους που στην άδεια είναι έιτε κατοικίες έιτε καταστηματα. Γνωρίζετε αν θα αντιμετωπίσω καποιο προβλημα αργότερα. Μήπως χρειαστούν αλλαγη χρήσης κτλ? Μήπως παλαιότερα υπήρχε αυτός ο περιορισμός και τώρα καταργήθηκε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, χρονια πολλα φιλε. Προσφατα καποιος συναδελφος ειχε αναφερει προβλημα με τις χρησεις γης σε παρομοια αδειοδοτηση... Δεν θυμαμαι αν ηταν ετσι γενικα ιατρειο, ή φυσικοθεραπευτηριο..... Δεν εχω κανει παρομοια δουλεια, και δεν γνωριζω αν μπορει να εγκαταστησει την δραστηριοτητα του σε κατοικια, δεν μου ακουγεται λογικο παντως.... Πανω διαβαζω για χρηση γραφειου. Θελει ψαξιμο, ειναι το μονο σιγουρο. 

Δεν ζητας με αιτηση να σου δωσουν γραπτως δικαιολογητικα και προδιαγραφες για να εισαι καλυμμενος και να μην ταλαιπωρειται και ο πελατης σου?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση, αλλος συναδελφος που εβγαλε προσφατα αδεια λειτουργιας φυσικοθεραπευτηριου  μου επιβεβαιωσε οτι δεν παιζει ρόλο η χρήση του χώρου στην άδεια παρα μόνο να είναι χώρος κύριας χρήσης κατι που παλαιότερα το βεβαίωνε η πολεοδομία και τώρα πλέον μόνο ο μηχανικος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.