Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποσοστά συνιδιοκτησίας - Κατανομή χιλιοστών


gio

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Σε περίπτωση αποτύπωσης εσωτερικού χώρου για να συνταχθεί πίνακας χιλιοστών ο οποίος δεν υπάρχει και η αποτύπωση δεν ταυτίζεται με την μελέτη που έχει γίνει και έχει εκδοθεί άδεια τι γίνεται τότε??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιθανολογω οτι θελεις να κανεις συσταση.

Απο τη μικρη εμπειρια μου, η συσταση και η αδεια δεν ειναι απαραιτητο να ταυτιζονται. Καλο ειναι βεβαια αυτο να συμβαινει.

Ο συμβολαιογραφος ζηταει κατοψεις, τοπογραφικο και τον πινακα. Δεν εξεταζει αν αυτα που θα του πας ειναι της αδειας. Περισσοτερο θα ελεγα εξεταζει αν ταυτιζονται με παλια συμβολαια.

 

Αν δεν θελεις να κανεις συσταση, αλλα απλα ενα πινακα, τοτε εξαρταται απο το ποσο μεγαλες διαφορες υπαρχουν. Καλο θα ειναι να ενημερωσεις τον πελατη για να αποφασισει αυτος τι θα κανει. Πινακα συμφωνα με την αδεια ή συμφωνα με την πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ charlie αλλά το προβλημά μου είναι ότι υπογράφω εγώ για τον πίνακα οριζόντιου ιδικτησίας. Έτσι ο ιδιοκτήτης θα θελήσει σίγουρα να γίνει ένας πίνακας το ύντομότερο δυνατόν αρα με βάση την μελέτη και όχι την πραγματικότητα....'ομως σε περίπτωση ελέγχου εγώ θα έχω το προβλημα που υπέγραψα...εκεί είναι και ο προβληματισμός μου..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω την εντύπωση πως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

Γνωρίζω περίπτωση συναδέλφου που έκανε οριζόντια επί της υπάρχουσας κατάστασης και βρίσκεται συν-κατηγορούμενος σε δικαστήριο (θα γίνει σε λίγους μήνες).

Δεν θυμάμαι ακριβώς τι είχε γίνει, αυτό που θυμάμαι όμως με σιγουριά είναι πως

(απ' ότι του είπε ο δικηγόρος του) μάλλον θα τη γλιτώσει επειδή πάνω στα σχέδια

είχε γράψει: ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΤΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.

 

Σε κάθε περίπτωση φίλε Άρη, νομίζω πως θα έπρεπε να ρωτήσεις κάποιον

πιο έμπειρο συνάδελφο για το τι ακριβώς πρέπει να κάνεις.

Είναι λεπτή η θέση του μηχανικού σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Στέργιο. Αυτο έκανα είδη και καποιος παλιος και εμπειροσ μου είπε ότι οποσδύποτε πρεπει να αποτυποθεί και στη συνέχεια θα το δούμε μαζί το ζήτημα.....ως τοτε...!

Link to comment
Share on other sites

Έχει τεθεί ξανά το ερώτημα αλλά τώρα το κάνω πιο συγκεκριμένο...

Μέτρησα μια δυώροφη πολ/κια με υπόγειο με πλήρη αποτύπωση(και τους χώρους εσωτερικά του διαμ/τος) η οποία έχει 1 κατάστημα στο ισόγειο και 1 διαμ/σμα στον όροφο και υπόγειο ΚΑΙ σε σχέση με την μελέτη είναι αλλαγμένοι και οι ιδιόκτητοι και οι κοινόχριστοι χώροι.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει μια γονική παροχή και εγώ καλούμαι να συντάξω τον πίνακα χιλιοστών.....

τι γινεται σε αυτή την περίπτωση?? όπου η πράξη έχει διαφορές από την μελέτη στους χώρους???(ακόμα και μερικοί ημιυπαίθριοι έχουν γίνει δομήσιμοι!!!)

 

(sorry για την ορθ/φια μου αλλά έχω πρόβλημα από μικρός, ποτέ δεν τα κατάφερα)

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει παρόμοιο ..

 

Θα βάλεις μόνο αυτά που έχουν οικοδομική άδεια...

Για την κατανομή : Στο κατάστημα αν δεν έχει απευθείας πρόσβαση στο υπόγειο και στο κοινόχρηστους χώρους Καθαρά = Μεικτά

 

 

Όσο για την ορθογραφία... εγκατέστησε τον Mozilla Firefox με ελληνικό λεξικό !!

 

Απο εδώ: http://www.mozilla.com/en-US/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.