Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποσοστά συνιδιοκτησίας - Κατανομή χιλιοστών


gio

Recommended Posts

Απο τη μικρη μου εμπειρια εχω να πω τα εξης:

Δεν πειραζει αν στη συσταση που θα κανεις και βασει αυτης θα γινει η γονικη παροχη οι κατοψεις ειναι διαφορετικες απο αυτες της αδειας.

Αν η αδεια προσεγγιζει την πραγματικοτητα, αν ακομα και οι ημιυπαιθριου ειναι "αναλογικα, ανα οροφο¨κλεισμενοι δωσε τα σχεδια της αδειας.

Αν οχι, αφου στην πραγματικοτητα αυτα παιρνει ο ενας και αυτα ο αλλος, και τα οποια εχουν συγκεκριμενα τετραγωνικα και αναλογιες στις δαπανες, δωσε την αποτυπωση.

Τωρα, αν αυτο το κτηριο το ειχε αγορασει ο τωρινος κατοχος απο καποιον αλλο και στα προηγουμενα συμβολαια τα εχει αλλιως, αυτο δεν μπορω να το ξερω, και καλο θα ειναι να ταιριαζουν. Χωρις ομως αυτο να ειναι απαραιτητο. Καλο θα ειναι ομως οτι χωροι υπαρχουν να φανουν στις ιδιοκτησιες.

Ο συμβολαιογραφος δεν ελεγχει αν τα σχεδια ειναι της αδειας. Τουλαχιστον αυτο συμβαινει στην πολη μου.

Οπως ειπωθηκε και σε παλαιοτερο thread, στα σχεδια γραψε: "αποτυπωση υφισταμενης καταστασης", με σημερινη φυσικα ημερομηνια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στον συμβολαιογράφο θα παρουσιάσω και τις κατοψεις έτσι όπως τις αποτύπωσα εγώ? ή μόνο της άδειας?δηλαδή αν παρουσιάσω στον συμβολαιογράφο έναν πίνακα με την υπάρχουσα κατάσταση και κατόψεις της άδειας αφού βασικά αυτές έχουν ισχύ θα έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Στον συμβολαιογράφο θα παρουσιάσω και τις κατοψεις έτσι όπως τις αποτύπωσα εγώ? ή μόνο της άδειας?δηλαδή αν παρουσιάσω στον συμβολαιογράφο έναν πίνακα με την υπάρχουσα κατάσταση και κατόψεις της άδειας αφού βασικά αυτές έχουν ισχύ θα έχω πρόβλημα?

 

Αν το κανεις αυτο θα εχεις προβλημα γιατι στο μεν πινακα θα εχεις ενα διαμερισμα π.χ. 120μ2 ενω στις κατοψεις της αδεια θα ειναι 100μ2. Ο πινακας πρεπει να συμφωνει με τις κατοψεις. Τωρα ποιες κατοψεις θα βαλεις ειναι κατι που εξαρταται απο πολλους παραγοντες και ειναι κατι που μονο εσυ μπορεις να κρινεις.

Link to comment
Share on other sites

ok. μπορεί όμως να δεχτεί η συμβολαιογράφος και γενικά στέκει να παρουσιάσω κατόψεις που δεν είναι πλήρως σύμφωνες(έχουν μεγαλήτερη δομησημη επιφάνεια) με την άδεια?και οι οποίες φυσικά δεν έχουν θεωρηθεί από την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γινεται στην πολη μου. Γιατι δε ρωτας την ιδια τη συμβολαιογραφο. Σε ερωτηση που εκανα στη γυναικα μου που ειναι συμβολαιογραφος, αυτο καταλαβα.

Τωρα αν στεκει, για μενα ειναι καλυτερα ο πινακας να σχετιζεται με την πραγματικοτητα γιατι 99% ετσι θα παραμεινει το κτιριο, οποτε και οι δαπανες θα πρεπει να αναλογιζονται σωστα.

Ομως σε περιπτωση που θελει ο πατερας να κανει γονικη παροχη σε 2 παιδια απο 50%, τοτε φυσικα θα πρεπει να το λαβεις αυτο υπ' οψιν.

Εσυ ξερεις την ιδιαιτεροτητα της υποθεσης και μονο εσυ μπορεις να κρινεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Ελπίζω όλοι να τρέχουμε για καλό.

Θα ήθελα να μάθω πως βγάζω ποσοστά σε διώροφη οικοδομή.

Οι ημιυπαίθριοι και οι βεράντες μετράνε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ποσοστά να σου πω δεν ξέρω μόνο να σου υπενθυμίσω ότι αποφεύγουμε τα κεφαλαία (το διόρθωσα το ποστ).

 

Παλαιότερα συζητήθηκε το θέμα ( Ποσοστά για οριζόντια -κατακόρυφη ιδιοκτησία; ) αλλά φοβάμαι ότι δεν υπήρξε απάντηση. Ελπίζω τώρα να δοθούν οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο ισόγειο έχεις ανεξάρτητο διαμέρισμα(κατοικία ή κατάστημα)

τότε δεν θα λογίζονται σε αυτό κοινόχρηστοι χώροι ..

παράδειγμα

 

ισόγειο: κατάστημα 85 τ.μ + 15 κοινόχρηστοι

Όροφος: Κατοικία 85 τ.μ + 15 κοινόχρηστοι

 

Τότε Κατάστημα: Καθαρά=Μεικτα = 85 τ.μ

Κατοικία: Καθαρά=85 τ.μ μεικτά=85+15+15 τ.μ

 

Για τα ποσοστά επί του οικοπέδου Κατάστημα: 85/(85+85+15+15) %

Κατοικία: (85+15+15)/(85+85+15+15)

 

>>>>> δηλαδή Εκάστοτε μεικτά / Συνολικά μεικτά

 

Για το τελευταίο μερικοί το κάνουν με τα μεικτά άλλοι με την δόμηση

Εγώ πάντως εφαρμόζω αυτό που σου είπα

 

Οι βεράντες και ημιυαπίθριοι δεν μετράνε πουθενά απλώς σε μια στήλη αναφέρεις τα τετραγωνικά

- Αν και κανονιά έπρεπε να υπάρχει μια φόρμουλα αφού έχεις μέγιστα επιτρεπόμενα (20+20 %)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρα συναδελφοι,μια ερωτηση:

 

Εχω αναλαβει να σχεδιαζω τις νεες κατοψεις και να συνταξω την κατανομη των χιλιοστων μιας παλιας διορωφης οικιας,με υπογειο και γκαραζ στο υπογειο.Το ερωτημα μου αφορα το γκαραζ :Θα το γραψω σαν κοινοχρηστο χωρο η θα το συμπεριλαβω και αυτο στους λοιπους χωρους (δωματια ) του υπογειου?Σας εχει τυχει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.