Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φορολογικά οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Παιδιά έχω καταμπερδευτεί με τα φορολογικά της οικοδομικής άδειας (αφορά την προσθήκη καθ'ύψος ορόφου σε υφιστάμενη ισόγεια μονοκατοικία με στέγη)...Τα έντυπα από το Civil που μου έστειλε ένας γνωστός που έχει το πρόγραμμα είναι:

1)πιν. αμοιβών & φορολογικών,2) δαπάνη μελετών, 3)Πίνακας 1, 4)Σύνταξη προυπολογισμού έργου, 5)Σημείωμα κατάθεσης εισφορών, 6)Τράπεζα, 7)Δημόσιο ταμείο.

1η απορία:Τι άλλα έντυπα πρέπει να έχω για να περάσω τον φορολογικό έλεγχο?

2η απορία:Πώς τα πληρώνω? Δηλ.με αυτά τα έντυπα πάω στην εφορία?

3η απορία:Όλα αυτά τα φορολογικά που λέει το έντυπο "πιν. αμοιβών & φορολογικών" πότε τα πληρώνω? Αφού περάσω όλους τους υπόλοιπους ελέγχους η ακόμη κ τώρα?

4η απορία:Πού το βρίσκω αυτό το περιβόητο πολύχρωμο βρε παιδιά και πού το ΕΚΚΟ?

5η απορία:ΑΜΟΕ ανοίγω πριν βγει η άδεια?

6η απορία:Όλα αυτά τα έντυπα πρέπει να τα έχω διπλά?

7η απορία:Τα φορολογικά συνηθίζεται να τα πληρώνει ο μηχανικός, σαν ένα είδος έκπτωσης για τον πελάτη?

8η απορία:Τα αδειόχαρτα εγώ τα βάζω στο φάκελο και τα συμπληρώνω ή είναι δουλειά της πολςοδομίας αυτό?

(Τόσες μέρες σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω τι κ πως, αλλά δεν...ανυπομονώ για τις απαντήσεις σας....πλιζζζζζ!)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

1η απορία:Τι άλλα έντυπα πρέπει να έχω για να περάσω τον φορολογικό έλεγχο?

 

Σε πρώτη φάση έχεις βγάλει τις αμοιβές (μελέτης-επίβλεψης) μέσω ΤΕΕ και τις έχει πληρώσει για να καταθέσεις τον φάκελο (υποχρεωτικά η αμοιβή μελέτης). (Πληρωμή στην Εθνική Τράπεζα με κωδικό)

 

Στη συνέχεια βγάζεις με πρόγραμμα αμοιβών (τιμές πολεοδομίας):

-Σύνταξη προϋπολογισμού έργου

-Δαπάνη Μελετών

-Καθορισμός αμοιβής μηχανικών (Ανάλυση υπολογισμού αμοιβών)

-Συγκεντρωτικός πίνακας αμοιβών

-Σημείωμα κατάθεσης εισφορών (μαζί με το πολύχρωμο αφού κόψεις το ΙΚΑ)

-Πίνακας 1 (ΙΚΑ)

-ΕΚΚΟ (Εντυπο Α και Αρχικός Πίνακας 1)

 

3η απορία:Όλα αυτά τα φορολογικά που λέει το έντυπο "πιν. αμοιβών & φορολογικών" πότε τα πληρώνω? Αφού περάσω όλους τους υπόλοιπους ελέγχους η ακόμη κ τώρα?

 

Πηγαίνεις με τα παραπάνω σε αυτόν που ελέγχει τα φορολογικά, καλύτερα αφού έχει περάσει όλους τους ελέγχους και είσαι προ τελικής, τα ελέγχει και σου δίνει το ΟΚ για να ξεκινήσεις τις πληρωμές.

 

2η απορία:Πώς τα πληρώνω? Δηλ.με αυτά τα έντυπα πάω στην εφορία?

 

Στην Εθνική τράπεζα πληρώνεις:

-Τυχών αμοιβές που υπολείπονται (άλλων μελετών και επιβλέψεων)

-ΤΣΜΕΔΕ μηχανικών

-ΤΣΜΕΔΕ ιδιοκτήτη

 

Στην εφορεία:

-πηγαίνεις με το σημείωμα κατάθεσης εισφορών (και πολύχρωμο) και πληρώνεις τις εισφορές (Χωρίς ΤΣΜΕΔΕ)

-Επίσης πληρώνεις και το ΦΕΜ. Παίρνεις τα διπλότυπα είσπραξης (εισφορών και ΦΕΜ) και βάζεις και στρογγυλή σφραγίδα στα έντυπα ΦΕΜ.

 

Στο ΙΚΑ:

-πηγαίνεις με τον Πίνακα 1, κάνεις την αίτηση για έναρξη εργασιών (με πληρεξούσιο από τον ιδιοκτήτη εάν δεν είσαι ο ίδιος) συμβόλαια, ταυτότητες και εκκαθαριστικά (για διαπίστωση του ΑΦΜ) και πληρώνεις την προκαταβολή και παίρνεις το Ταμειακό παραστατικό, τον Πίνακα 1 σφραγισμένο από το ΙΚΑ και το έντυπο απόδοσης ΑΜΟΕ (Το οποίο το κρατάς εσύ).

 

4η απορία:Πού το βρίσκω αυτό το περιβόητο πολύχρωμο βρε παιδιά και πού το ΕΚΚΟ?

 

Το πρόγραμμα αμοιβών τα έχει μέσα.

 

5η απορία:ΑΜΟΕ ανοίγω πριν βγει η άδεια?

 

Ναί...το εξήγησα παραπάνω.

 

6η απορία:Όλα αυτά τα έντυπα πρέπει να τα έχω διπλά?

 

 

-Σύνταξη προϋπολογισμού έργου (1 φορά σφραγισμένο από το μηχανικό)

-Δαπάνη Μελετών (1 φορά σφραγισμένο από το μηχανικό)

-Καθορισμός αμοιβής μηχανικών (1 φορά σφραγισμένο από το μηχανικό)

-Συγκεντρωτικός πίνακας αμοιβών (1 φορά σφραγισμένο από το μηχανικό)

-Σημείωμα κατάθεσης εισφορών (μαζί με το πολύχρωμο αφού κόψεις το ΙΚΑ) (2 φορές σφραγισμένο από το μηχανικό το ένα το κρατά η εφορία)

-Πίνακας 1 (ΙΚΑ) (3 φορές σφραγισμένο από το μηχανικό, Ένα κρατά το ΙΚΑ ένα η Πολεοδομία και ένα ο ιδιοκτήτης)

-ΕΚΚΟ (Εντυπο Α και Αρχικός Πίνακας 1) (3 φορές σφραγισμένο από το μηχανικό, ένα για την εφορία στο τέλος, ένα για την πολεοδομία και ένα για τον ιδιοκτήτη)

 

Απόδειξη είσπραξης από την ΕΤΕ:

-Αμοιβών: 1 αντίγραφο (πράσινο) για την πολεοδομία και 2 για τον μηχανικό (μπλέ)

-ΤΣΜΕΔΕ μηχ.: 1 αντίγραφο και 1 για τον μηχανικό

-ΤΣΜΕΔΕ ιδιοκτ.: 1 αντίγραφο (πράσινο) για την πολεοδομία και 1 για τον ιδιοκτήτη

 

Εφορία:

-ΦΕΜ έντυπο (3 φορές , Εφορία, Πολεοδομία, Μηχανικός) (με στρογγυλή σφραγίδα τα 2)

-ΦΕΜ Διπλότυπο είσπραξης το μπλέ πάει στην πολεοδομία (Το βγάζεις και φωτοτυπία για το αρχείο σου)

-Διπλότυπο είσπραξης εισφορών το μπλέ πάει στη πολεοδομία (Το βγάζεις φωτοτυπία για το αρχείο σου)

 

ΙΚΑ:

-Πίνακας 1 (δύο φορές, ΙΚΑ, Πολεοδομία με στρογγυλή)

-Σου δίνει το ΙΚΑ το έντυπο απόδοσης ΑΜΟΕ (Το κρατάς στο αρχείο) το Ενημερωτικό σημείωμα ανάλυσης ημερομισθίων (το κρατάς στο αρχείο) και το ταμειακό παραστατικό της προκαταβολής που πάει στην πολεοδομία (Το βγάζεις φωτοτυπία για το αρχείο σου)

 

Με όλα τα παραπάνω συν ενημερώτητα από το ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ για κάθε μηχανικό πας σε αυτόν που ελέγχει τα φορολογικά και τα περνάς πρίν την τελική.

 

7η απορία:Τα φορολογικά συνηθίζεται να τα πληρώνει ο μηχανικός, σαν ένα είδος έκπτωσης για τον πελάτη?

 

Σχετικό .... κάθε μηχανικός έχει τον δικό του τρόπο... Εγώ στους πελάτες μου τους λέω οτι το σύνολο για την έκδοση της άδειας θα είναι Χ ποσό, το οποίο περιλαμβάνει τις αμοιβές μελέτης επίβλεψης (μέ τον ΦΠΑ) και τα φορολογικά και τους κάνω Ψ έκπτωση οπότε το τελικό σύνολο είναι Χ-Ψ.

 

8η απορία:Τα αδειόχαρτα εγώ τα βάζω στο φάκελο και τα συμπληρώνω ή είναι δουλειά της πολςοδομίας αυτό?

 

Το έντυπο αδείας το συμπληρώνεις εσύ ΦΥΣΙΚΑ !!! είς τριπλούν ...

 

Ελπίζω να βοήθησα και αν έχω ξεχάσει κάτι ας το προσθέσει η ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος.

 

Νικόλας

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει ένα έντυπο "πολύχρωμο" επειδή δεν το έχει το πρόγραμμα που έχω (Runet) , αυτό μπορώ να το ζητήσω από την ΔΟΥ ;

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασέ το από ΕΔΩ

Κάνε μία προεπισκόπιση και δες πως φαίνεται.

 

Μπορείς να το βρεις και σε φωτοτυπάδικα κοντά σε καμία Πολεοδομία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! δύο ερωτήσεις μόνο:

α)αυτό πρέπει να είναι όντως έγχρωμο ή μπορεί να είναι και ασπρόμαυρο, και

β)πρέπει να είναι μια σελίδα(Α3) ή μπορεί να είναι δύο (Α4).

γιατί τελικά το πρόγραμμα τα έχει αυτά αλλά σε δύο σελίδες και ασπρόμαυρα.

και κάτι επιπλέον μου βγάζει μια εισφορά για ΤΕΑΕΔΞΕ η οποία είναι μηδενική αλλά μήπως ξέρει κάποιος τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμη αυτά τα έντυπα; Μόνο σε παλιές άδειες τα έχω δει. Μέχρι τώρα δε μου τα έχουν ζητήσει από καμία πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν τα ζητάνε ούτε από τις ΔΟΥ απ΄ότι ξέρω, όταν πας να πληρώσεις.

Και λευκά να τα πας δεν υπάρχει πρόβλημα, πες τους ότι πλέον καταργήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.