Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναζήτηση εργασίας


sofistikos

Recommended Posts

 

Επόμενος προορισμός Κεντρική Ευρώπη, Ολλανδία, Γερμανία, Αυστρία. Απο Ολλανδία με προβλημάτισε το θέμα της άδειας παραμονής, αφου κάνοντας ενα μεταπτυχιακό εκεί σου δίνουν την δυνατότητα απο το πανεπιστήμιο, την διαμονή στη χώρα για εργασία 1 έτους μονο, χώρις δυνατότητα επέκτασης του χρόνου παραμονής εκτός και αν κάποιος εργοδότης μπεί στην διαδικασία ανανέωσης της άδειας παραμονής σου.

 

Εδω νομίζω είσαι λάθος: Μετακόμισα στην Ολλανδία από τις αρχές Απριλίου για να βρω δουλειά... Ο αδερφος μου κανει διδακτορικό εδώ και επομένως τα πράγματα δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολα στο να πάρω την απόφαση. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να γραφτείς στο δήμο και να πάρεις το περίφημο BSN number που ουσιαστικά είναι κάτι σαν το ΑΦΜ... Το χρησιμοποιείς για να σε προσλάβουν οι εταιρείες ή τα μαγαζιά ή οτιδήποτε.

 

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με την παραμονή και την άδεια εργασίας εδώ. Από την στιγμή που είσαι μέλος της ΕΕ έχεις δικαίωμα να εργαστείς εδω... δεν έχει άδεια παραμονής απότι ξέρω. Το πρόβλημα είναι αλλού. Για να εργαστείς εδώ θα πρέπει να γνωρίζεις Ολλανδικά (τουλάχιστον στις εταιρείες που ασχολούνται με κατασκευή). Για μελετητική δουλεία είναι λίγο πιο εύκολα τα πράγματα γιατί είναι international περιβάλλον αλλά και πάλι είναι δύσκολα.

 

Εγώ αυτή τη στιγμή γυρίζω Ελλάδα γιατί : α) Με τα τωρινά προσόντα μου (διπλ. Πολ Μηχ ΑΠΘ, μηδαμινη εμπειρία) δεν βλέπω μέλλον εδώ, αν δεν δουλέψω σαν intern και δεν μάθω Ολλανδικά β) Το παραπάνω δεν με ελκύει ιδιαίτερα από την στιγμή που πρεπει να πάω και στρατο. γ) Η προσαρμογή στα νέα δεδομένα του καιρού δεν είναι εύκολη. Πρέπει πάντως να τονίσω ότι ο καιρός που κάνει εδώ σε ωθεί να δουλεύεις αποδοτικά

 

Για να μην απογοητεύω όμως όσους θέλουν να το τολμήσουν να πω, πως για σχολές όπως Ηλεκτρολόγοι, χημικοί μηχανικοί, προγραμματιστές ενδεχομένως τα πράγματα να είναι πιο ευκολα. Επίσης εύκολα θα είναι τα πράγματα αν τελειώσεις ενα μεταπτυχιακό εδώ. Μετα θα έχεις δουλειά με καλά λεφτά και προοπτικές ανέλιξης. Το θέμα είναι οτι τα μεταπτυχιακά είναι 2τη...Τεσπα για όσους θέλουν να σπουδάσουν εδώ καλό είναι να ξέρουν ότι το Ολλανδικό κράτος επιχορηγεί με περίπου 400Ε τον μήνα τους φοιτητές που δουλεύουν περίπου 40 ώρες τον μήνα.... Συνολικα αν δουλεύεις τόσο θα πάρεις ένα ποσό περί των 600-800Ε τον μήνα (Νομίζω βέβαια ότι το ποσό έρχεται εφάπαξ και όχι μηνιαία...πρώτα δουλεύεις...μετά το κράτος επιβεβαιώνει ότι δούλεψες...μετά πληρώνεσαι)

 

Εν ολίγοις αυτοί που δεν ειναι κολλημένοι με τον καιρό, θέλουν να καθίσουν καιρό στο εξωτερικό, θέλουν να μάθουν την γλώσσα (μετά απο κάποιο σημείο θα την μάθεις ακόμη και αν δουλεύεις σε international περιβάλλον), έχουν τελείωσει στρατό ή δεν θα πάνε και πάνω απόλα θέλουν να δουλέψουν.... έχουν μέλλον εδω. Απότι ξέρω όμως (από Ελληνα μηχανικό-project manager) θα πρέπει να είσαι διατεθειμένος να δώσεις την ζωή σου στη δουλειά....Δίνεις πολλά---> παίρνεις πολλά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα συνάδελφοι, είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Δομικών έργων, ξέρει κανείς αν το συγκεκριμένο πτυχίο είναι αναγνωρισμένο στην Κύπρο (έχει τα ίδια δικαιώματα?) και κατα πόσον γνωρίζει κάποιος αν στην Κύπρο υπάρχει μεγαλή ζήτηση εργασίας στον τομέα αυτό από ότι στην Ελλάδα? Ευχαριστώ.

 

Φίλε μου στην Κύπρο δεν είναι αναγνωρισμένη η σχολή σου..Γνώρισα Κύπριο που τέλιωσε εδώ Δομικών έργων και μου είπε οτί στην Κύπρο είναι σαν να μην έχει τελείωσει τίποτα.Έπρεπε να κάνει ένα master για να μπορέσει να γραφτεί στο ΕΤΕΚ (Αντίστοιχο ΤΕΕ).

 

Στην κύπρο είναι καλύτερα τα πράγματα απο οτι εδώ,αλλά και εκέι οι εταιρίες ξέρουν τι παίζει στην Ελλάδα και πολλές φορές σου πουλάνε και αυτοί τρέλα..Εγω ήμουν κάτω για συνέντευξη πριν κανά μήνα και μου πρόσφεραν για δουλειά εργοταξίου (6ήμερο-12ώρο) 1000€+σπίτι..

 

Για σίγουρες πληροφορίες επικοινώνησε με το ΕΤΕΚ

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 2 weeks later...

Το χω απορία αν έχει συνάδελφος βρει αξιοπρεπή δουλειά μέσω αγγελίας το τελευταιο διάστημα....:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν υπάρχουν θέσεις ούτε μέσω γνωριμιών, πως είναι δυνατό να υπάρχουν αγγελίες (και μάλιστα "αξιοπρεπείς") κιόλας;

Link to comment
Share on other sites

Θέση σοβαρή για δουλειά μηχανικού, έχω πολύ καιρό να δω. Αν εξαιρέσουμε την σαχλαμάρα του μηχανικού πωλήσεων (προσοχή αν δεν είναι σοβαρή εταιρία θα μοιράζεις απλά φυλλάδια-τo είχα κάνει) ,τίποτα στον ορίζοντα. Επίσης ποτέ δεν κατάλαβα τις αγγελίες "software" που ζητάνε από ΗΜΜΥ,πληροφορικής μέχρι ΑΣΟΕΕ, manager. Δύσκολα τα πράγματα παιδιά, πλησίασα γνωστό και μου είπε "εδώ απολύουμε, τι να πάρουμε κιάλλους?"

Link to comment
Share on other sites

αγγελίες δεν παίζουν μεδω και κανα 2 χρόνια. και ότι βγαίνει συνήθως ειναι τσαρλατάνοι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.