Μετάβαση στο περιεχόμενο

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

Σχετικά με εκείνο το ηλίθιο μύνημα , προσπαθώ να σκευτώ κάποια λύση , αλλά δεδομένου πως δεν μπορώ να αναπαράγω ο ίδιος το πρόβλημα σε κάποιον υπολογιστή , πάω στα ψαχτά ... Στο γραφείο είχαμε έναν υπολογιστή ο οποίος έκανε το ίδιο , αλλά έπαψε να έχει το πρόβλημα με το που του εγκαταστήσαμε το Visual Sudio 6 .

Το πρόβλημα δημιουργείται για κάθε φορά που ξεκινάτε κάποια εντολή με blocks , συννεπώς για όσες εντολές ξεκινήσετε , τόσα θα είναι και τα μυνήματα . Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως σε εσάς εμφανίζονται και κάτα το κλείσιμο ...

 

Δοκιμάστε το εξής :

- Έχετε κλειστό το AutoCAD .

- Κατεβάστε το αρχείο :

http://rapidshare.com/files/103510891/FM20.DLL.html

- Τοποθετείστε το στο φάκελο FreeCAD (όχι απλά στο φάκελο FreeCAD που προκεύπτει από την αποσυμπίεση , αλλά στο φάκελο FreeCAD που έχετε αντιγράψει εντός του φακέλου του AutoCAD) .

- Ξεκινήστε το AutoCAD .

- Τρέξτε κάποια εντολή με blocks .

Συνεχίζει να εμφανίζεται κάποιο μύνημα ;

 

 

 

Φίλε fkl , δεδομένου του ότι , όπως είπες , η διαδρομή των blocks είναι πλέον αντιληπτή από το AutoCAD , δεν βλέπω γιατί δεν μπορείς να εισάγεις κάποιο . Προκειμένου να βρω τι φταίει , βοήθησέ με , λέγωντάς μου όταν παρουσιάζεται το σφάλμα ,, τι σου εμφανίζει στη γραμμή εντολών ; Ίσως να χρειαστεί να τεντώσεις προς τα επάνω τη γραμμή εντολών για να δεις τα μυνήματα .

Link to comment
Share on other sites

iliekater το μηχανιμα που εχω δουλευει με winxp sp2. δεν εχω προβλημα με την εισαγωγη των blocks (τα οποια ειναι τελεια) αλλα με αυτο το μηνυμα κατα το φορτωμα των εντολων (οπως ειπες και εσυ). θα δοκιμασω και με το ερχειο dll που μας δινεις και θα εχεις νεοτερα!

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως και με αυτο το dll αρχειο δεν διορθωθικε κατι. παλι εμφανιζεται το ιδιο μυνημα. και το θεμα ειναι οτι το ιδιο κανει και στο laptop που το εβαλα. αρα δεν νομιζω να φταιει το pc μου

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το μύνημα έλεγε "microsoft forms. could not load an object because it is not available on this machine" , το μυαλό μου πήγε στο dll που περιέχει τα χειριστήρια (FM20.DLL = Microsoft Forms 2.0) . Βέβαια , ήταν λίγο απίθανο να μην υπήρχε - ιδίως αν είναι εγκατεστημένο το Οffice , αλλά δοκίμασα μήπως φταίει αυτό .

Τι να πω ; Θα προσπαθήσσω να σκευτώ κάτι άλλο ... Το κακό είναι πως δεν έχω κάποιον υπολογιστή για να το μελετήσω επάνω του το πρόβλημα ...

 

 

Κάτι άλλο : τα αρχεία βοήθειας , πώς σας φάνηκαν ; Σας χρησιμεύουν ; Είναι ευανάγνωστα ;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πολύ καλή δουλειά. Άκολούθησα τις οδηγίες σου κατά την εγκατάσταση (και τις συμπληρωματικές) αλλά όταν επιλέγω ένα μπλοκ δεν μπαίνει στο σχέδιο και μου βγάζει το μυν. "could not load an object because it is not available on thiw machine". Μήπως φταίει που δεν έχω access?

Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε το πρόβλημα. Το κόλπο ήταν στις τοπικές ρυθμίσεις (γλώσσα). Το πρόβλημα με το μύνημα παραμένει και μάλλον οφείλεται στην Access. Είναι πολύ σπαστικό ειδικά όταν κλείνω ένα αρχείο γιατί βγαινει καμία δεκαριά φορές....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπαθώ και εγώ να καταλάβω : ποιό είναι εκείνο το καταραμένο το "object" που υπάρχει στον υπολογιστή μου και δεν υπάρχει στον δικό σας και κοντεύω να σκάσω από το κακό μου ... Γνωρίζει κανείς κάποια μέθοδο ώστε να προβληθεί ποιό συγκεκριμένο αρχείο (κάτα πάσα πιθανότητα *.dll) είναι που δεν ανιχνεύεται από το σύστημα ;

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ , έλεγξε μήπως στον τελευταίο υπολογιστή υπάρχει εγκατεστημένο το Visual Studio 6 . Μήπως το FrameWork της Microsoft ;

 

Επίσης , στον προηγούμενο υπολογιστή , μπορούσες να τρέχεις τις εντολές για blocks χωρίς να έχεις εγκατεστημένη την Access (ασχέτως του ότι έβγαιναν τα μυνήματα) ; ; Αν ναι , αυτό είναι καλό , διότι σημαίνει πως δεν χρειάζεται να είναι εγκατεστημένη η Access !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.