Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

Έχω παρόμοιο πρόβλημα με τον Chrisven... Λειτουργούν όλα τα μενού εκτός από όταν πατάω στα διάφορα είδη... Εκεί πετάει το μήνυμα : Command: VARIOUSBLOCKS Execution errornil
Command: (setq GlobalLanguage "Greek")
"Greek"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δυστυχώς και σε εμένα το ίδιο. Είχα την έκδοση 4.10 αναβάθμισα σε 4.11 αλλά δυστυχώς τίποτα. Προσπάθησα να την εγκαταστήσω σε 2 υπολογιστές ο ένας με autocad 2007 και ο άλλος με autocad 2009

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμένα συμβαίνει το εξής περίεργο Ενώ λειτουργεί για αρκετό καιρό κάποια στιγμή γίνεται το παραπάνω με τις βιβλιοθήκες και τα διάφορα 

 

Command: (setq GlobalLanguage "Greek") και μετά δεν διορθώνεται 

 

σαν να έχω χρονο διάρκεια αφού συμβαίνει ταυτόχρονα σε όλους τους υπολογιστές μου Και τώρα δεν θυμάμαι πως το είχα επαναφέρει την πρώτη φορά που μου το έκανε , μάλλον με τις αλλαγές λειτουργικού που είχα κάνει στους Η/Υ  και με την εγκατάσταση όλων πάλι από την αρχή 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα συμβαίνει το εξής περίεργο Ενώ λειτουργεί για αρκετό καιρό κάποια στιγμή γίνεται το παραπάνω με τις βιβλιοθήκες και τα διάφορα 

 

Command: (setq GlobalLanguage "Greek") και μετά δεν διορθώνεται 

 

σαν να έχω χρονο διάρκεια αφού συμβαίνει ταυτόχρονα σε όλους τους υπολογιστές μου Και τώρα δεν θυμάμαι πως το είχα επαναφέρει την πρώτη φορά που μου το έκανε , μάλλον με τις αλλαγές λειτουργικού που είχα κάνει στους Η/Υ  και με την εγκατάσταση όλων πάλι από την αρχή 

Αυτό έχω την εντύπωση ότι προκαλείται από την εγκατάσταση κάποιου άλλου CAD προγράμματος στον υπολογιστή. Για παράδειγμα του GCAD της 4Μ. Μήπως εγκατέστησες κάποιο τέτοιο πρόγραμμα σε όλους τους υπολογιστές που σου παρουσιάστηκε το πρόβλημα ταυτόχρονα; Νομίζω ότι εγκαταστάσεις άλλων CAD προγραμμάτων (οπως της 4Μ που προανέφερα) επηρεάζουν τις ρυθμίσεις συνολικά των ήδη εγκατεστημένων CAD προγραμμάτων

Edited by thanasis3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω την εντύπωση ότι προκαλείται από την εγκατάσταση κάποιου άλλου CAD προγράμματος στον υπολογιστή. Για παράδειγμα του GCAD της 4Μ. Μήπως εγκατέστησες κάποιο τέτοιο πρόγραμμα σε όλους τους υπολογιστές που σου παρουσιάστηκε το πρόβλημα ταυτόχρονα; Νομίζω ότι εγκαταστάσεις άλλων CAD προγραμμάτων (οπως της 4Μ που προανέφερα) επηρεάζουν τις ρυθμίσεις συνολικά των ήδη εγκατεστημένων CAD προγραμμάτων

όχι , θα ελέγξω τώρα ένα μικρό που έχω καιρό να ανοίξω να δω αν και εκεί το ίδιο Και το έλεγξα Το κάνει και σε ένα μικρό φορητό που διαθέτω περισσότερο για έξω σαν καταγραφικό και που ανοίγω σπάνια και φυσικά δεν εγκαθιστώ άλλα προγράμματα Όπως έγραψα μοιάζει σαν να τελειώνει χρονικά η λειτουργία των παραθύρων αυτών και μου έχει συμβεί και παλαιότερα χωρίς να μπορέσω μετά να το ξανα εγκαταστήσω 

 

Δηλαδή σε όλους του υπολογιστές λειτούργησε για λίγο χρόνο και έπειτα μόνο από αλλαγή λειτουργικού Μετά από ένα διάστημα έβγαλε το μήνυμα Command: (setq GlobalLanguage "Greek" και πάπαλα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιο ενεργό link για την τελευταία έκδοση του Freecad? Υπάρχει κάποιο θέμα συμβατότητας με Autocad 2013 ή 2016?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Έχω εγκαταστήσει το AutoCad 2014 με το classic view. Έχω τα windows 10. Δεν φαίνεται λοιπόν η quick access toolbar. Όταν πάω κοντά τον κέρσορα οι εντολές εμφανίζονται αλλά δεν φαίνεται η μπάρα με τις εντολές.Το ίδιο πρόγραμμα σε άλλους υπολογιστές με windows7 δεν έχει κανένα πρόβλημα. Έχει κάποιος κάποια ιδέα για το τι πρέπει να κάνω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστηχώς το FreeCAD είχε φτιαχτεί σε παλιότερες εκδόσεις του AutoCAD και τουλάχιστον μέχρι το 2012 δούλευε κανονικά . Σε 2014 που το είχα δοκιμάσει δεν έτρεχε , παρότι κατάφερνα και το φόρτωνα . Υποθέτω η λύση δε θα ήταν δύσκολη , αλλά δεν είχα ποτέ χρόνο να κάτσω να ασχοληθώ . Όπως και να έχει , εγώ απεχθάνομαι τις σύγχρονες εκδόσεις (δε μου αρέσουν σχεδιαστικά και - κυρίως - είναι υπερβολικά βαριές) . Ακόμα και σήμερα χρησιμοποιώ AutoCAD 2004 , 2006 και 2009 !

 

Απ'ότι βλέπω ο σύνδεσμος για την τελευταία έκδοση λειτουργεί κανονικά :

http://www.michanikos.gr/topic/759-freecad-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AD/page-50

Edited by iliekater
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Το πρόβλημα που έχω έχει αναφερθεί παραπάνω (κατά το φόρτωμα των βιβλιοθηκών του freecad σε autocad 2010 εμφανίζεται το μήνυμα "unable to unload...." το τάδε αρχείο) και απ'ότι ειδα είναι θέμα υποστήριξης της vba από το autocad 2010. Επειδή στις προηγούμενες σελίδες οι σελίδες που έχουν προταθεί ως λύσεις έχουν σταματήσει να λειτουργούν (οδηγούν σε page not found) μπορεί κάποιος να επαναπροτείνει την λύση εδώ?Ευχαριστώ θερμά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.