Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τριγωνομετρικά ΓΥΣ σε ΕΓΣΑ


bd_ly

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους. Είμαι νέος τοπογράφος μηχανικός κ θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Θέλω να κάνω ένα τοπογραφικό. Δεν έχω καμία συντεταγμένη της γύρω περιοχής κ ούτε ξέρω κάν που βρίσκονται βάθρα ενώ θέλω να το εξαρτήσω σε ΕΓΣΑ. τι διαδικασίες θα κάνω; που θα βρώ στάσεις. Από ΓΥΣ; σε πόσο καιρό;

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στην ΓΥΣ Δευτ-Τετ-Παρασκ 8:00-12:30 και θα δεις τους χάρτες της περιοχής με τα τριγωνομετρικά (1:50.000). Εκεί θα δεις-σημειώσεις σε δικό σου χαρτί τα τριγωνομετρικά που σ'ενδιαφέρουν και θα τα πάρεις αυθημερόν πληρώνοντας γύρω στα 7€ το καθένα.

Αν δεν είσαι από Αθήνα, δυσκολεύει το πράγμα. Κάποιες υπηρεσίες πολιτικής προστασίας ή τοπογραφικές υπηρεσίες νομαρχιών δείχνουν χάρτες με τριγωνομετρικά.

Θα πρέπει να το ψάξεις λίγο την πρώτη φορά αρκετά για να βρεις άκρη.

 

Αν δεν μπορείς να βρεις άκρη αλλιώς, παρείγγειλε τον έγχρωμο 1:50.000 της περιοχής (ο οποίος βέβαια δεν έχει σημειωμένα τα τριγωνομετρικά πάνω) και πάρε τα βουνά ψάχνοντας...

Μετά πάρε τηλ. τις μέρες που σου είπα στο 2108206634 και ζήτα πληροφορίες. Εξυπηρετούν.

Δες επίσης στην ιστοσελίδα της ΓΥΣ http://www.gys.gr.

Σε ποια περιοχή είσαι παρεπιπτόντως (μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε);

Link to comment
Share on other sites

η ΓΥΣ είναι η πρώτη και η πιο επίσημη τοπογραφική υπηρεσία της χώρας. Οτι αποτυπώσεις γίνονται από ή και για οποιαδήποτε υπηρεσία παίρνουν συντεταγμένες από τριγωνομετρικά ΓΥΣ. Επίσης μαζί με τις συντεταγμένες σου

δίνουν και την ανοχή των τιμών αυτών.

Εννοείται πως πολλά τριγωνομετρικά μεταξύ τους δεν έχουν ακριβώς την απόσταση που προκύπτει από τους υπολογισμούς λόγω της συνόρθωσης του δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι ειπε η starlet ισχυει και για μενα.Στειλε pm αν θελεις μηπως και μπορεσω να βοηθησω.Θα βολευαν συν/νες της περιοχης ενδιαφεροντος σου σε καποιο συστημα (αρκει να μου πεις σε ποιο). Κατα τα αλλα η διαδικασια ειναι αυτη που περιγραφηκε απο το Γιαννη και τον chris_anst.Αλλα και η αλληλεγγυη μεταξυ μας δεδομενη... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Επισής να ρωτήσω κάτι;Εάν πάω σε κάποιο μηχανικό της περιοχής και του ζητήσω τριγωνομετρικά ώστε να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου, πως θα το πάρει;;;;;;;;; Θα με εξυπηρετήσει; υπάρχει δηλαδή αλληλεγγύει μεταξύ συνααδέλφων;

Link to comment
Share on other sites

Επισής να ρωτήσω κάτι;Εάν πάω σε κάποιο μηχανικό της περιοχής και του ζητήσω τριγωνομετρικά ώστε να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου, πως θα το πάρει;;;;;;;;; Θα με εξυπηρετήσει; υπάρχει δηλαδή αλληλεγγύει μεταξύ συνααδέλφων;

 

.....πάντα υπάρχει ελπίδα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.