Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατατακτήριες απο ΑΕΙ σε ΤΕΙ;


Alphadyn

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ παιδια. Σκοπευα φυσικα να επικοινωνησω, ειπα ομως πρωτα να δω τις εμπειριες και τις πληροφοριες που εχει ο κοσμος εδω, ωστε να εχω μια πρωτη εικονα.

Link to comment
Share on other sites

τα ΤΕΙ όπως και τα πανεπιστήμια δεν βγάζουν μόνο μηχανικούς, άρα το ότι ο Alphadyn θέλει να δώσει κατατακτήριες σε ΤΕΙ δεν σημαίνει αυτόματα οτι θέλει να ξαναγίνει μηχανικός (που μπορεί βέβαια σε άλλη ειδικότητα).

 

Alphadyn κοίτα αυτά ΤΕΙ Αθήνας, ΤΕΙ Πειραιά

Link to comment
Share on other sites

Ο nvel ειπε κατι που λογω ειδικοτητας των περισσοτερων εδω, δεν καθισταται τοσο προφανες. Ευχαριστω για τον κοπο σου.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μηχανικοί είμαστε μιας και η μηχανική διέπει τους κανόνες της φύσης - της ζωής. Κατ' επέκταση και οι απόφοιτοι των Α-ΤΕΙ (όχι πια ΤΕΙ) θεωρούνται μηχανικοί. Και γιατί όχι, αφού έχω ακούσει ακόμα και εργολάβους ή εργοδηγούς να αποκαλούν τον εαυτό τους σαν "καλύτερους και από μηχανικούς".

Εδώ συνάδελφοι όμως δεν είναι κατάλληλος ο χώρος να λύσουμε τα θέματα του εκπαιδευτικού συστήματος.

Η εποχή είναι δύσκολή και είναι για όλους μας..

Μην υποτάσσεστε στα μεγάλα συμφέροντα "αμισθί"...

Οι εταιρίες τρίβουν τα χέρια τους που ο αγώνας των νέων δεν γίνεται για τους μισθούς, αλλά για εξισώσεις και άλλα πράγματα που είναι αρμοδιότητα κυβερνήσης και υπουργείου παιδείας.

Ας συγκεντρωθούμε στα πραγματικά ζητήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει το παλικαρι να θελει να μπει στη ΣΔΟ ,απο που κ ως που θεωρουνται μηχανικοι?

 

Ωστοσο δεν θα σου ηταν προτιμοτερο (τοσο απο θεμα χρονου οσο και απο θεμα εξιδικευσης) να ψαξεις για καποιο μεταπτυχιακο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κανείς αν κάποιος γλιτώνει μαθήματα αν πάει με κατατακτήριες σε κάποιο ΤΕΙ σχετικό με τη σχολή της ΣΕΛΕΤΕ που έχει τελειώσει?

π.χ. Ηλεκτρονική και Ηλεκτρολογία?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημερα σε ολα τα παιδια!

Σπουδαζω στην Πατρα στο τμημα Επιστημης Υλικων, τωρα μπαινω στο 5ο ετος και ειμαι σε φαση που τελειωνω. Σκεφτομαινα δωσω κατατακτηριες σε καποια απο τα ΤΕΙ Μηχανολογιας καθως η μηχανολογια απο παλια με ειχε κερδισει! Τους τελευταιους ομως μηνες ηρθα σε επαφη με προσωπα απο τους Χημικους Μηχανικους και με παρεπεμψαν να δωσω για αυτη τη σχολη! Προφανως μπαινω με εξετασεις και απ οτι εμαθα, θα ξεκινησω απο το 3ο εξαμηνο!

 

Θα ηθελα να ρωτησω εσας που εχετε μια σχετικη εμπειρια, καθως και ατομα τα οποια ανηκουν σε αυτο τον τομεα και εργαζονται, αν αξιζει να κανω αυτη την προσπαθεια! Με ενδιαφερει και αυτη η επιστημη, αλλωστε ειναι ακρως συγγενικες με την δικη μου, πιο καθαρα, ειναι τομεας των χημικων μηχανικων τα υλικα...

 

Αξιζει λοιπον? Θα εχω μια αλλη προοπτικη με αυτη την προσπαθεια που θα κανω?

 

Ευχαριστω εκ των προτερον

Link to comment
Share on other sites

Θα πας από μία σχολή που δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα σε μία άλλη που σχεδόν δεν έχει;

Αφού σου αρέσει η Μηχανολογία δες για Πολυτεχνείο αφού δυστυχώς ούτε το ΤΕΙ Μηχανολογίας δίνει επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα!

 

Επαναφερω το θεμα. Με ενδιαφερει να εγγραφω στο τμημα Πολιτικων Ε.Υ του ΤΕΙ Πατρας. Ειμαι πολιτικος μηχανικος αποφοιτη του Πολυτεχνειου Πατρας. Καθε πληροφορια χρησιμη και ευπροσδεκτη!

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.