Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαιώματα μηχανολόγων για μεταλλική κατασκευή


koulid88

Recommended Posts

Λιγος σεβασμος δεν βλάπτει, αλλα δυστυχώς αυτα είναι τα αποτελέσματα της ημιμάθειας,σε οπλίζει με περισσό θράσος!

 

Γιατί ξέρεις από συγκολλήσεις περισσότερο από τους Μηχανολόγους; Ξέρεις τη μέγιστη τάση που αντέχει η συγκόλληση; Χώρις πρόγραμμα ξέρεις να υπολογίζεις κοχλίες και ροδέλες και διατομές από δοκάρια; Εγώ σέβομαι αυτόν που ξέρει και το αποδεικνύει και όχι αυτόν που το παίζει μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Λες να μην ξέρω, απο που συμπερανες ότι δεν ξέρω?

Και αν δεν ξερω εγω, εσυ ξερεις? και αν ξερεις αυτο σημαινει οτι εισαι και ο μονος που ξερει? Σιγα τα πολλα και σπουδαια που βρήκες να με ρωτήσεις αν ξέρω. Ακούς εκει αν μπορώ να υπολογίσω δοκό στο χέρι!!

Και νομίζεις ότι μονο αυτα ειναι που χρειάζονται για να γίνει μια σωστή μελέτη?

Εσυ εχεις καμμία ιδεα τι εννούμε πχ ανάλυση δευτερας ταξεως, κρίσιμο φορτιο μηχανισμού κατάρρευσης, φασμα απόκρισης, ελεγχος μεταθετότητας, καταταξη δυσκαμψίας, προσδιορισμος μήκους λυγισμου με νομογραφήματα?

Ξερεις να υπολογίσεις τα φορτια που παραλαμβανει μια μεταλλική κατασκευή, φορτία ανέμου,χιονι, σεισμό, ατελειες μελών θερμοκρασιακές μεταβολές κτλ? Να υπολογίσεις ποτε ειναι δυσμενής και ποτε ευμενης η δράση τους για καθε μέλος και να βαλεις τον καταλληλο συντελεστή στους συνδυασμούς?

Των ΕΑΚ των έχεις διαβάσει ποτε?

εχεις καποια βασική γνώση από θεμελίωσεις και εδαφομηχανική για να θεμελιώσεις το κτίριο ή θα το αφήσεις να κρέμεται στον αέρα? Το οπλ.σκυρόδεμα της θεμελίωσης ξέρεις να το υπολογίσεις? Την συνάφεια αγκυρίων και σκυροδέματος?

Αν τυχόν δεν μπορώ να υπολογίσω καμμια "ροδέλα" θα απευθυνθω σε εσενα για βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ξέρεις από συγκολλήσεις περισσότερο από τους Μηχανολόγους; Ξέρεις τη μέγιστη τάση που αντέχει η συγκόλληση; Χώρις πρόγραμμα ξέρεις να υπολογίζεις κοχλίες και ροδέλες και διατομές από δοκάρια; Εγώ σέβομαι αυτόν που ξέρει και το αποδεικνύει και όχι αυτόν που το παίζει μηχανικός.

 

Αυτα που αναφερεις ειναι καθαρα θεματα Πολιτικου Μηχανικου.....

 

 

ΑΛΛΑ...εδω δεν ειναι χωρος για τετοιου ειδους διαφωνιες...Μην το συνεχισετε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λέει ο shelby είναι αντικείμενο και μηχανολόγων και πολιτικών...

Αυτά που λέει όμως ο palex είναι μόνο πολιτικών...

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις να υπολογίσεις τα φορτια που παραλαμβανει μια μεταλλική κατασκευή, φορτία ανέμου,χιονι, σεισμό, θερμοκρασιακές μεταβολές κτλ?

 

Μια τέτοια κατασκευή έχει και δυναμική και στατική καταπόνηση με θερμοκρασιάκες μεταβολές. Ερώτηση θα θεωρούσες σημαντικό το ίδιο βάρος της κατασκευής για τους υπολογισμούς σου ή όχι και γιατί. Έχει και διάβρωση τι προστασία θα βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση θα θεωρούσες σημαντικό το ίδιο βάρος της κατασκευής για τους υπολογισμούς σου ή όχι και γιατί

 

Προβληματίζεσαι αν βολεύει να παραλείψεις απο καποια μελέτη σου στο χερι ή το πόδι το ίδιο βαρός ή όχι??

Γιατι αλλίως αν ειναι ερώτηση παγίδα δεν απαντώ :smile:, ρωτα κανενα συναδελφό σου καλυτερα να σου πει που μιλατε και την ίδια γλώσσα, θα συνεννοηθείτε καλύτερα ειμαι σίγουρος για αυτό.

Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Προβληματίζεσαι αν βολεύει να παραλείψεις απο καποια μελέτη σου στο χερι ή το πόδι το ίδιο βαρός ή όχι??

 

Εγώ ποτέ δεν παραλείπω φορτία εστω και αν είναι μικρά σε σχέση με άλλα. Και μην νομίζεις ότι στα ΤΕΙ και στα Πολυτεχνεία κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι και πολυ σίγουρος για αυτο, μπορει να τα παραλείπεις και να μην το έχεις παρει χαμπάρι!

-Η εξίσωση προς τα κάτω, συμφερει παντα τον απο κατω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λέει ο shelby είναι αντικείμενο και μηχανολόγων και πολιτικών...

Αυτά που λέει όμως ο palex είναι μόνο πολιτικών...

 

 

 

Δε θα διαφωνησω γτ δεν γνωριζω το αντικειμενο του μηχανολογου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.