Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαιώματα μηχανολόγων για μεταλλική κατασκευή


koulid88

Recommended Posts

Γεια σας ειμαι φοιτητής μηχανολόγος μηχανικός και θα ήθελα να μου πει καποιός αν μπορεί ο μηχανολόγος μηχανικός πολυτεχνειού να υπογράψει άδεια για μεταλλικό κτίριο η υποστεγο (στατικα κτλ).

 

Επίσης κάποιο link η pdf το όποιο να περιέχει απακρίβως τα δικαιώματα του μηχανολόγου (εχω κάποια πράματα αλλά δεν ειμαι ευχαριστημενος)

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Παντως οι τοπογραφοι έχουν μεχρι δυόροφο με περιορισμους στα ανοιγματα και ειναι πιο ασχετοι απο τους μηχανολογους στα στατικά υποθέτω (sorry κιολας).

Αναρωτιομουν παντα για τους ναυπηγους που τα καραβία είναι θηριώδης μεταλλικές κατασκευες σε δυναμικές καταπονήσεις πως τα μελετουν(προγραμματα κτλ) και ποσες γνώσεις εχουν, και τι δικαιώματα (για κτηριακα παντως "κοβονται" στα αντισεισμικά!),

 

Ψαξε και στο tee.gr και αν εχεις το βιβλίο απο το σεμιναριο του ΙΕΕΚΕΜ-ΤΕΕ για τις εκδόσεις αδειών.

Link to comment
Share on other sites

Στατικά μέχρι διώροφο κτήριο υπογράφουν και οι μηχανολόγοι που έχουν κάνει έναρξη επαγγέλματος προ του 1977.

 

Το έψαξα στην βιβλιοθήκη του ΤΕΕ επειδή κάπου το είχα ακούσει, όταν έκανα έναρξη ως μηχανολόγος. Δυστυχώς το 1977 γεννήθηκα, οπότε δεν πρόλαβα :smile:

Link to comment
Share on other sites

palex δεν ξερω τι κανούν οι τοπογράφοι παντώς απορώ για πιο λόγο εχουμε στατικές και μηχανικές υλικών (καλα για υλικά μεταλλα κτλ δεν το συζηταω), εφόσον δεν μπορουμε να υπογράψουμε έστω μεταλλικό κτίριο.Εν πάση περιπτώσει ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είσαι Μηχανικός και οφείλεις να γνωρίζεις (και να εφαρμόζεις στον τομέα σου) τις βασικές αρχές της Μηχανικής.

Ταχεία αποφοίτηση και καλή σταδιοδρομία!!!

Link to comment
Share on other sites

Στατικά μέχρι διώροφο κτήριο υπογράφουν και οι μηχανολόγοι που έχουν κάνει έναρξη επαγγέλματος προ του 1977.

 

 

Ο παλιός είναι αλλίως!!!

Eμείς "For ever young" απάλευτοι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χα εμείς οι Μηχανολόγοι λιώνουμε στις μεταλλικές κατασκευές άλλοι άσχετοι υπογράφουν μελέτες έλεος και μην μου πείτε τίποτα εδώ σας έχω ένα μισό μάθημα κάνετε

http://www.civil.ntua.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=46

http://www.civil.ntua.gr/index.php?option=com_wrapper&Itemid=63

Να ζήσει η Ελλάδα του 30.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή μην σκισετε κανενα καλσόν!

Η μονη σου επαφή με το EMΠ είναι η προχειρη περιηγηση σου στο site με τα εργαστήρια,

ουτε απ'εξω δεν μπόρεσες να πέρασεις ποσο μαλλον απο μέσα.

Λιγος σεβασμος δεν βλάπτει, αλλα δυστυχώς αυτα είναι τα αποτελέσματα της ημιμάθειας,σε οπλίζει με περισσό θράσος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.