Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαιώματα μηχανολόγων για μεταλλική κατασκευή


koulid88

Recommended Posts

Συναδελφε electrica_salonika δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα βάζεται συνέχεια με τους συναδέλφους Π.Μ. συνεχώς τα ιδια και τα ιδια, κάνουν κάτι παράνομο (οσον αφορά τα επεγγ. δικαιώματα); να το καταγγείλουμαι, εαν οχι ας σταματήσει αυτή η ιστορία και το λέω εγώ που τα επαγγ. δικαιώματά μου τα υπερκαλύπτει πλήρως και για δημόσια και ιδιωτικά έργα.Kαι βέβαια γνωρίζεται πολλούς συναδέλφους που ασκούν εργασίες χωρίς να έχουν νόμιμο δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο Έλληνας μηχανολόγος αποφασίσει να ασχοληθεί με βιομηχανική εγκατάσταση θα έχει τον πολιτικό μηχανικό βοηθό του.

Όσο επιμένει να ασχολείται με την οικοδομή, θα είναι βοηθός του ΠΜ και κυρίως του Αρχιτέκτονα: "Δεν το θέλω κάτω απ' το παράθυρο το σώμα, εκεί βάλε ένα χαμηλό τρίστηλο, όχι εδώ οι συλλέκτες, την κατεβασιά την θέλω στο κλιμακοστάσιο..."

Ο μούτσος της οικοδομής -ένα πράμα-...

 

Και φυσικά, ο ΠΜ στραβοκοιτάζει όταν δει τον μηχανολόγο να παίρνει του κόσμου τα λεφτά για μελέτη ανελκυστήρα copy-paste που δεν θα εφαρμοστεί και θα επιβλεφθεί...

 

Και στις περιπτωσεις που στις αμοιβες του ΤΕΕ τον ανελκυστηρα τον εχει ο πολιτικός μηχανικός τι εχεις να πεις;

 

Οταν ο ελληνας μηχανολόγος ασχοληθεί με τη βιομηχανία διαπιστώνει το εξείς παράδοξο:

Μελετάει τη βιομηχανική εγκατάσταση η οποία απαιτεί στεγασμένο χώρο, δηλαδή κτίριο. Το συγκεκριμένο κτίριο για να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του Η/Μ εξοπλισμού το σχεδιάζει ο μηχανολόγος. Συνήθως το σχέδιο του είναι τυπικό, ορθογώνιο, με τυπικά ανοίγματα που φροντίζει ο μηχανολόγος να είναι κατάλληλο για τη συγκεκριμένη βιομ. μονάδα.

Έρχεται η ώρα της οικοδομικής αδειας και ξαφνικά διαπιστώνει ο μηχανολόγος ότι τις αμοιβές των αρχιτεκτονικών θα τις πάρει ο πολιτικός ή ο αρχιέκτονας.

Και το χειρότερο: Οι αμοιβές του αρχιτέκτονα είναι περισσότερες απο του μηχανολόγου (μελέτη της βιομηχανικής εγκατάστασης και Η/Μ για οικοδομική άδεια) για ενα κτίριο στο οποίο ο αρχιτέκτονας δεν σχεδιασε τιποτα, ή αν σχεδίασε έκανε ενα ορθογώνιο κτίριο με τις διαστάσεις που του έδωσε ο μηχανολόγος.

Αυτο ειναι το προβλημα. Το αντιλαμβάνεσαι;

Θα το καταλαβαινα αν ο μηχανολόγος είχε δικαίωμα αρχιτεκτονικών μόνο σε βιομηχανικά κτίρια. Επίσης πολύ έξυπνο θα ήταν οι αμοιβές των αρχιτεκτονικών σε τέτοια κτίρια να πέσουν διοτι μου φαινονται υπερογκες. Το εργοστάσιο ειναι ορθογώνιο και ας με πείσει κάποιος ότι θελει πολυ μελετη αρχιτεκτονικών ενα εργοστάσιο.

 

Για τα στατικά δεν έχω να πω κατι. Καλως δεν εχουμε δικαιωμα, καλως υπαρχουν οι αμοιβες. Ειναι δουλεια που παντα πρεπει να ειναι σοβαρή και έχει μεγάλη ευθύνη. Στην πράξη βεβαια να ναι καλα ο μαστορας με αυτα που γνωρίζω οτι γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Νικο μιας και εσυ εισαι Ηλεκτρομηχανολογος για πες μου ποσες δουλειες εχεις αναλαβει που να μην χρειαζεται καπου η υπογραφη Πολιτικου Μηχανικου? Κατσε και συγκρινε κιολας τις αμοιβες μεταξυ Ηλεκτρομηχανολογων και Πολιτικων. Ερχεται σου τραβαει δυο γραμμες για αρχιτεκτονικη μελετη και σου ζηταει περισσοτερα απο οσα θα βγαλεις εσυ που μπορει να εχεις πολλαπλασιο ογκο εργασιας.

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνουμε nikoskourtis, και το εργοστάσιο έχει αρχιτεκτονικά. Έχει σχεδιασμό, έχει απαιτήσεις λειτουργικότητας, υπόκειται σε πολεοδομικές διατάξεις, χρειάζεται σχέδιο κάλυψης, κατόψεις - όψεις - τομές. Χρειάζεται αρχιτέκτονα.

 

Τώρα για την αναλογία των αμοιβών, φαντάζομαι ότι αν τα Η/Μ είναι πιο απαιτητικά από τα αρχιτεκτονικά / στατικά, ο Ηλ/γος - Μηχ/γος θα πάρουν περισσότερα από τον Αρχιτέκτονα και ΠΜ. Τουλάχιστον έτσι συμβαίνει με τους μηχανολόγους που συνεργάζομαι, και μου φαίνεται φυσικό.

Link to comment
Share on other sites

Δικαιώματα μηχανολόγων για μεταλλική κατασκευή

 

Αυτό είναι το thread και απαντώ πως όχι. Δεν μπορούν και δεν έχουν τις γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

οι μηχανολογοι στα μηχανολογικα τους. Αν δεν τους αρεσει να παρουν διπλωμα πολιτικου και να κανουν και στατικα.Ετσι οπως τα ξερουν καλα θα τους φανει και ευκολη η σχολη

Link to comment
Share on other sites

Δικαιώματα μηχανολόγων για μεταλλική κατασκευή

 

Αυτό είναι το thread και απαντώ πως όχι. Δεν μπορούν και δεν έχουν τις γνώσεις.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν όλοι οι μηχανολόγοι τις γνώσεις αλλά αρκετοί τις έχουν.

 

Όσοι έχουν διδαχτεί σύνθετα υλικά έχουν τις γνώσεις καθώς έχουν διδαχτεί όχι μόνο την θεωρία του μπετού/σκυροδέματος ή όπως το λέτε αλλά και πολύ πιο σύνθετα υλικά. Η θεωρία του μπετού είναι ένα μικρό μέρος της θεωρίας των σύνθετων υλικών (περιλαμβάνονται και τα ανθρακονήματα, κα). Και το μπετό, και τα ανθρακονήματα έχουν την ίδια λογική. Υπάρχουν κάποιες απαιτήσεις σε αντοχή (θλίψη, στρέψη, διάτμηση). Με συνδυασμό των διαθέσιμων υλικών διαστασιολογούμε το υπό μελέτη στοιχείο ώστε να αξιοποιούμε τις ιδιαιτερότητες του κάθε υλικού προς βελτιστοποίηση του βάρους/κόστους/αντοχής. Στο σκυρόδεμα χρησιμοποιείτε το μπετό για την θλίψη και το σίδερο για τον εφελκυσμό και υπολογίζετε και την τριβή μεταξύ τους ώστε να υπάρχει συνάφεια και να δουλεύει το υλικό σωστά. Αντίστοιχη διαδικασία γίνεται για όλα τα σύνθετα υλικά.

 

Στατική, δυναμική και ταλαντώσεις έχουμε διδαχτεί και σε ευρύτερο πεδίο, όχι μόνο σε ευθύγραμμους φορείς και πλάκες αλλά και σε καμπύλα σχήματα.

 

 

Δεν έχουμε διδαχτεί την ορολογία και τα σύμβολα που χρησιμοποιούνται στην Ελληνική νομοθεσία αλλά τώρα με τον Ευροκώδικα ίσως να αλλάξει αυτό.

 

Δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ με τα στατικά, απλά ενημερώνω ότι έχουμε διδαχτεί το μεγαλύτερο μέρος της σχετικής ύλης.

 

Φαντάζομαι ότι σας ενοχλεί να κάνει μηχανολόγος τα στατικά όπως ενοχλεί και τους μηχανολόγους να κάνουν άλλοι τα μηχανολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ με τα στατικά, απλά ενημερώνω ότι έχουμε διδαχτεί το μεγαλύτερο μέρος της σχετικής ύλης.

 

Όχι φίλε μου κάνεις λάθος. Δεν έχεις διδαχθεί την ύλη το μεγαλύτερο μέρος όπως λες.

Κάνετε κάποια στοιχειώδη πράγματα. Και δεν είστε εις θέση να κάνετε στατική μελέτη. Κάτι τέτοιο είναι ανεύθυνο και επικίνδυνο.

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν όλοι οι μηχανολόγοι τις γνώσεις αλλά αρκετοί τις έχουν.

 

Όσοι έχουν διδαχτεί σύνθετα υλικά έχουν τις γνώσεις καθώς έχουν διδαχτεί όχι μόνο την θεωρία του μπετού/σκυροδέματος ή όπως το λέτε αλλά και πολύ πιο σύνθετα υλικά. Η θεωρία του μπετού είναι ένα μικρό μέρος της θεωρίας των σύνθετων υλικών (περιλαμβάνονται και τα ανθρακονήματα, κα).

 

Στατική, δυναμική και ταλαντώσεις έχουμε διδαχτεί και σε ευρύτερο πεδίο, όχι μόνο σε ευθύγραμμους φορείς και πλάκες αλλά και σε καμπύλα σχήματα.

 

Δεν έχουμε διδαχτεί την ορολογία και τα σύμβολα που χρησιμοποιούνται στην Ελληνική νομοθεσία αλλά τώρα με τον Ευροκώδικα ίσως να αλλάξει αυτό.

 

Δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ με τα στατικά, απλά ενημερώνω ότι έχουμε διδαχτεί το μεγαλύτερο μέρος της σχετικής ύλης.

 

ασχολεισαι με το δεντρο και οχι με το δασος

Link to comment
Share on other sites

Με την εφαρμογή του Ευροκώδικα θα κοπεί και το δέντρο και το δάσος. Τέρμα οι υπολογισμοί στο χέρι, ότι υπολογίσει το λογισμικό. Ακόμα και όσοι ξέρουν να λύσουν οικονομή ή έστω φορείς με το χέρι θα το ξεχάσουν (δυστυχώς).

 

 

Τώρα μου μπήκανε ιδέες. Ο αδερφός μου είναι Πολ/Μηχ, θα δω τις σημειώσεις και τα βιβλία του να συγκρίνω την ύλη. (αναζήτηση από εγκυκλοπαιδική περιέργεια).

 

Την τεχνική μηχανική Ι - Στατική την έχουμε διδαχτεί σίγουρα. Βλέπω τις ασκήσεις εδώ https://eclass.upatras.gr/modules/document/document.php και θυμάμαι ότι τα έχω διδαχτεί σε περισσότερα από ένα μαθήματα.

 

Δυναμική - ταλαντώσεις ομοίως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.